Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Již po několikáté, ale chápu, že vyhledat potřebné v tom množství příspěvků není pro každého jednoduché. Bruska se podle mě vyplatí každému, kdo potřebuje řezat s motorovou pilou. Kolikrát budete brousit - to Vám neřekne dopředu nikdo. Tím se dá těžko na peníze spočítat, kdy se vložená investice vrátí. Někdy pořežete s jedním řetězem hodně dřeva, bez znatelného snížení řezného výkonu - jindy je to i třeba shodou okolností i náhodou otrava, protože narazíte na hřebík, drát, zarostlý kámen, dřevo je po těžbě znečištěné a potom je nutnost ostřit častěji. Když bych opravdu jenom pro Vás, abych pomohl k rozhodování spočítal jeden rok: příprava cca 20 - 30 m dřeva - tedy průměrná zásoba dřeva na jednu zimu u běžného RD. Pokud by se nic nestalo, co výrazně otupí řetěz, tak odhaduji cca 10x potřebu ostření - přeostření.  1 ostření Vás bude stát dejme tomu i s cestou 100,-Kč + čas + většinou to není na počkání + další cesta + čas. Takže když přesto budu počítat jenom celkem 100,-Kč, tak to vychází 1000,-Kč. K tomu je třeba připočítat cenu několika pilníků cca 120,-Kč, vodítko pilníku - může být i s pilníkem cca 200,-Kč. Je třeba uznat, že zejména první broušení neuděláte stejně, jako servis, proto je vhodné se naučit brousit na starším řetězu. Zase na druhou stranu si dost majitelů pil stěžuje, že řetěz byl po broušení ze servisu hodně zbroušený. Toto záleží na okolnostech, protože s hodně tupým řetězem se nedá nic jiného dělat, ale je jasné, že doma si s tím pohrajete a řetěz vydrží déle. Takže sečteno, když budu brát pouze 10x100 = 1000,-Kč což je cena SKS. Pokud budu uvažovat o běžném majiteli motorové pily, tak se dá konstatovat, že většina neumí správně brousit, takže tím odpadne velká nepříjemnost - když "nabroušený řetěz" na pile  neřeže. Někdy je to o návratu zpět z lesa a plán, že něco uděláte je značně narušen. Dále je to o motoru, který potřebuje, aby měl správný odpor v ostrém řetězu, tím má nejvyšší řezný výkon a nejmenší spotřebu - další důvod proč mít ostrý řetěz. Broušení bruskou je méně namáhavé a i hodně otupený řetěz není problém, dále je to přesnost a stejná délka zubů. Asi jsem toho dost zopakoval, ale to není důležité, důležitější je správná volba. Mohu Vám objektivně uvést, že jsem se pilníky nabrousil hodně a rozhodně netoužím po návratu k tomuto způsobu ostření. V současné době již ani kulaté pilníky použitelné nemám. Ještě k odolnosti brusného kotouče - má za sebou asi 200 broušení a ubyl z něho 1mm proti novému  - to jsem ho ještě srovnal na začátku.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 12 a číslo 16.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika