Záchrana usychajícího kaštanu



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 245.129 (?)
22.7.2019 22:31

Na Korsice jsem viděl především kaštanovníky (Castanea sativa) na sopečných tufech a jen ojediněle někde ořešáky (Juglans regia) tam, kde u pobřeží vulkanické horniny prostupovaly přes vápencem zpevněné sedimenty.

Ale nemusíme chodit daleko do ciziny. Nejstarší kaštanovníková alej je ve Slatiňanech, tedy na úpatí Železných hor, ktré jsou tvoženy spíše acidickými horninami. Ale asi ano, bude nějaké přechodné pásmo pH, kdy bude použitelné jak pro kaštanovníky, tak pro ořešáky. To však neznamená že jeho šířka bude taková, že by stromku kaštanovníku neprospělo přilepšení "kyselými dešti" nebo jejich imitací ve formě síranové zálivky. Či naopak ořešáku neprospěl ledek vápenatý a zarývané kosti.

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 245.129 (?), 22.7.2019 22:31

Na Korsice jsem viděl především kaštanovníky (Castanea sativa) na sopečných tufech a jen ojediněle někde ořešáky (Juglans regia) tam, kde u pobřeží vulkanické horniny prostupovaly přes vápencem zpevněné sedimenty.

Ale nemusíme chodit daleko do ciziny. Nejstarší kaštanovníková alej je ve Slatiňanech, tedy na úpatí Železných hor, ktré jsou tvoženy spíše acidickými horninami. Ale asi ano, bude nějaké přechodné pásmo pH, kdy bude použitelné jak pro kaštanovníky, tak pro ořešáky. To však neznamená že jeho šířka bude taková, že by stromku kaštanovníku neprospělo přilepšení "kyselými dešti" nebo jejich imitací ve formě síranové zálivky. Či naopak ořešáku neprospěl ledek vápenatý a zarývané kosti.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 128.78 (?), 22.7.2019 23:00

Promiňte, Korziku mám procestovanou nesčetněkrát křížem krážem, a vím, že ve vnitrozemských vesnicích se pěstují společně jak kaštanovníky, tak ořešáky. A jedná se výhradně o žulu, vápence se vyskytují na jihu (Bonifacio).

A když mluvíte o Železných horách, stačí se podívat na vyhlášený kaštanový sad v Nasavrkách se staletými kaštanovníky. Napravo kaštanovníky,  nalevo vzrostlý ořešák.

Neříkám, že každý nemá raději něco jiného. Říkám jen, že jim nedělá problém a často spokojeně rostou ve stejných půdních podmínkách (i když nemusí být ideální).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 45.65 (?), 25.7.2019 17:24

Pestuji uz mnoho let kastovniky jedle, nejstarsi maji cca 25 let. Zasadil jsem jich postupne mnoho desitek, mozna uz i pres stovku na ruznych mistech, ale vzdy se jedna o opukove pudy, tedy zasadite. A s pestovanim nemam jediny problem, ani se suchem. Jedine ztraty mam od hrabosu. Ano, v rade publikaci se docteme o netolaranci kastanovniku vuci bazickym pudam, ale podle me to tak zhave nebude, soudim na zaklade vlastnich zkusenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 182.33 (?), 25.7.2019 21:39

... a to si představte, že jsou i kyselé opuky s vysokým obsahem křemičitého prachu a nízkým podílem vápníku v hořečnatovápenatém pojivu.

Přesněji řečeno, jak vám jdou broskve?

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 45.65 (?), 25.7.2019 22:19

Neni to muj pripad, respektive testoval jsem jen klasickym testem octem a sumel az beda :). Broskvone bez problemu, s merunkami to je horsi. Ale to bude asi i tim, ze ta "lepsi" mista mam rezervovane prave pro broskvone. Problem mam naopak s magnoliemi, ty jsem zkousel nekolikrat a bez uspechu, tam opravdu verim, ze potrebuji kysele pudy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika