Gastan / Kastan - vyber odrody do teplej polohy



Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 162.4 (?)
28.8.2019 13:56

Nevím, jestli to je stanovištěm, protože jsem tu dole zasadil ještě semenáč kaštanovníku, a ten celkem roste. Podařilo se mi na něj naroubovat jednu ze slovenských odrůd, tak uvidíme, jak se jí bude dařit. Stejně tak jsem teď rouboval francouzskou odrůdu na semenáč v sadu, zatím vypadá živě (ťuk ťuk), tak snad otestuji i naopak.

Jinak pH v sadu mám 6.5, podobně i dole v zahradě.

O rakovině kůry nevím vůbec nic, dokud mě to nepostihne a nebudu s tím bojovat, nemám potřebu to řešit...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 177.207 (?), 27.8.2019 7:12, zobrazeno: 2050x

Ahojte kolegovia,

viete poradit ktoru odrodu vybrat na juhozapadny svah pri Nitre? aj ked prakticky asi nikto nemate viac odrod na zahrade, skuste aspon teoreticku radu ohladom vyberu

poda ma sice ph 7.2 okolo rastu orechy v pohode, aj tak by som to skusil. najblizsie gastany su cca 500 daleko

ktoru odrodu vybrat? Bojar/Mistral alebo nieco talianske/francuzske? velke problemy robi rakovina, niekde som zachytil info ze SR odrody su nachylne a Francuzske "hybridy?" by mali byt odolne

poprosim o vyjadrenie, vdaka, Tom

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 162.4 (?), 27.8.2019 8:05

Bojar a Mistral mi rostou krásně (teplý sad na kopci, 430 mnm), už mají přes 2 m, i když jsem je kupoval před 2 roky jako malé, cca 30 cm proutky. Oproti tomu 2 francouzské odrůdy (Boom Pien a Ville du Lyon) nerostou téměř vůbec (zahrada pod kopcem, 400 mnm), živoří už pátý rok ve velikosti, jaké jsem je koupil, tj. cca 120 cm...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 177.207 (?), 28.8.2019 8:26

dakujem za reakciu Petr. tiez som cital ze slovenske odrody (Bojar, Mistral) su velmi vitalne a zahranicne rastu vyrazne pomalsie. Mozno je to rozdielnym stanovistom..

Co si myslis o "Cryphonectria parasitica - rakovina kôry gaštana jedlého a nachylnosti slovenskych odrod, resp odolnosti hybridov?

nerad by som sadil pomerne drahy stromcek ktory je nachylny na neliecitelnu chorobu. je rozdiel dat 40e za gastan (ked ani neviem ci v mojej pode vobec porastie - ph 7,2) a 5e za bystricku slivku. 

poprosim o nazor aj ostatnych ovocinarov, pestovatelov ale aj tych, ktori v zahrade gastan nemaju

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 162.4 (?), 28.8.2019 13:56

Nevím, jestli to je stanovištěm, protože jsem tu dole zasadil ještě semenáč kaštanovníku, a ten celkem roste. Podařilo se mi na něj naroubovat jednu ze slovenských odrůd, tak uvidíme, jak se jí bude dařit. Stejně tak jsem teď rouboval francouzskou odrůdu na semenáč v sadu, zatím vypadá živě (ťuk ťuk), tak snad otestuji i naopak.

Jinak pH v sadu mám 6.5, podobně i dole v zahradě.

O rakovině kůry nevím vůbec nic, dokud mě to nepostihne a nebudu s tím bojovat, nemám potřebu to řešit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika