Neúspěch s výsadbou Marsu



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?)
2.11.2018 9:26

V případě řezu tohoto ořešáku jsem se řídil radami zkušenějších, tzn. pokud byly přírůstky v daném roce menší než půl metru, seřízl jsem na dva pupeny. V dalším roce, kdy přírůstky dosáhly uvedených cca 60 cm, jsem tyto někdy v koncem prázdnin zaštípl za touto délkou. Mělo by se tím docílit dostatečné tvorby postranního plodného obrostu.

Jen jsem řešil možnost posadit korunu výše, ale prozatím to nechávám tak jak to je.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 2.11.2018 0:04

Nebude. Seříznutí u ořešáku může být kontraproduktivní. Pokud není poškozen vrcholový pupen, budou nejlepší přírůstky právě z něj. V případě poškození je lepší počkat až na probuzení všech záložních možných a pak pomocí zaštípnutí konkurentů za 3tím listem nechat zesílit ten vyvolený. Pomocné výhony poskytující ty 3 asimilační listy se pak odstraňují na přelomu srpna a září (v době kdy na plodných ořešácích skončí růst plodů do objemu ale ještě nezačne tvrdnout skořápka).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 2.11.2018 9:26

V případě řezu tohoto ořešáku jsem se řídil radami zkušenějších, tzn. pokud byly přírůstky v daném roce menší než půl metru, seřízl jsem na dva pupeny. V dalším roce, kdy přírůstky dosáhly uvedených cca 60 cm, jsem tyto někdy v koncem prázdnin zaštípl za touto délkou. Mělo by se tím docílit dostatečné tvorby postranního plodného obrostu.

Jen jsem řešil možnost posadit korunu výše, ale prozatím to nechávám tak jak to je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 112.233 (?), 2.11.2018 19:20

Je potřeba vždy hledat příčinu, proč byl přírůstek minimální. Pokud to bylo v důsledku výživy = potažmo v důsledku nerovnováhy mezi zakořeňováním a prodlužováním špičáku, tak je na vrcholu apikální vegetetivní pupen a platí zásada "neřezat/nestříhat". Je však možnost, že u roubovance došlo k růstu jako plodonoše a za pátým listem se místo apikálního meristému začal tvořit samičí květ. Pak je potřeba v době mezi první a druhou růstovou vlnou (první a druhou mízou) provést zaštípnutí v polovině internodia mezi 4 a 5 (předposledním a posledním) listem. Pokud se toto neudělá a je potřeba zjednat nápravu "až následující jaro". Tedy je opravdu potřeba zpětné sesazení na dva spodní pupeny pro eliminaci rizika, že horní tři pupeny jsou již diferenciovány jako generativní (tj opět 5 listů a květ). Přesto i když korekci na 2 pupeny neuděláte, je spousta možností jak znovunastartovat juvenilní růst (bez tvorby samičích květů).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.220 (?), 4.11.2018 9:34

No já si teď zasadil ještě jeden Mars co jsem koupil, dodavatel sk M.Duračka, podnož černý ořešák, vysoký asi 120cm, ale nepoznal jsem místo roubování-vypadal stejně silně a zasadil jsem ho tak odhadem, no škoda že jsem si na tuto diskusi vzpomněl až po nasazení, mohl jsem si to vyfotit a poradit se... ale kořeny vypadaly dost poškozené, jiný tam už nebyl a já dva silné zkrátil do bílého asi do dvou cm, prý se namají stříhat tak nevím jestli další chyba... a je to bez vrcholového pupenu, byl seřízlý a mám ho teda na jaře zkrátit o třetinu? Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 4.11.2018 21:42

Nezkracujte, pokud to není nutné. Případnou korekci je potřeba dělat až za zelena, až budete vědět co se probudilo. Čím vyšší je stromek v době rašení, tím více stimuluje kořeny k zesílení. Zkrácením předčasně by jste stromek retardoval a nebo dokonce i zničil.

Pokud chcete omezit výpar, můžete celou nadzemní část nabílit latexem (nejlépe tím na hračky pro děti bez aditiv a fungicidů). Spodní část můžete navíc chránit před výparem i mrazem nakopčením hrůbku (jako u růží a nebo 2× větší). Pokud stromek neměl vrcholový pupen, máte nárok na 30% slevu a nebo výměnu za bezvadný, proto stav nafoťte apošlete foto dodavateli emailem. Zejména u ořešáků je lepší, prostokořenné stromky nakupovat osobně a neposílat je "v_krabici".

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 5.11.2018 7:14

Teda Stando, kde jste na tu slevu přišel. Vrcholová část, vrcholový pupen u ořešáků bývá vesměs málo vyzrálý, je to běžný stav a ořešák pak i se zachovalým nevyzrálým vrcholovým pupenem na jaře obrůstá jednoduše o něco níže. Není to nic proti ničemu. Vytvořené tzv, kolínko za dva roky nepoznáte. Majitel stromku dle vaší rady bude reklamovat něco, co může být v pořádku.

Výběr v prodejně je samozřejmě lepší, ale doprava stromku nijak zvlášť neublíží. Jsou zabalené, chráněné. Oproti tomu, jak se zachází s ořešákama u některého výrobce, je to nic. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.217 (?), 5.11.2018 9:18

Až takto začnou zákazníci reklamovat ořešáky, přestanem je zasílat.

Už jsme to udělali u polokmenů (zákazníci reklamovali zastřiženi do 180 cm krabice). Velmi jim za to děkujeme, ubylo nám práce a všechny polokmeny stejně prodáme v prodejně.

E shop.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 5.11.2018 9:59

Pokud v popisu zboží uvedete, že stromek "múže být adjustován zasřižením", pak to zákazník ví v době objednání a souhlasí s tím, že adjustace nebude uznána jako důvod vrácení.

A pokud mluvíte o polokmenech, tak zřejmě máte na mysli jádroviny, nikoliv ořešáky.

SfK.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 5.11.2018 9:48

U jednoho nejmenovaného solidního školkaře se odlisťuje až když jsou vrcholové pupeny vyzrálé a tak k jejich poškození nemůže dojít. Pro případ, že by přesto při následné manipulaci došlo k poškození stromku, tak dává až 30% slevu (oproti ceně výběrového zboží).

Obecně reklamovat a říci si o slevu zákazník může, ale je na prodejci jak oprávněnost reklamace uzná. Obecně mám raději pro zásilkový prodej systém obalované sadby než neošetřené prostokořenné rostliny. Obalovaná sadba je taková, že se kořenový systém začistí, namočí do fungicidního roztoku a poté se obalí rašelinovým substrátem a stáhne strečovou folií. Objem kořenového "balu" se obalováním zmenší cca na 1/3 až 1/4 objemu, který po uvolnění strečovky a "protřepání" zaujemou kořeny (tj ojemu výsadbové jamky). Vrcholový pupen se dá chránit navinutím listu novinového papíru.

Jinak zpátky k tomu zakrácení. Když už někdo ten špičák zakrátil (a nebudu řešit důvod), není vhodné tu chybu prohlubovat. Jinak by jsme se dostali v extrému k tomu, že při vícenásobném přeprodávání by původně 2,1 m dlouhý špičák na jaře měl k dispozici jen 3 pupeny na 40 cm vysokém "pařízku".

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.211 (?), 27.11.2018 19:10

Jediná rada je koupit a zasadit menší /malý/ roubovaný stromek v kontejneru, občas to lze sehnat. Nekupovat velké, prostokořenné.

Ty prostokořenné se strašně špatně ujímají, protože je nepoměr mezi hmotou stromku a proschlými kořeny, Celé ty stromky jsou proschlé. Moje vícenásobná zkušenost.

Po výsadbě dbát na bezplevelný stav, přiměřenou zálivku, mulčovat a hlídat rostoucí přírůstky /větrem se mohou vylomit/. Přiměřený řez.

Většinou během 3 let je z toho pěkný životaschopný stromek. Případné květy vylomit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika