Poškození květních pupenů meruněk mrazem



Stránky: 1,  2,  3   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?) 
24.2.2023 12:44, zobrazeno: 5923x

Po velmi teplé druhé polovině února, kdy teplota šplhala místy i k 15°C, přichází další holomrazová vlna, tak nechtěná snad u všech pěstitelů meruněk. Ptákům, kteří se v těchto "dubnových" teplotách, tak hlasitě projevovali, už brzo do zpěvu moc nebude a naopak budou maximálně někde "klepat kosu". Tady u mě půjde možná o první letošní "pálení" mrazem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 81.144 (?), 25.2.2023 9:34
Když jsem v minulosti zapaloval ohně, tak i v mínusech cvrdli z toho světla, páč se jim zdálo, že tá záře z mého sadu je vycházející slunce. Ale husy včera zase na obloze kejhaly...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 25.2.2023 12:28

Nerozumím dobře textu, pane 81.144. Co se týče pupenů, je nejvíce narašená Big Red a Wonder Cot. Pro nedůvěřivého pana PP přidávám důkaz, že se na Poličsku opravdu dalo lyžovat. smiley






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.144 (?), 25.2.2023 14:53
Ohledně toho ochlazení pane Petře, já to beru podle letu hus, zda se to rosničkám vyplní... Obě vámi jmenované jsou podle stránek obchodníka cizosprašné a ta patálie se syndromem rozpadu včelstev prý není nějak na ústupu. Abychom nelétali sami po zahradě se štětečkem v ruce tak jako Číňani v hruškových sadech. Pokud to půjde tak rychle jak jsem před pár dny četl na jednom blogu, v přírodě volně žijící hmyz to možná všechno nestihne, a bude mu pár let trvat než se namnoží do potřebného množství. A mrazy budou až dalším problémem v pořadí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 25.2.2023 17:53

Už jsem párkrát psal, že cizosprašnost zde u mě nehraje roli. Cizosprašný Goldrich nebo Prezident mají úrody bohaté. Včel je zde také dost, zřejmě je včelaření módní záležitost i ve městech. Big Red a Sweet Red mají poslední dobou fádní chuť, takže jim už moc nefandím. Wonder Cot může překvapit raností, jinak první plody také zvlášť nenadchly. Na Tsunami a Leskoru to rozhodně nestačí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 213.137 (?), 25.2.2023 18:49

Po několika teplejších dnech se potvrdilo, že některé meruňky jsou dost poškozené, podle odrůd. Podobně dopadly i broskve, kterým se narozdíl od meruněk vysypaly květní pupeny, např. na pohled odolná a bujně rostoucí Sagittaria se vysypala komplet po lednovém narašení a následných -13°C, naproti tomu citlivý Francoise se zdá bez poškození, stromek zdálky úplně září poupatama. I jinak mrazuodolný O"henry se mu dost pupenů vysypalo, jestli na něm něco zbyde zatím nevím.

U meruněk nemilé překvapení Vanillacot na kterou jsem se těšil nejvíc - jinak velmi odolná meruňka (plody), bohužel poupatama na úrovni Big red, vymrznutí je 99%. Na foto šipka značí = ojedinělé poupě, zbytek kolem zmrzlé.

Tsunami vymrzlo 95%, tedy 5% zůstává to je více než na Big red nebo Vanillacot. Kategorie VP, Leskora a Orangered ty jsou téměř nepoškozené.smiley

Možná kdyby bylo do těch -10°C, ale -13 a dlouhodobě do narůžovělých poupat to už je moc, podle té,,vymrzací" tabulky to poškození +- pasuje. MH

Big red zmrzlá
Big red zmrzlá
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 213.137 (?), 25.2.2023 18:50

Vanila vymrzla. MH

Vanila vymrzla
Vanila vymrzla
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 213.137 (?), 25.2.2023 18:51

Leskora minimální poškození. MH

Leskora žije
Leskora žije
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 25.2.2023 19:29
Podle těch fotek je vidět určité stupně narašení, ale netroufl bych si od obrazovky říct, že jsou vymrzlé. Leskoru nemám zdaleka tak narašenou jako máte vy pane MH. Nejméně narašené v následujícím pořadí Bergeron, Madarská, a na třetím místě Velkopavlovická s Pinkcotem jsou natom podobně. Ovšem záleží také na podnoži a tam je vidět i mezi stejnými odrůdami rozdíl v narašení. Ty tabulky s teplotama se nedají brát zase tak úplně vážně, protože sad v přírodě není laboratorní pokus. Když u nás v Chřibech šly některou sezonu teploty na počátku kvetení až k -8 stupnům a já topil jako blázen a říkal jsem si, že ty květy to nemohou vydržet, a realita byla úplně jiná...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.137 (?), 25.2.2023 20:22

Však v té tabulce je taky uvedeno, že na počátku kvetení meruněk může být až -10°C a přesto nějaké květy přežijí. To se vůbec nedá říct o třešních, kterým zčernají plůdky při daleko menších mrazech a to jsou třešně tradiční stromy našich zahrad, narozdíl od meruněk.

Nějaké nesrovnalosti s tabulkou můžou být a to právě u těch dovezených odrůd s větší citlivostí, na pohled u té Vanilky na foto je všechno vpořádku, ale už 2 dny po mrazu jsem řezem poupatama viděl, že ztratily barvu, většina těch jakoby,,opožděných" poupat na foto je gumových, uvnitř hnědé. Nezkoumal jsem všechny, třeba se mezi něma objeví pár skutečně opožděných tak jak to bylo vloni při velice dlouhé kvetení vanillacot. MH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika