Lze zakopat strom?



host - 6.182 (?)
12.3.2018 14:50

Díky za rady :-) No nám se to nezdá jako pařízek, ale pařez nad naše síly :-). Zdravím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
host - 240.228 (?), 26.3.2017 11:02

No, zrovna ořešáky mi jako moc vitální stromy nepřipadnou, možná v lepším podnebí, ale u nás se do nich poměrně dost pouští houby. Nejlíp jsou na tom ty, na které člověk nešáhnul. Zasypané stromy mám možnost vidět každý den, chodím kolem, kdy se nad nima roztahoval svah a tím se ty nejbližší přihrnuly. Javory, jasany, olše, topol černý. Odešel topol a olše, nejdéle(asi 10let) drží jasan. U těchto stromů je právě ta zmiňovaná navážka cca 1-1,5m. Ty dál, co se jim jen trochu z té strany usypalo, ty jsou ještě dobré. Řekla bych, že nějakých 30cm u velkého stromu nestojí za řeč, i toho půl metru zvládá dobře. Ty s vyšší už chřadnou. Konvalinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 6.182 (?), 12.3.2018 14:01

Není to přímo o zasypávání stromu, ale museli jsem při úpravě pozemku porazit dva menší smrky, průměr kmene asi 30 cm. Bylo by velice namáhavé (jsme staří) pařez vykopávat. Kdysi jsem to dělávali u ovocných stromů a víme co je to za dřinu. Tak prosím o radu, jak pařez odstranit. Zasypat by to moc nešlo, to bychom udělali hromadu, kde se nehodí. Soused nám radí vyhloubit do pařezu hluboký dolík a tam nalít tekutý podpalovač a zapálit. Pařez prý vyhoří, prý už to tak dělal Máte s tím zkušenost. Nebo poraďte jinak Díky. Hanka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 6.182 (?), 12.3.2018 14:04

Opravuji! Ne průměr, ale obvod kmene!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 12.3.2018 14:15

Jak odstranit pařez?

1. Vykopat - jak říkáte, příliš pracné
2. Vytrhnou těžkou technikou (ocelové lano, traktor). Smrk koření mělce, takže to jde celkem snadno. Následná úprava terénu je ale námahou srovnatelná s vykopáním.
3. Odhrabat půdu kolem pařezu, uříznout vršek pařezu pod úrovní země, zahrnout. Je třeba počítat, že postupným tlením dřeva se bude terén propadávat (u malých pařezů neznatelně)
4. Vypůjčit pařezovou frézu - lépe i s odborníkem
5.. Vypálení pařezu. Navrtat díry, nasypat speciální přípravek (Root, Pařezník,  draselný ledek, atd.), ucpat díry. Po několika měsících zapálit oheň na pařezu.  Pařez někdy vyhoří. I když pařez nebudete vypalovat, nasypaný přípravek výrazně urychlí jeho rozklad.

P.s. Třicet cm obvod znamenám 9,5 cm průměr kmínku. To je větší vánoční stromek. Takový pařízek snad nebudete vypalovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 6.182 (?), 12.3.2018 14:36

No možná je to víc, nemám to tak v oku :-(, ale smrček byl zasazen asi před 10 lety - pichlák a jelikož kořeny rostou (asi díky vysoké hladině vody - a jílu) dost po povrchu a zalézají až k sousedovi, tak jsme ho museli loni v listopadu porazit, zasahující kořen si soused odsekal, aby mu nelezl na pozemek. Tak koukám na fotky po poražení a odhaduji na takových 15-necelých 20 cm průměr..spíš 15. odkopali jsme co se dalo kolem, ale víc nám síly nedovolí. Má kořeny " rozprostřené kolem dokola, je to na pilu, až lezou někde navrch. Zkusíme vaši radu. Rootem když jsme ošetřili pařez po švestce, kterou nám před lety v říjnu rozštípla ta sněhová nenadálá kalamita (Jizerky) a se švestkou nám taky odešly i dvě krásné jabloně. No zahrada zpustošená. Tak to jsme to zkusili, ale nezapalovali - to jsme asi nečetli důkladně návod. Trvalo to dlouho, než pařez zmizel a teď je okolo samá prašivka. Jabloně jsme tehdy s pomocí souseda vykopali. Dlouho jsme se z toho tehdy léčili. :-(:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 15.4.2018 20:41

Dneska se mi podařilo zhruba podle bodu 3 odkopat starou meruňku a uříznout asi 8cm pod zemí. Problémy s pařezem jsou v tomto případě vyřešeny.

Ještě něco k zakopanému stromku. Před dvěma týdny jsem si všiml jedné své broskvoně na broskvomandloni rostoucí ve svahu. Přesněji řečeno vůbec nerostoucí. Chtěl jsem zjistit, co jí je a to se dalo zjistit už jen vykopáním. Zjistil jsem, že byla skoro o 25 cm hlouběji než měla být. Asi se mi svah posunul. Snad se na novém stanovišti uchytí o něco lépe. Původně utopenou část jsem zabalil papírem.

Pařez pod zemí
Pařez pod zemí
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 12.3.2018 14:43

Ano, vypálit, ale u takto malého pařízku je postup trochu opačný. Okolo kořenových náběhů se odkope co nejvíce zeminy a pak se nad pařízkem založí ohniště. Pokud použijete něco výhřevnějšího než suché dřevo, tak výsledek bude lepší za kratší čas. Obecně není na škodu po odkopání nechat pařízek vydýchat část vlhkosti apřípadně obsypat hrubou dřevoštěplou určenou jako palivo pro to pozdější vypálení.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 6.182 (?), 12.3.2018 14:50

Díky za rady :-) No nám se to nezdá jako pařízek, ale pařez nad naše síly :-). Zdravím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.182 (?), 12.3.2018 14:54

A jen dodám, že nemůžeme jen tak na tom pařezu rozdělat oheň, protože vedle je druhý smrk, který milujeme a nechceme ho poškodit... takže zkusíme spíš ten ROOT a nebo frézu na vyvrtání a zaplatíme si siláka :-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 12.3.2018 15:32

takhle malý pařízek není na frézu...

Obecně asi nejlepší je přemýšlet před kácením, protože pro dobývání pařezu je nejlepší ponechat co nejvyšší pahýl a pro stromky do 5m výšky dokonce je možné trhat vcelku s pařezem.

Po vypalování není důležitá velikost vatry, ale výhřevnost doutnajícího jádra. Je to rozdíl asi jako mezi grilem s dřevěným uhlím a tábornickým ohníčkem.  V extrémním případě lze jednotlivé kořenové náběhy přepalovat benzínovou letlampou = zejména pak v případech, kdy silové řešení může poškodit statiku blízké konstrukce nebo fézování poškodí stabilotu vedlejšího stromu.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika