Broušení kosy



host - 255.238 (?)
17.8.2011 23:37

Pokud myslíte ztenčování kosy na brusu již pro potřebu sečení, tak asi to dělají proto, že neumí nakut kosu.Pokud já si pamatuji, tak kosa, která při koupi měla silnější plech na ostří, tak vždycky se prvně vzala přes brus a pak se kula.Chtěl bych Vás vidět, jak by jste kul takovou ruskou kosu, která byla silná, někdy i tvrdá, ale poměrně kvatlitní.Po dědovi mám kosu, která se kuje jedna radost.Břit je jak papír a to je radost sečení.Na obtažení nepoužívám brousek umělý, který koupíte v železářství.Ten jsem zakoupil v Rožnově ve skanzenu.Jedná se o lámaný brousek a netrhá ostří.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
host - 175.31 (?), 3.4.2010 20:53

Babka je bezvadná věc pokud se to s ní umí. Jinak si lze v krátké době vyrobit na kose či srpu nádherné vlnobití které prakticky nelze opravit. Myslím, že nejlepší je začít s levnou kosou a počítat s tím že to ještě nemusí být ta se kterou budeme sekat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 175.210 (?), 8.6.2011 19:51

Ztenčování kosy na brusu provádějí jen barbaři a nepoučitelní!

Jiřízcvt

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 255.238 (?), 17.8.2011 23:37

Pokud myslíte ztenčování kosy na brusu již pro potřebu sečení, tak asi to dělají proto, že neumí nakut kosu.Pokud já si pamatuji, tak kosa, která při koupi měla silnější plech na ostří, tak vždycky se prvně vzala přes brus a pak se kula.Chtěl bych Vás vidět, jak by jste kul takovou ruskou kosu, která byla silná, někdy i tvrdá, ale poměrně kvatlitní.Po dědovi mám kosu, která se kuje jedna radost.Břit je jak papír a to je radost sečení.Na obtažení nepoužívám brousek umělý, který koupíte v železářství.Ten jsem zakoupil v Rožnově ve skanzenu.Jedná se o lámaný brousek a netrhá ostří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 251.161 (?), 27.4.2010 11:52

Věřím a mám vyzkoušené, že nelépe je ostřit kosu pomocí babky a kladívka.Kosy tolik neubývá a při drahé kvalitní kose to má význam.Můj děda si takovou vemi šetřil.Ta mu pak šla při sečení sama(kde já jsem byl)On ji kul na ploché babce ostrým kladivem.Ale rady, jak vést kladivo dle mne nestačí-chce to griv.Dědovi i po slepu šla ruka sama.Chce to naklepaní kilometrů kos a pak to jde jak dědovi samo.Já se to bohužel nikdy nenaučil.Škoda,.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 138.241 (?), 30.6.2011 9:01

Rozdíl v obou babkách je v tom, že na ostré babce se kosa hůř drží a chce to sílu v ruce. Úder kladiva pak nemusí být tak přesný a nedochází ke zvlnění ostří. Může zas dojít k prasknutí kosy, když se trefíme na okraj babky, ale to je hodně vyjímečné. Na tupé babce se kosa lepší drži, ale úder kladiva nisí být naprosto přesný jinak se zvlní ostří. Kosa by se měla klepat na dvakrát. poprvé na vytáhnutí a zhutnění ostří, podruhé na vytvoření jemného ostří. Na první klepání je širší babka a nebo kladivo s širším nosem. Na druhé klepání je užší babka a nebo kladivo s užším nosem. Dříb bývaly specilní kladiva na obou stranách s nosem jeden širší, jeden užší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 40.196 (?), 16.8.2011 19:55
Tady je foto mého ostřiče kosy srpů

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 40.196 (?), 16.8.2011 21:42
foto

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 40.196 (?), 16.8.2011 21:50
ještě jedno

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.210 (?), 24.8.2011 11:07

Můžeš připojit celkové foto. Jak je to upnuto, pomocí čeho se tím točí, základní míry. Děkuji.

Jiří

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.196 (?), 24.8.2011 17:30
Pohání to klasická vrtačka nebo soustruh.Je to podle velikosti axiálního ložiska. Mám průměr kuliček 10mm. Spíš by to chtělo větší
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika