Ktorý výkon pily je lepší: 1) 2,1KW s 45,7cm3 alebo 2) 2,2KW s 42,4cm3



host - 107.237 (?)
17.4.2013 9:54

xxx.xxx.156.229 (?) 16.4.2013 17:27

Omezenou životnost má všechno, u katu se to pozná změřením emisí, na chování pily to nemá vliv. Pokud je životnost 50 hodin, tak to je aby se ekolog nažral a pila zůstala celá, ale i tak pro běžného hobíka to celkem stačí - 50 motohodin je tak 100 nádrží, pokud se řeže 10 metrů dřeva za rok tak to je na roky. Je otázka jak moc to je kachna a jak moc ověřené měřením emisí... V každém případě ten motor má emise v pohodě i bez katu (PS 420).   Není mi jasné jak to dělá obecně čína - žádný kat ani předvýplach, motory zastaralé s emisema o několik řádů horšíma než špička bez katu a vesele se to vyrábí a prodává i v Evropě kde by teoreticky neměly projít... Nebo si to špičkoví výrobci dělají sami jen tak pro strandu??

K těm větším výkonům - tam stoupne i cena a místo většího válce na 420 se vezme třeba 4605, stojí stejně jako ta 450 a pak to je zase o parník jinde, 2,6 kW/ 2,8 Nm ;-) ; 251 je ještě dražší a může naskočit 5105... Nebo naskočí silnější Solovky.

Bujení řas předpokládám u exotů co nechají benzín v pile přes zimu a na jaře s tim jdou řezat, tam to světlo už vliv mít nejspíš bude. Pro normální řezání souhlas že to je jedno a průzor je šikovný, hlavně kouknout jestli zbytek ještě stačí na pokácení...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 227.33 (?), 15.4.2013 22:32, zobrazeno: 7747x

Zdravím chem sa spýtať ktorá z pil 1 alebo je vykonovo lepšia.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 107.237 (?), 15.4.2013 22:49

Předpokládám že jde o 445 a 420C - Dolmarka je lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 156.229 (?), 16.4.2013 1:52

Na tak jednoduché zhodnocení bych to neviděl, v prvé řadě je Husqvarna rozšířenější i když Dolmar se také dostává do podvědomí i do prodejen, proto na něj díly seženete a i v solidním NE- Dolmarovském servisu vám ji opraví, když máte šikovného servisáka. Otázka je, za jak dlouho vám sežene netypický díly, čekací doba bude třeba 30 dní a proto mezi profíkama alespoň u nás od kud jsem je tato značka hodně málo používaná u laiků neznámá. Na tento váš dotaz o zhodnocení motorů nejde jednoznačně odpovědět, protože každý motor se chová jinak, má jiný zdvih, jiný kroutící moment, jiné otáčky motoru, pak také hraje roli provedení jestli je to Hobby, Farm, Profi pila (s tím souvisí i provedení motoru). Profi pily mají většinou menší spotřebu, větší výkon, menší váhu, větší otáčky a celkově jsou to prostě lepší stroje. I s menším obsahem bude Stihl MS 241 lepší než MS 251 nebo to samé Husqvarna 445 bude horší než 543XP. Profi jsou prostě profi a s farmama nebo hobby to nejde úplně porovnávat, jediné porovnání by snesla starší profi pila s novou a i tak bych si motoricky na farmu (hobby) ve většině případů nevsadil např. Hitachics38el vs. Solo643ip. Solovka je lepší v reakci na plyn a nemá se motoricky za co stydět, ale i tak je profi znát a výkonová křivka japonce je o chlup lepší. V reakci na obrovský rozmach čínských "pil" a taktéž nebývalý zájem o "kolo stěstí" museli velcí výrobci cenově reagovat, dosáhnout toho bohužel jde pouze tak, pokud ušetřím ve výrobě volbou levnější materiálů (plast), plast a horko se odjakživa moc nemusí a kov tepelné extrémy snáší lépe, proto pokud váš dotaz opravdu směřoval na volbu HQ 445 vs. D420 pak Dolmarka díky kovovým karterům snáší lépe delší řezání a bude z tohoto hlediska odolnější. Obyčejnému uživateli ale i taková plastová pila může bezproblému sloužit ke spokojenosti, problém nastává, když si někdo u například HQ 445 myslí, mám HQ dám jí do těla a celý den s ní budu těžit, na to není stavěná a pak přichází rychlá smrt.  Motoricky je to pak farma vs. farma a tak už rozdíl není nijak velký, 2,1KW vs. 2,2KW není tolik poznat, Dolmarka má ale o 500 otáček výš posazený maximální výkon a z toho důvodu má i vyšší rychlost řetězu HQ17,3m/s vs. D18,3m/s pak hraje roli kroutící moment a v tomto malinko také vede Dolmar 2,6Nm vs. 2,4 u HQ, další věcí která je u Dolmaru lepší je nastavitelné olejové čerpadlo (k tomu se dostanu v závěru). Spojka je u Dolmaru o směrem dovnitř u HQ ven, zásadní rozdíl v tom ale pro samovýrobce není snad jen u výměny řetězky, která se mění jednou za 3-6 řetězů což u samovýrobce znamená X let. Z výše napsaného se tedy zatím jeví Dolmarka jako daleko lepší volba ale jsou tu některé háčky. Nikdo vám na obrázku a podle tabulek neřekne, jak se pila drží, jak se s ní manipuluje, hází, odvětvuje, jakou má akceleraci a reakci na plyn (hodně důležité při odvětvování), pak také hodnoty vibrací jsou zkreslující, pila podle tabulek bude vibracema hrozná a v reálu to bude v pohodě a naopak např. vibrace staré Hitachi podle tabulek příšerné, ale v reálu poloviční oproti Solu, které má moderní pružiny, obojí jsou ale kocourci, tak je to u nich jen takové lehké vrnění, podobně malé budou u D420 a HQ445 i když podle tabulek a i v reálu bude na tom HQ lépe, protože zrovna 445 je nízkými vibracemi na úplném vrcholu napříč trhem. Viditelná hladina paliva u Stihl řešená průhlednýma nádržkama u HQ průzorem u Dolmaru si trhněte nohou. Přístup k žebrům u dolmaru musím odšroubovávat kryt k filtru a pak složitě nářadím vrchní díl u HQ odcvaknu 3 sponky a sundám celý vrch, HQ má moderní motor X-torq s předvýplachem Dolmar používá horší řešení katalyzátor.

Závěr: má smysl zavrhnout HQ skrz plast??? Pilu jsem vlastnil a musím říct, že nemá, pilka mi normálně sloužila 2 roky, po dvou letech mi na ní o malinko míň začlo mazat olejové čerpadlo a díky tomu, že už na nové pile to bůhví jak necáká, dostal jsem se s touto pilou kolikrát do situace, kdy mě malé mazání zradilo, z toho důvodu už bych pilu bez regulace mazání nechtěl, ale při rozumném používání i plastovka může dobře posloužit, kdo nemá ambice řezat celý den bez přestávek, pro toho provedení karterů nemusí být při výběru prioritní a taková HQ 445,450 nebo Stihl 231,251 udělají spousty práce. Motoricky je Dolmar 420 ale přecijen o chlup lepší. Díky kovu, ceně a nastavitelnému mazání, kde si to dám na max a mám jistotu, že se mi hned nebude šponovat řetěz a čudit od lišty je Dolmar v těchto přednostech lepší, ale nesmím zapomínat i na ostatní aspekty výběru při koupi pily a ne jen krátkozrace vidět jednu dvě výhody. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 35.186 (?), 16.4.2013 8:09
Bavme se o tom, k čemu hobik potřebuje pilu a jak má sloužit. V tom případě je 420 o notný kusanec vpředu. Plast je rozdíl kde je na 251, 445 a 420. Na součástky můžete čekat 30 dní, když je objednají 25 den. Malinký rozdíl v kroutícím momentu je ve skutečnosti velký 420 má menší objem. Když bych mohl koupit 445 za polovic ceny 420, tak dobrý kup ne?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 107.237 (?), 16.4.2013 11:01

30 dnů bude čekat když pro to pojede posel na kole do Hamburku a ještě se tam bude týden válet u moře ;) Aktuálně jsou díly dostupné kdekoliv přes obchod kde prodávají Makitu - těch je poměrně hodně, nebo přímo od CZ zastoupení, asi tak do dvou dnů. Je fajn že servis HQ má všechny díly na skladě (fakt všechny? - haha ;-), ale když mi řekne "mám plno přiďte si za 14 dní" tak to na počkání rozhodně neni... Navíc díly na D. jsou dostupné i po letech.

Vyzkoušená klasika s katem mi rozhodně zastaralá nepřijde, spíš naopak. Ve 420 je motor hodně povedený, nejblíž má k němu Stihl 240. Průhledítko nádrže je fajn, ale priority u pily mám jinde než vidět do nádrže. Navíc světlo může na směs a je otázka jak to urychlí rozklad oleje v benzínu...

Když to shrnu - silnější, odolnější, levnější, servis dostupný.. Že lidi jen kvůli nápisu HQ berou slabší, dražší a míň odolnou mi hlava nebere. Asi za to může u většiny lidí v podvědomí zažrané "Pila = HQ a Stihl, možná Jonsered, ostatní je brak", tak to ale neni...

Ale k dotazu - lepší výkon je ten druhý, 2,2 kW/ 42,4 ccm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 156.229 (?), 16.4.2013 17:27

K té klasice a katalyzátoru, nepsal jsem, že je řešení Dolmaru zastaralé, jen je horší, motor by ani tak nevadil respektive vůbec, možná u profíka který se dívá i na spotřebu, ale katalyzátor s omezenou životností je oblbování, po pár hodinách práce je po něm. Rozdíl který jsem opoměl zmínit je ten, že např. Stihl, Shindaiwa, OM používají dva pístní kroužky což má na životnost taky určitý vliv a pak také, portfolio velkých výrobců je veliké, takže zatímco u některé značky mám 2,2KW a 2,6Nm KM a tím končím u Stihl mám možnost sáhnout po MS 251, kde dostanu 2,2KW a 2,5Nm KM a u Husqvarny po 450, kde už mám jak 2,6Nm tak i výkon 2,4KW. K těm průzorům, nepěstujte v nádržce řasy pak vám světlo nebude vadit laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 252.29 (?), 16.4.2013 17:39

K tomu katalyzatoru... sam som sa zucastnil skolenia technikov jednej z renomovanych znaciek..technik vyrobcu potvrdil ze katalyzator ma zivotnost max. 50 prevadzkovych hodin a potom su len zhorene zvysky namiesto neho. Jedinne co to splnilo ucel..dodrzat pri vyrobe smernicu EU o emisiach dvojtaktnych motorov. Cize katalyzatorom ako funkcnou vecou u mot. pil by som sa moc neohanal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 35.186 (?), 16.4.2013 17:51
Jistě máte nějaké konkrétní počty zničených katalyzátorem. My jsme v servisu zatím žádný neviděli. Nakopněte předvýplach a potom pilu s katalyzátorem zahřejte je rozdíl vidíte i cítíte. Předvýplach a katalyzátor splňují normy, ale předvýplach je složitější u každé značky na rozložení a opravu pily. Katalyzátor je jen ve výfuku. Todle potřebuje hobík, který má pilu více let, malé náklady a spolehlivost.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 107.237 (?), 17.4.2013 9:54

xxx.xxx.156.229 (?) 16.4.2013 17:27

Omezenou životnost má všechno, u katu se to pozná změřením emisí, na chování pily to nemá vliv. Pokud je životnost 50 hodin, tak to je aby se ekolog nažral a pila zůstala celá, ale i tak pro běžného hobíka to celkem stačí - 50 motohodin je tak 100 nádrží, pokud se řeže 10 metrů dřeva za rok tak to je na roky. Je otázka jak moc to je kachna a jak moc ověřené měřením emisí... V každém případě ten motor má emise v pohodě i bez katu (PS 420).   Není mi jasné jak to dělá obecně čína - žádný kat ani předvýplach, motory zastaralé s emisema o několik řádů horšíma než špička bez katu a vesele se to vyrábí a prodává i v Evropě kde by teoreticky neměly projít... Nebo si to špičkoví výrobci dělají sami jen tak pro strandu??

K těm větším výkonům - tam stoupne i cena a místo většího válce na 420 se vezme třeba 4605, stojí stejně jako ta 450 a pak to je zase o parník jinde, 2,6 kW/ 2,8 Nm ;-) ; 251 je ještě dražší a může naskočit 5105... Nebo naskočí silnější Solovky.

Bujení řas předpokládám u exotů co nechají benzín v pile přes zimu a na jaře s tim jdou řezat, tam to světlo už vliv mít nejspíš bude. Pro normální řezání souhlas že to je jedno a průzor je šikovný, hlavně kouknout jestli zbytek ještě stačí na pokácení...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika