Dolmar 420 první zkušenosti



host - 128.254 (?)
17.4.2013 9:25

Zdravím, "dřevěný prach motoru nevadí", to lze akceptovat, ale rozhodně mu vadí popel z toho pachu a to dost. Roltop se Vám nebude "ucpávat" když budete dořezávat na plný plyn až do konce řezu. Po doříznutí musí pila ještě zvýšit otáčky a až pak uberete plyn. Standa.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
PavelO - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (59) - 125.152 (?), 16.4.2013 22:03, zobrazeno: 9845x

Všechny vás zdravím.

Vzhledem k tomu že jsem před nedávnem vybíral mot. pilu a sem na fórum jsem chodil pro rady, tak cítím, že bych měl napsat moje postřehy s novou pilou.

7 let jsem vlastnil pilu Homelite CSP 4518 kterou jsem svou chybou, nebo neznalostí doslova utavil. Proto budu srovnávat hlavně s touto pilou.

Po přečtení zdejšího fóra jsem se rozhodl že pro mé potřeby bude stačit pila Dolmar PS 420 SC, kterou jsem koupil i díky ochotě jednoho člena zde z fóra pana j.c. (za což mu ještě jednou děkuji). Chvilku trvalo než opadl sníh a začal jsem pilu používat, hlavně na zahradě. A teď mohu popsat prví postřehy.

Ač je pila ještě syrová vyřezal jsem tak 3-4 nádržky tak mohu říct že řeže opravdu dobře. Vybrace jsou opravdu nízké a ruce po použití nebrní. Rychlost řezu neřeším nejsem závodník. Startování funguje dobře, to u Homelitky fungovalo taky dobře.

Co se mi ale stalo už asi 3x tak při řezání se mi zakouslo na liště to kolečko s ložisky po kterým se otáčí řetěz. Vždy bylo zasviněné jemnými pilinami. Mazání řetězu mám zatím na maximu. To se mi u Homelity nestalo nikdy a skladba řeziva je zhruba stejná. Přisuzuji to ještě nezajeté liště snad si to nějak sedne.

Po 3 vyjetých nádržkách jsem jen tak zesrandy odšrouboval kryt abych zkontroloval filtr a k mému překvapení, byl docela zanesený od pilin. To u homelity jsem kontroloval tak jednou za rok a byl skoro vždy ok. Co je ale horší tak když jsem ten nylonový filtr oddělal (abych ho očistil), tak v karburátoru byl povlak jemného prachu z pilin. Prstem jsem ho setřel, ale nejsem si jist zda je zrovna toto dobře. Všude jsem četl že nylonový filtr je moderní a dobrý, teď už si to nemyslím. 

Dále mám výhrady k šroubovacím uzávěrům na benzín a olej. Jsou zapuštěné a prach z pilin padá mezi uzávěr a prohlubeň, takže to otřu hadrou opatrně vyštoubuji opět vezmu čistou hadru na prst a opatrně utřu zbytky prachu z pilin a to samé udělám i se zátkou. toto mě teda neskonale se.re. Nevím kde soudruzi udělali chybu když daleko starší Homelitka to měla vyřešené lépe, ale budiž dá se s tím žít.

Celkově mám ale dobrý pocit z této pilky a doufám že s mou frekvencí řezání mi vydží dlouho. Kup to byl dobrý a za dobrý peníz i kydž jsem čekal pilu tak nějak bezúdržbovou, jako byla Homelitka. Holt doba se mění a né všechno nové je lepší.

PavelO

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 35.186 (?), 17.4.2013 6:34
Pavle zajděte ke svému prodejci, jeho povinnost je také vysvětlit obsluhu pily, nebo poblíž do některého našeho značkového servisu. Nebudu strkat nos do jejich práce, jen orientačně nylon není na řezání suchého dřeva, průběžně kontrolujte napnutí řetězu a jeho doběh bez zaseknutí po řezu, na očištění zátek používejte kartáček. Možná jste k pile dostal manuál, měl by být u každé nové pily. Pozorně si jej přečtěte. Zejména přípravu směsi a nastavení karburátoru. Máte pilu s katalyzátorem a bez dodržování pokynů ji můžete poškodit. Daleko víc vysvětlí odborníci k Vaší spokojenosti.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 107.237 (?), 17.4.2013 9:13

Kolečko na liště (rolltop) - taky se mi to u nové lišty stalo, bylo "zaklínované" třískou. Kápnul jsem shora olej a rozhýbal otáčením tam - zpět. Pak už se problém neobjevil. Pokud má rolltop otvor pro maznici, tak se musíte rozhodnout jestli nemazat nikdy (doporučuji) nebo často. Mazat jednou za čas = rychlá smrt ložiska (vytváří se brusná pasta).

Filtr od pilin - není to spíš tím že funguje? Nylon není na suché dřevo (jemný prach projde), ale dřevěný prach motoru nevadí, znám několik pil co jely delší dobu s děravým filtrem a kupodivu nebyl problém. Omeťte ho zvenku, občas vyperte, jemný prach za filtrem moc neřešte - pokud tam budete pořád šťourat tak se tam naschvál dostane něco většího...

Uzávěry nádrží - ono to těsní i bez ometání, pokud jste čistotný, tak na ometení pilin je dobrý kartáček na zuby a příp. i ten hadr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 128.254 (?), 17.4.2013 9:25

Zdravím, "dřevěný prach motoru nevadí", to lze akceptovat, ale rozhodně mu vadí popel z toho pachu a to dost. Roltop se Vám nebude "ucpávat" když budete dořezávat na plný plyn až do konce řezu. Po doříznutí musí pila ještě zvýšit otáčky a až pak uberete plyn. Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 107.237 (?), 17.4.2013 10:02

Aby to mělo významnější vliv na životnost motoru, tak by musel dlouhodobě řezat v kamenolomu vedle drtičky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 94.115 (?), 17.4.2013 13:58

to xxx.xxx.128.254: blábol

PS: a kde myslíte že ten prach skončí? z větší části v ložiscích klikovky

HH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 156.229 (?), 17.4.2013 14:41

Ten kartáček na zuby si nechte na zuby, je to nepraktické a drahé řešení, daleko lépe to očistíte štětcem za pár korun. Ometete, povolíte do roviny začátku prohlubně a ometete zbytky. To jsou právě drobnosti co mají dobří výrobci zmáknuté. Zatím nejlepší zátky se kterými jsem se setkal má Hitachi, kde se to povoluje podobně jako bajonety u Stihl, ale narozdíl od Stihl mají zátky vystouplé a bez ohrádky. Staré víčka od Stihl byli v tomto taky v pohodě, nevím proč to Stihl teďkom tak divně vyřešil, na jedné straně udělali fajn bajonety, ale na druhé straně je to s bordelem teď komplikovanější než dřív. Husqvarna má ohledně bordelu taky dobré zátky, problém je u nich, že někdy nejdou povolit rukou. Ten nepořádek mám u Sola taky, nejlepší na jemný prach je asi papírový filtr ale i přes ten se vám dostane malinko bordelu. Při čištění si vytáhněte sytič, zavře vám klapku do karbecu a pak otočím pilu a vymetám to opět plochým štětcem malých rozměrů.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
cechura - (42) - 39.219 (?), 17.4.2013 17:57

Pavle, přeju spokojenost s novou pilou

Meruňka byla dobrá takže i já děkuji wink.      j.c.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PavelO - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (59) - 125.152 (?), 17.4.2013 21:23

to j.c.: jsem rád že jsme oba spokojeni, tak to má být smiley

Ostatním děkuji za postřehy, některé určitě využiji. Za čas zase napíši jak pila funguje ať máme přehled zda je opravdu tak dobrá jak se říká.

PavelO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika