kosa



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 203.215 (?) 
7.9.2007 14:43, zobrazeno: 224058x
Koupila jsem loni kosiste, ale pripada mi, ze je tupe. zajimalo by me jestli jeste nekdo "klepe kosy"!? Dik
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mr.Cynik - (49) - 3.4 (?), 7.9.2007 21:28
Dnešní kosy jsou (dle pamětníků) více tvrdé. Dá tedy více práce ja naklepat ale déle vydrží. Obecně je třeba novou kosu přřed používáním naklepat. mně to naučil vyučený kovář na penzi (85 let a ruka s kladivem stále velmi jistá ) Jste.li z Domažlicka, pošlu Vám na něj kontakt, ev. Vás to naučím.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 8.9.2007 8:49
Před prvním naklepáím bych doporučil ztenčit ostří na brusce.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.74 (?), 9.10.2009 11:40

Kosu v žádném případě nebruste bruskou, těžko totiž zaručíte, že ji zbrousíte pravidelněji než je vykována, raději ji zpočátku klepejte častěji. Mám různá naklepávátka, vrátil jsem se k základní babce a klepání kladívkem. Pokud je kosa čistá, obtížně se zajistí přesný úder na čepel a často se stane, že ji proklepete a kosa se zvlní, jednoduše si pomůžete, že klepanou čepel sezhora si nabarvíte např lihovým fixem a poté jsou údery, jejich četnost na plochu a správné směrování kladívka nádherně vidět. Klepejte po částech a vracejte se na zfinalizování ostří (po cca 3cm). Mírnému zvlnění se pravděpodobně nevyhnete, něco se vytáhne při kosení, něco opravíte plochými údery do otočené kosy v místě zvlnění pod hřbetem kosy, raději více měnších úderú. Pokud bude zájem o ostření budu pokračovat. YARI

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 232.16 (?), 24.3.2023 17:52

BARBARE!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 203.215 (?), 8.9.2007 11:12
diky, ale to je druhy konec republiky. tady severni cechy :) asi zkusime tu brusku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr.Cynik - (49) - 3.4 (?), 8.9.2007 13:00
Naklepáním lze i trochu poopravit poškozené ostří (od kamínků, kmínků apod.). To možná bruskou nepůjde. To klepání není nic složitého, stačí, když seženete nějakého kováře (zeptejte se na nějakém bývalém JZD třeba - těm obhospodařovali nářadí). Stačí to jednou vidět, žádná velká věda.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 9.9.2007 22:59
Bruska se používá přřed prvním klepáním novéí kosy, nikoli k nápravě poškození od kamínků.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?), 10.9.2007 7:09

naklepávání sice žádná velká věda není, ale musí se naklepávat jenom tenký okraj ostří,  jinak se  kosa zvlní (tak dopadl můj první pokus před cca 30 lety). 

Na ztenčování ostří je lepší rez nežli bruska - takové kosy, zapomenuté půl století někde za trámem, to je věc! (Chce to ale mít selskou usedlost...)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr.Cynik - (49) - 3.4 (?), 10.9.2007 7:20
Však jsem říkal, je třeba to vidět: jakým směrem, jakou silou a kam tlouct kladivem. Jinak brusku jsem nezkoušel, bojím se, abych z kosy nevyrobil dortový nůž .
 A pokud původní pisatel seče kosou, ještě jedna důležitá věc. Pozor na správné upnutí kosiště na násadě, hrot kosiště musí být o dlaň blíž ke konci násady než jeho úpon. Jinak se člověk dost nadře
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika