Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Pripájam sa k diskusii ako nadšenec dulovice. Keďže mám veľmi rád zavárané dule, alebo džem z dulí, práve pre ich neprekonateľnú arómu, predpokladal som, že v prípade pálenky, ak si zachová senzorické vlastnosti dule, budem nadšenec aj dulovej pálenky.

najskôr ku dulám, začal som odrodou Šampión, potom Leskovac, teraz som k tomu pridal francúzkou odrodou Ludovic(to je úplne iná kategória, najmä pre džemy a zaváraniny, Mercedes medzi dulami). Pestujem ich v okolí Nitry, v nadmorskej výške, 120 -130 m/morom.  

V predchádzajúcich textoch sa jeden z autorov zmieňuje o červivosti dule. V literatúre som sa dočítal, že v našich podmienkach nemá dula škodcov, ten autor asi nikdy dule nepestoval. Približne do konca augusta na plodoch nepozorujete žiadne príznaky pooškodenie, akonáhle dula začne dozrievať, duhá polovica septembra, dula začne byt extrémne citlivá na moniliózu plodov, nebodaj dážď, ranná rosa, osy, sršne, drozdy, najmenšie poranenie je zdrojom pre vstup infekcie,´v hromadnom rozsahu, napriek tomu že všetky napadnuté plody odstraňujem, oberám a zbieram zo zeme, niekedy aj tretina úrody je znehodnotená. Špecifikum duly je náchylnosť na červivvosť, neviem či je to obalovač, alebo niečo podobné, na povrchu plodov nevidno poškodenie, resp je možné nájsť minimálny vpich, po rozrezaní je vnútro často pretkáné mohutnými chodbičkami s trusom, ktoré nie sú v súlade s malým rozmerom dierky na povrchu. Sekundárne sa k to mu pridá monilióza, takže neraz aj polovica úrody je v odpade.. 

Takže založenie kvasu, dule oberiem, vytriedim, všetky poranené plody odstránim, je zbytočné ich ponechávať, začnú hniť a sú následne zdrojom nákazy pre ostatné plody. zvyčajne ich ponechám v debničkách 3 - 4 týždne, aby zožltli, ak je pekné počasie, zožltnú už na strome.

Kvas som zakladal najskór s čistých dulí, je však velmi hustý, pri mletí pustia dule málo šťavy, preto som k nim začal pridávať hrušky, alebo jablká, do pomeru max 1 : 1. nameliem plný sud, utlačím objem, ak je potrebné pridám vodu, niekedy aj cukor, 1 kg na 100 l, aby bola masa ponorená. Zatvorím, viac neotváram a nemiešam, nepridávam kvasinky(nie som ich odporca, chcem to skúsiť, či budem citit rozdiel). Kvas zakladám koncom októbra, začiatkom novembra. V tomto čase sa teploty pohybujú max okolo 15°C cez deň, až po 6 stupňov v závere novembra, pálim po prvej dekáde decembra. Výsledok je výnikajúci. Ako som spomínal, robil som aj z čistých dulí, ale pálenka je na môj vkus príliš aromatická, až cukríková, takže riedenie hruškami(mám na to zimné hrušky, ktoré dôjdu práve k začiatku novembra) mi vyhovuje. 

Robil som kvas aj s tepelne upravených dulí, nechal som ich pasterizovať pri 80°C asi 10-15 min a potom som ich podrvil, aj s vodou v ktorej boli. Chuť je skutočne iná, ako z čerstvého ovocia, ale nie dobrá, jednoduch sa mi to nepáčilo, okrem toho takto pripravený kvas je veľmi hustý, je to kaša, ktorá sa lepí na steny a velmi zle sa to mieša. Výsledok sa mi nepáčil a v totmo smere som viac neeexperimentoval

Zdravím všetkých nadšencov dulí

Peter.  

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 11 a číslo 15.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika