Ochrana pred mrazom



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?)
15.4.2024 10:00

Kéž by, na wetteronline mi hlásí pro ČB v pátek ráno -1°, na meruňce plůdky 2cm, plůdky jsou už taky na všech broskvoních a slivoních, zbytek ovocných stromů po opadu okvětních lístků

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 14.4.2024 11:05

Ono je to o to horší, že mráz přichází když už jsou vytvořené malé plůdky a ty jsou extrémně citlivé. A pokud jde o svíci, klidně ji zapalte, neb účel světí prostředky a už jsem se dočetl, že zahrádkářská činnost zanechává podstatně větší uhlíkovou stopu, než běžné zemědělství. Tak s chutí do toho, ať zůstanem na špici pelotonu! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 14.4.2024 12:46
Máte úplnou pravdu, pane PP, s těmi svícemi to není žádné eko. Už jsem to tu psal nedávno v diskuzi s panem Mičurinem. Když hrozí znehodnocení úrody vinné révy a ovoce v Evropě, planou desetitisíce svící najednou. Při náplni 5kg parafínu/10 hod. hoření to je nezanedbatelné množství spàlených ropných produktů, jejichž karcinogenní saze jdou rovnou do ovzduší. Ale levnější a účinnější alternativa zatím zřejmě není. Nevím, co ns to říká Greta, když si koupí v obchodě víno nebo jablka.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 14.4.2024 12:49
Sám jsem tu svíci zkusil také, ale jen jednou a jednu. Úplně mi to stačilo. Meruňky jsem ten rok měl, ale radost z nich byla trochu zkalená.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 15.4.2024 9:51

Ještě mám v záloze poněkud primitivnější, ale také účinný způsob vytápění pod stromem, na snímcích, místo parafínové svíce hoří v ohništi malého grilu 3 hnědouhelné brikety, které žhnou asi 4 hodiny. Nad nimi vodorovně kus plechu, aby teplo šlo do stran, po obvodu opět paraván ze zakrývacích plachet. Abych měl jistotu, že ochráním alespoň něco, utvořil jsem paraván okolo kmenu jen asi 3 m v průměru. Odzkoušeno v 2021, to jsem měl 15.4. -2° a centimetrové plůdky na meruňce. Uvnitř plůdky bez poškození, vně zmrzlé.

vytápění pod stromem
vytápění pod stromem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 15.193 (?), 16.4.2024 19:05
Víte vy vůbec, že je ve vzduchu jen 0.04 % CO2? Nevím, jestli to nemyslíte ironicky, ale ty plky na oteplování planety, měření uhlíkových stop a Green dealu už mě začínají docela štvát. Rostliny bez CO2 pomřou. Nepřijde vám to všem jako záměr? Nejdřív rostliny, pak býložravci, masožravci a pak konečně my - ovce, páni tvorstva. Takže pokud to byla ironie, tak super. Pro ostatní, kteří stále řeší uhlikovou stopu mám radu, více čtěte.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 16.4.2024 20:21

Ale to víte, že to vím a myslím ironicky. A jestli je to záměr si nemyslím. Spíš všeobecná zhovadilost a znuděnost mladých obyvatel žijících v pohodlné části planety. Ti kteří mají stěží co do huby to absolutně nevnímají a neřeší. Aby nebylo mýlky, samozřejmě je dobré do vzduchu vody a vůbec kamkoliv vypouštět co nejméně svinčíku. Ale nemělo by se to lámat přes koleno a dělat z toho ideologickou bitvu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 16.4.2024 20:40

Nevím, zda je to záměr či jen ignorance politiků a lobbování, ale CO2 je v tom opravdu poměrně nevinně ve srovnání třeba s metanem jakožto skleníkovým plynem. A ten produkuje planeta převážně přírodně. Navíc nejspíš topíme moc pod kotlem, ale viníme z toho ucpávající se komín.

Však taky ta naše "uhlíkově neutrální" opatření mají nulovou účinnost jako brzda klimatických změn, ty totiž stále zrychlují. Možná je to tím, že v nich jede Evropa sama, ale možná i tím, že brečíme na špatném hrobě. Nejspíš obojí.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ogar2002 - (33) - 68.117 (?), 15.4.2024 9:27

"mráz přichází když už jsou vytvořené malé plůdky a ty jsou extrémně citlivé."

Bohužel je to tak. Ještě v březnu 2020 jsem si myslel, že plůdky vydrží víc než květ. Ale po té, co mi v květnu 2020 při -1 zmrzlo cca 80% plodů na Kordii jsem zjistil že to tak není a svíce by vzhledem k velikosti stromu (už má přes 10 metrů) asi moc účinná nebyla. Nenašel by se nějaký jiný způsob, který by ochránil před zmrznutím alespoň část úrody?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 15.4.2024 9:48

U vysokokmenu není žádný způsob. Na předpovědi CHMU je čtvrtek, pátek věštba asi +1. Musíme doufat, že sluníčko ještě dneska půdu trochu prohřeje a naprší, protože voda je nejlepší akumulátor tepla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 15.4.2024 10:00

Kéž by, na wetteronline mi hlásí pro ČB v pátek ráno -1°, na meruňce plůdky 2cm, plůdky jsou už taky na všech broskvoních a slivoních, zbytek ovocných stromů po opadu okvětních lístků

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika