Orchidej stávkuje už rok



host - 220.186 (?)
15.2.2013 21:25

Ony také potřebují světlo, v zimě je to chce mít přímo u skla. Sice pí Bohuna píše, že má i dál, ale ono v paneláku záleží i na patře - nahoře je podstatně víc světla, než třeba u nás v přízemí  ;-))           Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 166.205 (?), 14.2.2013 15:46, zobrazeno: 16701x

Dobrý den lidičky :)

   Mám problém s babiččinou orchidejí Phaleonopsis... Koupily jsme jí minulý rok na Vánoce. Krásně kvetla, měla jeden výhon, no nádhera :) V lednu odkveta, babička jí ustřihla stonek (na tři očka) a od té doby vyrostl jen jeden lístek a jeden vzdušný kořen :(Babi má sice rostlinku na severním okně ale díky garsonky nemá jaksi na výběr :(Rostlinku podlévá, hnojí, ale marně:(Babča má doma celkem dost teplo a suchý vzduch ale za to kytičku rosí... Před měsícem začal totálně usychat zbytek stonku :(A my nevíme, jestli ještě bojovat, přesadit, nebo to vzdát :(

 děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 112.36 (?), 14.2.2013 17:19

Asi bych nepřesazoval, tím by se kvetení ještě víc oddálilo. Je pravda, že orchidejím se spíš daří na jižním než na severním okně. Taky bych asi moc na severním okně nerosil (a když, tak ze spodní strany listů - když se voda koncetruje v srdíčku, tak může rostlina uhnívat). Jaké hnojivo babička používá?

Orchideje obecně hnojit moc nechtěji, prodávají se speciální hnojiva. Jaké má kořeny? Je důležité, aby měla spoustu šťavnatě zelených kořenů, které se mačkají v květináči. To jde dobře vidět po zalití v průhledném květináči. Pokud jsou shnilé a zařasené (tmavě zelená), nebo uschlé (světle hnédá), je to špatně. Četl jsem, že už na vzdálenost 1 m od okna přestávají orchideje růst, chtějí světla hodně.

Přeju hodně trpělivosti do dalšího pěstování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.205 (?), 14.2.2013 20:15

Máme hnojivo na orchideje a bromélie... já používám úplně stejné. Podle návodu přes zimu hnojit 1x mesicne pres teplé období co dva týdny... Kořeny jsou světle zelené namačkané, jeden roste mimo květináč. Netuším, co už jí může chybět... Může vadit to sucho vzduchu a teplo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.186 (?), 14.2.2013 22:09

Ty květy bývají někdy "vyhnané" zahradníky předčasně k velikosti rostliny. Vydržte, ona se vám odvděčí.   

Pokud chcete zvlhčit vzduch, tak dát do podmisky kamínky nebo keramzit, nalít trochu vody a květináč postavit na ty kamínky tak, aby měl dno nad vodou.Odpařující se voda zvlhčuje vzduch kolem rostliny.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 166.205 (?), 15.2.2013 9:58

Děkuji za rady :) Kamínky předám babičce a snad se orchideje podaří zase načerpat sílu do života :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 232.70 (?), 15.2.2013 11:30

Já je mám na parapetu také na severní straně. Ale né přímo nad topením, ale na druhé straně parapetu. Teplota asi 21 - 22 stupňů, bydlím též v paneláku. Každá orchidej má dvě misky. V malé misce je průhledný květináč s orch. a to celé je ve větší misce kam dolévám vodu aby byla alespoň nějaká vlhkost. Píšete že ji babička podlévá. Myslím, že by ji neměla podlévat, ale zalévat z vrchu do hlíny ale né do srdíčka. Zalévat tak jednou týdně a jen drobek asi tak malé štamprdle. Já je vůbec nerosím ale častěji dolévám vodu do velké misky.Ten stonek až uschne celý tak ho odstřihněte. Uvidíte že za čas vyrazí nový. Orchidej která mi zrovna nejvíce kvete tak není ani na parapetu, ale mám ji na stole.  Bohuna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 220.186 (?), 15.2.2013 21:25

Ony také potřebují světlo, v zimě je to chce mít přímo u skla. Sice pí Bohuna píše, že má i dál, ale ono v paneláku záleží i na patře - nahoře je podstatně víc světla, než třeba u nás v přízemí  ;-))           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
yzuzana - (5) - 7.95 (?), 15.2.2013 23:30

Dobrý den, mám také pár rostlin a kvetou dost ochotně, občas rosím, občas namáčím, a někdy hnojím, nic z toho dost pravidelně. Přesto kvetou až na jednu co se chystá kvést skoro po roce:-) Ale k vašemu problému.Má známá podporuje násadu květů tím, že rostliny dává do mikrotenového sáčku, ne zcela uzavřeného, čímž zvíší vzdušnou vlhkost ;-)  po násadě květů pomalu odkrývá, až sáček úplně sundá. Tak třeba?? Mnoho úspěchů

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.62 (?), 2.6.2013 17:29

Dobrý den, já jsem měla orchidej na jižním okně. Divila jsem se proč znovu nekvete, listy rostly jeden za druhým. No a teď mi po dvou letech vykvetla a je nádherná. Tak vyčkejte třeba se vzpamatuje :) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 121.158 (?), 8.6.2013 9:30

Mám orchidejí hned několik a stylem pokus -omyl jsem došla k následujícím poznatkům - Nesnesou výkyvy teplot, nejlépe mi kvetou v ložnici na severním okně, kde je stabilní teplota a přímé světlo, dále nesnášejí pobyt nad ústředním topením a co je vůbec nejhorší, je přemokření. Zkuste rostlinku povytáhnout z květináče, pokud má ještě zdravé zelené kořeny, dá se zachtánit, pokud ale hnijí, je konec. Nejlepší je zalévat tím způsobem, že ji na 20 minut ponoříte 1x týdně do nádoby s vodou, ona si vypije kolik chce a to jí vystačí na celý další týden. Nesmí ve vodě stát! Pokud usychá konec výhonu, kde byl květ, myslím, že tam naděje ještě je. Je pravda, že se vyplácí po odkvětu střihnout za 3. očkem, protože u všech mi teď u posledního zdravého očka vyrazil květ. A ještě jeden poznatek - moc dobře se jí daří v průhledných květnících, protože kořeny potřebují světlo. Pokud má zdravé kořeny, dejte jí ještě šanci... :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika