Vlašský orech - výsadba zo semena



host - 162.128 (?)
1.10.2010 22:27

naše vrány, straky a havrani si zahrabávají celé ořechy do země (nebo do mulčovací kůry), a na jaře z těch zapomenutejch ořechů vyrostou rostlinky. Takže celé, i se skořápkou.

sledování ptáků, co si k nám na zahradu lítaj schovávat ořechy, a pak je lítají zase vyhrabávat je moje oblíbená podzimní zábava.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 72.133 (?), 26.10.2009 16:47, zobrazeno: 81823x

Dobrý deň!

Cez leto moja priateľka z Litvy videla Orech kráľovský (vlašský?) v našej záhrade a dosť sa tomu čudovala, pretože v oblasti kde býva ho vôbec nepestujú a sama si myslela, že tieto orechy rastú viac južnejšie.

1.(otázka): Ak by som jej k nim priniesol malý stromček - orech, bola by nejaká šanca, že by po čase začal rodiť? (keďže, ako mi hovorila oni také nemajú a teda neviem ako a či by došlo k opeleniu)

Bývam neďaleko lesa, kde najmä na okraji je naozaj dosť veľa mladých stromčekov - orechov. Pravdepodobne zanesených veveričkami, sojkami a pod. Dnes som napriek tomu zasadil do kvetináča 7 orieškov - papierakov... neviem či z nich niečo bude... ale po prečítaní zopár príspevkov v diskusiach som na pochybách, či by som radšej nemal kúpiť zaštiepený stromček čo by bolo asi najistejšie, teda:

2. čo by ste robili na mojom mieste: - pestovali zasadené oriešky, zobrali malý stromček z lesa a zaočkovali... resp. radšej kúpili hotový a zaštiepený stromček z obchodu?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 46.234 (?), 26.10.2009 21:18

Jediné řešení je koupit hotový stromek ze zahradnictví.Stromeček ze semene začíná plodit tak okolo 20 let(mě po 24)a nevíte co z toho bude.Já měl kliku a je to polopapírák.Jinak se roubují a to doma neuděláte-chce to specielní podmínky-vlhkost a vysoká teplota.Očkování by možná šlo ale musíte mít podnož ořešáku černého a stejný průměr větvičky roubu a řeže se dvojím břitem rovnoměrný proužek s očkem a dá se na kmínek podnože na místo stejně odstraněného proužku kůry.Je to pracné a výsledek nejistý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 26.10.2009 23:22

Určitě kupte hotový stromek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 16.190 (?), 27.10.2009 7:46

Pokud ho chcete sadit pro sběr ořechů, jednoznačně koupit. Na zahradě mi sází ořechy myši, možná vrány, a já je následně jako sazeničky přesazuji do přírody, první začal rodit po 15 letech-1 ořech, v dalším roce měl 3 ořechy. Kameňáci. Jenže já jsem to nesázel pro plody, ale proto, že mi bylo líto to na zahradě zlikvidovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 72.133 (?), 27.10.2009 14:54

Ďakujem za rady.

Vyzerá to tak, že kúpa bude najvhodnejšia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 25.2 (?), 5.10.2012 21:33

Ano koupě bude nejjednodušši a nejrychleji se přitelkyně dočka plodu.V ovocne školce kde si ho koupite dostanete roubovanec- podnož+odrudu.Myslim si, že i v Litvě nebude s pěstovanim problem.Upozorněte ale přitelkyni, že by měla sazet spiše na jižni stranu a nikoli do mrazovych kotlin.-

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 122.179 (?), 27.10.2009 17:39

Jistota je jistota.Jen na okraj chci sdělit moji zkušenost : ze semene mám již druhou generaci ořešáku a je kvalitnější, t.j. větší plody a nadále polopapírák.Jsem nadmíru spokojený.Příroda i někdy čaruje a zahrádkář zírá... Byl to ale risk. Mohu poskytnout jádra bez jakékoliv záruky.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 203.3 (?), 1.10.2010 22:13

Dobrý večer.Chtěla bych se zeptat zda se sázá ořech (plod) se skořápkou nebo bez skořápky.Za odpověď děkuji mazurec@centrum.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 162.128 (?), 1.10.2010 22:27

naše vrány, straky a havrani si zahrabávají celé ořechy do země (nebo do mulčovací kůry), a na jaře z těch zapomenutejch ořechů vyrostou rostlinky. Takže celé, i se skořápkou.

sledování ptáků, co si k nám na zahradu lítaj schovávat ořechy, a pak je lítají zase vyhrabávat je moje oblíbená podzimní zábava.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 25.2 (?), 5.10.2012 21:38

winkJe lepši sazet se skořapkou, a naležačku.většinou si kliček cestu najde a v jarnich měsicich už ani skoapka nedrži tolik jako v době vysadby na podzim. U kamenaku se sice doporučuje mu pomoci trochu louskačkem, ale u papiraku je to naprosto zbytečne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika