Tomcot



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
mino BA - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (149) - 109.35 (?) 
6.7.2022 23:26

Mám iný názor na Tomcot, ako páni vyššie. tento rok mi alternoval, spolu s niekoľkými ďalšími odrodami (Goldrich, Farhial). Výsledkom teda bolo málo, ale vzrastovo nadrozmerných a chuťovo nadpriemerných plodov. A Tomcot prvýkrát ukázal to, čo o ňom uvádzajú katalógy - veľmi silnú sladkosť, veľmi silnú aciditu a plnú arómu. V plodných rokoch vyžaduje poriadnu prebierku plodov. Disponuje silnou šupkou, dá sa dlhšie skladovať po obratí a džem z neho ponúka najjasnejšie odtiene oranžovej oproti iným odrodám.      mino BA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 7.7.2022 12:36

Jirku z Valašska zkušenost pana Mina jistě potěší, taky je nutno brát v potaz teplejší klima Bratislavy, a do třetice vhodnost podnože. Na myrobalánu některé odrůdy nemusí dobře prosperovat jako například Bergeron, popřípadě tento Tomcot. Velikost plodů mě osobně netrápí, hlavním problémem je vysoká citlivost vůči mrazu v květu.

Tomcot
Tomcot
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mino BA - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (149) - 109.35 (?), 7.7.2022 16:25

Je to tak, pán Petr, že Tomcot mám pri dome a mrazy zvykne prežiť najlepšie, spolu s Farhialom, a tento rok aj s odrodou Forum - tieto dve zas zjavne kvitnú neskôr. Pre zaujímavosť, u mňa v "neodolnosti" kraľuje Tsunami.

Čo s týka podnože Tomcotu - mám myrobalán. Tomcot požaduje výraznú redukciu plodov na jar, pokiaľ sa tak nestane, urodí sa veľmi veľa nie veľmi chutných brokov. Netuším, čo ma čaká v ďalších rokoch. Keďže Tomcot tento rok nezarodil naplno, strom ide do dreva, a má výrazné prírastky. A prespokladám, že chuť rásť ho len tak ľahko neopustí ani naďalej. Jarné práce na ňom teda môžu byť pomerne veselým horolezeckým dobrodružstvom :)

A už len jeden postreh o inej odrode. Digat je chuťovo niečo, čomu bude zrejme treba venovať v budúcnosti pozornosť. Komplexná chuť, tak trochu pripomínajúca klasiku, ale aj moderne iná. Vynikajúca. Veľmi dobrá kvalita plodov i uskladnenie a aj spracovanie... O tom však inokedy niekde inde...    mino BA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 7.7.2022 22:06

O přeplození Tomcotu se nebojím, spíše všechno zmrzne. Letos je plodů pár a stejně jsou menší. Žádný Goldrich nebo VP u Tomcotu ve velikosti nehrozí.Asi zlikviduju Harcot, protože už mě štve s tím hnitím ještě zelených plodů. Digat nemám, jen Iziagat, ale ty dva první květy k plodům nakonec nevedly. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 10.7.2022 18:44

Nevím, jestli prříznaky PPV na peckách. nově i u Tomcotu mají takový vliv na kvalitu plodů Plody jsou velmi šťavnaté, ale celkově s takovou neutrální chutí, jak to vystihl Martin. Něco podobného jako Wonder Cot, nebo Lilly Cot.  Deklarovaná skvělá chuť tam nebyla nikdy.

Tomcot
Tomcot
Tomcot
Tomcot
Tomcot
Tomcot
Goldrich a Tomcot
Goldrich a Tomcot
Tomcot
Tomcot
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 12.8 (?), 10.7.2022 19:49

Když se tak na ty fotografie dívám, jako bych cítil, že ty plody dozrávaly příliš rychle. Myslím že potřebují pro správné dozrávání víc času. Věřím, že pak by ta chuť byla úplně někde jinde. Možná by ve vaší oblasti snesli méně slunečné stanoviště.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 10.7.2022 20:31
Já bych některé ty nové odrůdy a nejen... cot přesunul od meruněk mezi broskvoně a byl by pokoj nebo lépe řečeno by někteří hodnotitelé měli pokoj... A nebo založit nový ovocný druh...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.137 (?), 10.7.2022 22:18

Dneska jsem v té venkovní arktidě utrhnul další obalečový plod Big Red, poloměkký, šel i se stopkou, ještě trochu křupavý, a tentokrát nečekaně dost sladký kořenitý, překonal i popadané Vanillacoty. yes

Tyhle odrůdy počínaje od Tsunami přes COTy nemají tu jižně meruňkovou chuť Maďarek, VPček, případně Leskory. Asi to není špatně, plnohodnotné meruňky to podle mě stále jsou.

Tomcot a šarka píšou v katalogu:  it has got the genetic markers for RESISTANCE. Takže plně rezistentní není, ale ani senzitivní, takže možnost snížení kvality u velmi silného tlaku šarky tam je, pokud chápu správně ten jejich popis.

U Wonder cot píšou plně rezistentní šarce. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 11.7.2022 9:49
Nejen ty COTy někdo vyšlechtil, ale hlavně někdo prověřil a schválil registraci nové odrůdy, někdo je rozmnožuje a jiný prodává. Pěstitel je až na posledním místě a proto mě mrzí, když vidím, kolik zahrádkářů je neštastných, že nesplnila odrůda jejich očekávání. A pak když vidím ještě ty některé komenty, kdy někdo někoho "sestřeluje" přitom třeba ani sám nemá truhlík s jahodama na balkoně. I přeplozená Madarka a nebo VP bez odpovídající péče může dát úplně podřadné ovoce, ale taky nemusí, ale může se to stát. Už někomu zrají Madarky a nebo VP? U mě zatím ne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 13.7.2022 16:08

Poslední plod Tomcotu. Dužnina velmi šťavnatá, chuť sladká s náznakem jisté meruňkovosti. Když použiju Martinův termím, tak lehce za hranicí neutrality. Byl bych spokojen, ale plodů by muselo být více. 

Tomcot
Tomcot
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika