Motorová pila Solo 633 Ecomatic, jak funguje?



host - 105.8 (?)
2.11.2009 19:18

Zdravím vás, tento typ pily přesně neznám, ale u některých pil je řešení následující. Na klikovce je volně otočné šnekové kolo a to je propojeno a tím pádem i poháněno řetězkou. Čili při volnoběhu, kdy se řetězka netočí, čerpadlo nečerpe, jakmile se zvýší otáčky a spojka začne řetězku unášet, tak se roztočí i šnekové kolo, pohánějící olejové čerpadlo. Jirka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 129.180 (?), 2.11.2009 16:55, zobrazeno: 67868x

Vážení,

vlastním MP SOLO 633. Je to lehká jednoruční pila určená primárně k prořezávání a vyvětvování stromů. Její provedení i dílenské zpracování, je na vysoké úrovni a mohu jen vřele doporučit.  Jelikož jsem měl pilu kvuli udržbě rozebranou do šroubku, vrtá mi v hlavě jedna věc a to je systém ecomatic, ketrým je pila vybavena. Jedná se o systém, kterým disponuje většina pil SOLO a jeho funkce má být odpojení čerpání oleje mazání řetězu, při volnoběných otáčkách.  Protože jsem měl pocit že ne uplně dobře na mé pila funguje (při dlouhotrvajícím volnoběhu odkapávající olej z pily), zaměřil jsem se při udržbě na olejové čerpadlo.Výsledkém mé péče je to, že doteď nevím jak tento systém pracuje. Šnekový převod z hlavní hřídele na olejové čerpadlo sice disponuje jakousi pružinovou třcí spojkou, její funkce však dle mé uvahy je pokrytí pouze havarijního stavu kdy dojde k zaseknutí čerpadla aby nedošlo k "očesání" zubů. Vzdal jsem se tedy myšlenky, že by docházelo k rozpojení převodu při volnoběžných otíčkách a že to musí být vymyšleno jinak. Dle mé poslední teorie to cele funguje (když to funguje) tak, že v nádrži s olejem vzniká při čerpání podtlak a odvětrávaná je ventilkem. Když dojde ke snížení otáček, dojde i ke snížení podtlaku a ventilek se uzavře a na výstupu olej nevychází. To je ovšen jen má teorie vycucaná z prstu. Proto směřuji svůj dotaz pro nejzkuženější ze zkušených aby mi to světlili. Na mazání řetězu používám rozlévaný převodový olej nikoli eko blivajz.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 105.8 (?), 2.11.2009 19:18

Zdravím vás, tento typ pily přesně neznám, ale u některých pil je řešení následující. Na klikovce je volně otočné šnekové kolo a to je propojeno a tím pádem i poháněno řetězkou. Čili při volnoběhu, kdy se řetězka netočí, čerpadlo nečerpe, jakmile se zvýší otáčky a spojka začne řetězku unášet, tak se roztočí i šnekové kolo, pohánějící olejové čerpadlo. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 129.180 (?), 2.11.2009 19:56

Zdravím Vás také, přesně tak, podle zdravého selského rozumu, by to mělo být uděláno a bylo by to logické, jenže takový mechanizmus v pile prostě neni. Bud reklamní letáky lžou a daná pila to vůbec nemá, nebo je fígl o dost jednodušší a čerpadlo jako takové běží stále, ale to je taky divné. Jsem z toho prostě jelen. Tom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 2.11.2009 20:12

Letáky nelžou, funguje to a je to hódně jednoduché!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 129.180 (?), 2.11.2009 20:54

Když je to tak hooodně jednoduche, tak to jsem jedno gigantické sloní ucho protože s tou spojkou mi to nedochází. Tom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 213.141 (?), 2.11.2009 20:24

Tak toto si můžete snadno ověřit tím, že pilu necháte běžet na volnoběh. Když bude olej vytékat, tak maže i při volnoběhu. Ale pohon od řetězového kola není jediné řešení, jak zastavit průtok oleje při volnoběhu. Vyskytovalo se také takové řešení, kdy šnek, který pohání čerpadlo byl volně nasunutý na klikovce. Při nízkých otáčkách prokluzoval, ale při vyšších se vystředil a zabíral. Toto řešení se používá tam, kde je např. málo místa. Jinak pohon od řetězového kola má více variant, od náboje, který zapadá do šneku, přes 2 výstupky na spojkovém bubnu, po jeden zářez ve spojkovém bubnu. Vždy tyto zářezy, nebo výstupky pohánějí čerpadlo, při volnoběhu spojka nezabírá, spojkový buben se nepohybuje, čerpadlo nemaže. Podívejte se sem. Jinak systém mazání není jen o čerpadle a jeho dávkování, ale také o zamezení úniků oleje mimo řeznou soupravu. Potom se např. celý systém dle výrobce nějak jmenuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 129.180 (?), 2.11.2009 20:42

Kdyby jste byl baba, tak vám dám rovnou hudlana, kde jste našel to krásné PDFko s rozpadovými obrázky, no prostě nádhera už to študuju.  Tom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 129.180 (?), 2.11.2009 21:06

Tak jak tak na to koukam tak to co popisujete (spřažení šneku se spojkovým bubnem přez dva výstupky) mají větší modely pil SOLO. Zde to není, jen je tu takový talířej s otvory.. nicmeně ten po dotažení odstředivky na levý závit zůstane přitažen a se spojkovým bubnem nema nic společného. Tak stále tápu, ale ty rozpady se hodí. Tom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 2.11.2009 21:58

No a položka č. 17, pružina 1 x 16, zapojená do toho talířku? Ještě nechápete? Odstředivá síla působící na pružinu.... Nic? Co takhle přítlak šneku pružinou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 90.168 (?), 2.11.2009 22:17

Není to spíš 11?

(č. 17 vypadá spíš jako péro pro brzdu ;-)   Gl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika