Prosím o radu o roubování



duran - (41) - 125.72 (?)
19.2.2010 11:00

Díky,

zkusím to.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
duran - (41) - 125.72 (?), 19.2.2010 11:00

Díky,

zkusím to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 19.2.2010 13:15

Diskuze, zdá se mi, poněkud zneprůhledněla. Pan Komosný psal:

Vůbec nic o tom nevím, ale chtěl bych naroubovat jednu měruňku na druhou mám pouze dvě a ta jedna je téměř k ničemu

Mimo jiné dostal odpověď

Fandím vám. Nevěřte, že je naroubování meruňky něco záhadného. Nemyslím, že je to těžší než u jabloně. Když se budete snažit, půjde to. Když se roub neujme, přeroubujete níže. Máte čas

1.Bude-li Vám někdo fandit, je to dobré, ale ujímavost roubů se nezlepší, 
2. Samotné roubování meruněk jistě není těžší než u jabloně. Ostatně provádí se stejně. Může se Vám stát, že použijete slabý, mírně zavadlý či narašený roub, že nebude stejně silný jako podnož, že kopulační řezy nebudou rovné, že nedotáhnete dobře úvazek, že místa řezu nebudou hermeticky uzavřena páskou, že zapomente zatřít vršek roubu...  I v takových případech se Vám patrně roub jabloně přihojí a poroste. V případě meruňky je ta šance o dost menší.
3. Až jednoznačně poznáte, že se roub neujal, bude nejspíš na přeroubování níže pozdě. Samotné vyrašení pupenů ještě nemusí znamenat ujmutí, stejně jako měsíc nehybný roub se může probudit. Udržet po celou tu dobu rouby svěží a přitom nenarašené (obzvlášť nemáte-li je nařezané od prosince) je obtížné.
4. Když se budete snažit, půjde to. Určitě, získáte-li cvik a zkušenost, nebude problém. Máte-li ovšem jen dvě meruňky a chcete, aby ta, co je k ničemu, rostla ušlechtile již letos, zvažte to. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.183 (?), 20.2.2010 12:58

Jsem laik, ale sám si celkem úspěšně roubuji všechny ovocné stromky. "Vyučil" jsem se s pomocí příruček a pokusů na švestkách a meruňkách, takže to jde, člověk ale musí být pečlivější než u jabloní...

Na fotkách vidím dvě hrubé chyby, které by se u meruněk nikdy neměly vyskytnout -  očko je špatně ovázáno, pod pásku může zatékat. Na obrázku roubu to vypadá, že roub nebyl nahoře zatřený balzámem. Takové chyby bych si nedovolil ani na jabloni, natož u meruněk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.15 (?), 20.2.2010 15:26

No nevím proč by mělo do očka zatékat. Vždyť to má pod střechou. Na těch roubovancích má pytlíky, takže ten vosk na špičce roubu asi nebude tak důležitý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.183 (?), 21.2.2010 16:21

Téma tohoto vlákna je "prosím o radu", tak jsem poradil. I pod střechou se stromky mlží a zalévají, takže není důvod ovinutí páskou odfláknout.

A zatírání konců roubů se dělá nejen proto aby nevyschly, ale i jako prevence před chorobami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 21.2.2010 17:56

Pan 24.183 má správný postřeh. Nicméně očko je již trochu povoleno, protože dobře přirostlo a vyrazilo pod úvazkem. Roub je zatřený arbosanem (šedý balzám na roubování), ale není to moc vidět. Jsem taky laik, ale věřím, že mi všech 40 meruněk, které jsem letos dělal, chytne. Pro jistotu však nechám nějaké rouby v ledničce na opravy. Bez velmi silného úvazku a zatření roubu bych to raději nezkoušel.

Taky se zeptám: myslíte, že některé rouby přežijí v mrazáku do června? Mandle (řezané až v lednu) mi při 5 st. začínají rašit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 21.2.2010 22:50

Kdysi jsem rouby v mrazáku přechovával. Peckoviny samozřejmě, u jabloní a hrušní je to zbytečné. Rouby to přežily, ale ujala se jich sotva třetina. Od té doby to nedělám, spoléhám na včasné nařezání, dobré uskladnění, silné rouby a snažím se vyhnout roubování za kůru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 142.1 (?), 6.4.2011 18:15

Dotaz- narouboval jsem na mirabolán tři druhy meruněk. Protože meruňky u rodičů trpí hodně na praskání kůry a hlavně na kmeni a v místě rozvětvení, ponechal jsem kmen a tři větve jako myrabolán a na ty provedl anglickou kopulací. Kdy budou rouby srostlé, kdy odstranit pásku, jaká je naděje na úspěch? Váš názor na ponechání kmene a základu tří větví jako mirabolánu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.183 (?), 7.4.2011 10:03

Také jsem to tak párkrát udělal. Když chcete mít na podnoži víc odrůd, je to celkem šikovné řešení. Nejrizikovější období je konec léta, v tu dobu se mi vždy nějaký roub vylomí. Pásku odstraňujte podle potřeby, když se začne ovázané místo zaškrcovat. Druhým rokem už by měla být meruňka s myrobalánem srostlá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 7.4.2011 13:25

Myrobalán není ideální podnož pro roubování v korunce. Počítejte s tím, že budete pár let pravidelně odstraňovat plané výhony z kmínku a větví. Rouby naštěpované klopulací se vylomí málokdy, častěji se lámou naroubované za kůru. Úvazky odstraňuji obvykle spolu s planými výhony z podnože v době, kdy výhon z pupenů roubu má 15 - 20 cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika