tropický ořech



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 72.183 (?) 
4.12.2008 14:01

Na obrázku je opravdu pekanový ořech, je z rostlin rodu Carya, u nás je možné pěstovat Carya ilinoiensis (možná je tam překlep), která by měla u nás v teplejších oblastech bez problému přežít (je dost možné, že plody na obrázku jsou právě z tohoto druhu). U nás se běžně pěstuje Carya ovata, ta má ale plody nejedlé. Problémem je, že je to obrovský strom, může dorůst klidně 30 m výšky a má širokou korunu (sám jsem to viděl), a taky myslím, že jsou potřeba 2 rostliny (ne klony) kvůli opylení. Vhodné je tedy roubování. 

Rozhodně si myslím, že je dobré, aby jste zkusil pěstovat je venku a pak se s námi podělil o zkušenosti, sám jsem zvědavý jak porostou. Já na tak velké stromy bohužel nemám místo.

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 4.12.2008 19:25

To jsem rád, že by se tyto ořechy mohly pěstovat i v našich podmínkách.Již mám na zahradě malinký černý ořech velikost cca 10 cm, je to dvouletý stromek.Mám 3 naklíčené ořechy, již týden jsou puklé, ale nic nedělají.Na jaře ořechy vysadím ven a uvidím, co to udělá, snad mě to přez tuto zimu netlačí z bytu.Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.138 (?), 4.12.2008 21:39

V deseti letech má teprve 5 metrů, to se zvládne. Kořínek neleze, protože má problém se skořápkou, v přírodě klíčí od dubna do června.

Nesnáší stín.

Jenom nevím, jestli plodí nějak brzy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.138 (?), 18.12.2008 21:39

Snad mohu uvést, že na stránce pawpaw nabízejí dovoz peakanů z Kanady, ty by tu měly vydržet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.122 (?), 6.12.2008 2:34

Spíš to bude správně Carya illinoinensis

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomas.olt - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (59) - 19.110 (?), 27.12.2008 18:33

Po prvním roce růstu vypadá asi takhle, uvidíme jak přečká zimu venku..

malý pekan
malý pekan
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 194.235 (?), 13.3.2009 16:05

Výše předřečník píše o dovozu z Kanady. To je pravda, právě mi potvrdili, že letos budou. Před 5 lety z jejich prvního dovozu mám 10 stromů. Pekanový ořech není ani trochu tropický, ale je subtropický. Vegetační doba cca 240 dnů. Postupně se jeho pěstování rozšiřovalo stále více na sever až vznikly vytrvalou selekcí se sledováním délky vegetační doby a mrazové odolnosti tzv. severské a dalece pekany, jimž stačí 150 bezmrazých dní a spokojí se s méně teplým podzimem, než mají v domovině. Ty u nás jdou dobře. Velikost stromů není dramatická, byť malé rozhodně nejsou, ale u nás až po desetiletích dosahují výšky přes 10 m. Pekany určitě stojí za to! Severské selekce mají menší ořechy než znáte z obchodu, ale chutnější. 

Hikory zde jdou pěstovat běžně, opět je dobré volit z vhodných odolných odrůd. Velmi zajímavé jsou mezidruhové hybridy, z nichž bych upozornil na hikan, což je hybrid pekanu a hikory. Podle "matky" se liší charakter plodů. Oproti hikory a pekanu jsou hikany samosprašné. Jinak jsou na tom pekany stejně jako tuzemské ořešáky = až na výjimky (a ty nejsou severské) nejsou samosprašné. Jsou to nádherné stromy, velmi podobné ořešáku, ale takové jakoby jemnější.

Závěrem bych řekl, že zdroje na webu je třeba přísně rozlišovat a číst hlavně informace o severských pekanech. Při hledání použijte tyto výrazy: severské pekany, northern pecan, hican, hickory. Jinak ten dovoz je unikátní, v Evropě není jiné místo, kde by ty správné severské selekce byly k dostání! Třeba známá selekce Colby není tou správnou, ta je na rozhraní. Správné jsou selekce jako Snaps, Lucas, Deerstand, atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.164 (?), 26.3.2009 9:07

já předloni koupil v kauflandu pekany, na podzim zasadil venku a na jaře to rostlo.vloni jsem rozdal sazeničky.škoda že člověk neví zda to je severský nebo jižní odrůda.Obchodníci se odrůdama neradi zabývají, raději vůbec ne.
Sehnat semena těch severských by úplně stačilo.Pak je třeba vědět že skoro nic nevyklíčí, když se to nevyseje už v létě neb na podzim aby to muselo venku přejít fází pod sněhem. Jen tak /stratifikace/ může uvnitř semene z opylené bunky vyrůst do jara klíček a jen pak je semeno schopné klíčit.  Zelenina a kytky ovšem klíčí vysety na jaře. Výsevy na podzim je nutno důkladně oplotit tyčkami či jinak označit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.110 (?), 31.3.2019 10:10

Rád bych zakoupil hikan, prosím mohli byste mi poradit zda se dá koupit v Evropě, nebo musím obchodovat s USA či Kanadou? Ideální by samozřejmě byl český e-shop...

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomas.olt - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (59) - 219.2 (?), 25.6.2013 14:54

Máte někdo doma Kešu ořech, respektive zkušenosti s pěstováním v interiéru či ve skleníku?

Kešu
Kešu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika