Záchrana usychajícího kaštanu



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 245.129 (?)
22.7.2019 21:36

Pokud v dané lokalitě je pH optimální pro ořešáky královské, pak na daném stanovišti nepůjdou pěstovat kaštanovníky jedlé. Krásně je to vidět ve Francii na okraji zlomu, kde končí dolomity a začínají železité pískovce. Tam kde jsou alkalické půdy na dolomitickém podloží, jsou vesnice plné ořešáků a naopak, kde jsou v podloží kyselé pískovce, jsou všude krásné kaštanovníky. Někdy je to otázka pár desítek metrů, kdy končí jedna lokalita a začíná druhá.

Váš stromek po vyčerpání zásob kyselého substrátu ve výsadbové jámě prokořenil do substrátu původního rostlého terénu s neutrálním až alkalickým pH a začal chřadnout. Sucho to umocňuje. Zkuste do zálivkové vody přidávat zelenou skalici a hořkou sůl.

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 230.27 (?), 4.7.2019 22:15, zobrazeno: 4787x

Dobrý den,

v sadu mám vysazeny mimo desítek jiných stromů i 2 jedlé kaštany. Bohužel, oba dva letos velice trpí - jeden uschnul už někdy v květnu - s minimálními přírustky, druhý je v pokročilém stádiu uschnutí. U toho prvního jsem to nějak bral, jelikož se stromečku od začátku moc extra nedařilo. Druhý stromek, který právě usychá, však na stanovišti velice dobře prosperoval, byl velice vitální a každý rok hezky přirůstal. Nemyslím si, že by to bylo způsobeno suchem - kaštan sucha údajně dobře snáší a já jej mám navíc dobře zamulčovaný. Napadl mě tedy jedině nějaký škůdce - hraboš nebo něco podobného. Chci vás kolegy sadaře a zahradníky tedy požádat o radu - dá se můj oblíbeny stromek ještě zachránit? Je možnost jej třeba přesadit a radikálně střihnout a počkat na další vegetační období? Většina listů je už uschlých, kmínek se zdá ještě živý. Žádných děr v kmínku jsem si nevšiml. Stromek je na stanovišti třetím rokem a měří cca 1 metr. Mám jej moc rád...

Miroslav


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 230.27 (?), 4.7.2019 22:18

Druhý obrázek


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 230.27 (?), 4.7.2019 22:20

Třetí obrázek


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 4.7.2019 22:28

Při pohledu na foto č.2-nemáte ten špagát okolo kmínku fest-budí to dojem uškrcení-zarostení? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 4.7.2019 22:21

V hodně suchých letech je mulč dobrý pomocník, ale v letošním vlhčím nedá kořenům dýchat a ochladnout-asi se kořenová soustava se saunou nevypořádala... SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.197 (?), 5.7.2019 11:47

Ten mulč asi nevadí, zem pod ním mokrá není (viz foto 1), ale spíš to zaškrcení úvazkem - pod ním ta větvička ještě suchá není, i když je také nějaká nedomrlá.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 230.27 (?), 5.7.2019 22:57

Děkuji vám za reakce. Úvazkem to určitě nebude - ten není uvázán kolem kmínku, ale kolem jedné z bočních větviček, dnes jsem to kontroloval a stromeček to nikterak neškrtí. Co se týká mulče - půda pod ním není nikterak horká, je však možné, že nemohla příliš dýchat...

Dá se stromečku ještě nějak pomoci?

Děkuji, Miroslav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 152.238 (?), 22.7.2019 17:14

Zdravím,

mám pár kaštanovníků na zahradě, takže si dovolím poradit.

Podle mne je to suchem. Zaléváte je? Já jsem svoje kaštanovníky v horkých a suchých letech zalíval. Mladé stromy ještě nemají vytvořené hluboké kořeny a potřebují hodně vody. Doporučoval bych je hodně zalít, ale možná to už nepomůže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 245.129 (?), 22.7.2019 21:36

Pokud v dané lokalitě je pH optimální pro ořešáky královské, pak na daném stanovišti nepůjdou pěstovat kaštanovníky jedlé. Krásně je to vidět ve Francii na okraji zlomu, kde končí dolomity a začínají železité pískovce. Tam kde jsou alkalické půdy na dolomitickém podloží, jsou vesnice plné ořešáků a naopak, kde jsou v podloží kyselé pískovce, jsou všude krásné kaštanovníky. Někdy je to otázka pár desítek metrů, kdy končí jedna lokalita a začíná druhá.

Váš stromek po vyčerpání zásob kyselého substrátu ve výsadbové jámě prokořenil do substrátu původního rostlého terénu s neutrálním až alkalickým pH a začal chřadnout. Sucho to umocňuje. Zkuste do zálivkové vody přidávat zelenou skalici a hořkou sůl.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 128.78 (?), 22.7.2019 21:59

To už jsem kdysi slyšel, ale nevěřím tomu. Proč? Na Korzice se v každé vesnici pěstují kaštanovníky i ořešáky vedle sebe, ve stejné půdě.

Nyní mám v sadu vedle sebe vysazeny ořešáky i kaštanovníky, zatím rostou obé, kaštanovníky ale výrazně lépe. Staré ořešáky jsou tu ale všude kolem, tož uvidím za pár let...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika