Moštování jablek - kuchyňský odšťavňovač



Stránky: 1,  2   
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 124.22 (?) 
1.9.2008 11:45, zobrazeno: 55615x

Jaké jsou zkušenosti s použitím kuchyňského odšťavňovače při moštování jablek - zejména výtěžnost v %, tj. kolik moštu se získá z 1 kg jablek?

Blíží se alespoň trochu moštárně, tj. 60 - 75 % (0,6 - 0,75 l moštu z 1 kg)?

Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
host - 29.162 (?), 8.9.2008 18:47

Nejste sám, tohle dilema řešíme každý, abychom nelítali s každým košem jablek do moštárny. Podmínkou řešení je mít silný kuchyňským mlýnek s odštavovacím nástavcem.  Jsem moc spokojený s výrobkem ETA, který se jmenuje ne mlýnek, ale "masořezka". Samozřejmě pořád taky přemýšlím, kde sehnat nerezovou pístnici a píst, ze kterých bych vyrobil jednoduchý pístový lis, poháněný třeba hydraulickou panenkou z autovýbavy nákladních aut.      

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 77.191 (?), 15.10.2008 0:19

Myslel jsem, že masořezka ETA pro lisování jablek vhodná není, můžete uvést něco bližšího. Lisujete v ní jablka celá a jaký je výtěžek? Děkuji. Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 160.90 (?), 18.7.2012 12:16

Dobrý den, na lis nepotřebujete nerezový materiál, stačí dřevo, pokud možno tvrdé a něco železných profilů. poté se dá vyrobit lis, podobný lisu na víno a moštovat co hrdlo ráčí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 67.226 (?), 8.9.2008 20:08

Já vůbec netuším co je dnes na trhu, ani jaká by měla být výtěžnost. Pouze mám velmi dobré zkušenosti asi s jedním z prvních odšťavovačů na trhu. Byl tuším bulharské výroby, v podstatě odstředivka s hliníkovým dírkovaným košem a zoubky na dně. Myslím, že velice dobře odšťavuje, a to především křehká jablka. Jak jablka dozrávají a začínají moučnatět, výtěžnost klesá a práce se stává obtížnější. Navíc tento odšťavovač s velkým úspěchem používám k odstředění hlávkového salátu po umytí. V tom je jedničkou.
Asi vám to mnoho nepomůže, ale tolik moje zkušenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 8.9.2008 21:56

Výtěžnost moštu se výrazně liší u různých odrůd a jejich stupně zralosti. Obecně se zvyšuje výtěžnost v průběhu sezóny. Nejvýtěžnější jsou pozdní zimní odrůdy těsně po sklizňové zralosti.
   Nemyslím si, že v kuchyňských poměrech lze dosáhnout výtěžnosti moštárny. Za život jsem měnil lis třikrát. Z deseti na 20, pak 70, nakonec 100 litrů . Výlisnost nesrovnatelná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 22.31 (?), 9.9.2008 8:38

Ono jde spíš o to, kdy co použít. A stejně jako se nevyplatí jít se 100 jablky do moštárny, je málo efektivní moštovat 100 kg na odšťavovači. I kdyby to byl "Fuchsův odšťavovač s nanosítkem".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 4.41 (?), 15.10.2008 7:39

Koupila jsem si nyní v Tescu odšťavňovač zn. Tesco a výtěžnost je 50 %. Jsem s ním spokojená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.186 (?), 24.10.2012 22:11

Vyzkoušel jsem babičky odšťavňovač Champion (mašinka tehdy za 12tis), opravdu silný motor, výběr z několika jemností sítek, ale výtěžnost jen cca 40%... odštavěná drť byla velmi mokrá a mošt pěnivý a kalný, takže na domácí pití a pyré ano, ale na větší objemy a jablečné víno určitě ne. Zase ho šoupnu zpátky do kredence:)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 234.39 (?), 22.2.2013 15:50

Na vynikající % výtěžnost moštu máme tutu mašinku.

Omega VRT 352
Omega VRT 352
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika