Ochrana pred mrazom



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?)
26.3.2024 12:42

jestli na fotce je vaše meruňka, tak odhaduji, že květy na ní jsou v pořádku a úrodu mít budete.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
ospaly - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 245.101 (?), 26.3.2024 11:10, zobrazeno: 3264x
Dobry den. Mam marhulu (merunku) kt kvitne na moje podmienky pomerne skoro... Aj tohto roju a aj minuly prisli mrazy a vsetky kvety vsmrzli, co je horsie minuly rok to odniesli aj vetvy (toho roku neviem ako to dopadne). Co by sa dalo pouzit ako ochrana pred mrazom. Kvoli jednoduchosti (obcas mam nocnu a manzelka, resp deti aby to vedeli poriesit) som dal na strom 2 rozprasovace a cerpadlom zo studne postrekoval celu noc. Asi bol slaby prietok som rano nasiel 3cm cencule na kvetoch... bolo mi do placu. Nechcem znova o rok skusat a znova sa to nepodari, preto ak mate skusenosti, skuste poradit. Pomohlo by dat ine postrekovace s vacsim prietokom vody?, resp ako ich umiestnit (ja som striekal smerom dohora, robila sa vodna hmla a tu aj vanok odfukoval prec). Ako to funguje v sadovnickych podnikoch? Vdaka za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 26.3.2024 12:42

jestli na fotce je vaše meruňka, tak odhaduji, že květy na ní jsou v pořádku a úrodu mít budete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 217.66 (?), 26.3.2024 13:08

Ale to je zcela v pořádku, že se vytvořily rampouchy na větvích - to je právě princip ochrany kvetoucích stromů mrznoucí vodou - boha jeho, něco s o tom nastudujte - skupenské teplo vody -  než začnete bědovat a budete za blbce...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 112.73 (?), 26.3.2024 14:37

rampouchy nechat přirozeně roztát, v žádném případě neorážet.  Lu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ospaly - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 109.199 (?), 26.3.2024 18:46

Vďaka za rady... o tomto principe som nevedel, ja som chcel postrekovať s tým, že padajúca voda zabráni preníkaniu studeného vzduchu (preto som chcel dať iné postrekovače a zvyšovať množstvo vody). Vďaka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 81.144 (?), 26.3.2024 19:51
Pokud jste zadeštování ukončil při venkovní teplotě 0 C, kdy už led na stromech začal roztávat, budou vaše květy v pořádku. Pokud ještě mrzlo můžete počítat s nějakým poškozením podle síly mrazu. Není pravda, že uprostřed kostky ledu nemrzne, když vypnete vodu dřív, tak jak je to někdy prezentováno. Biegler
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ospaly - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 54.170 (?), 13.4.2024 14:20

Tak nejako to dopadlo, ale nie som spokojny. Dosť vetiev umrzlo. Tak rozmýšľam, že buducí rok skúsim skôr zakryť (lenže stromček je už pomerne veľký... bude to náročnejšie) a v noci vykurovať teplovzdušným ventilátorom... Riziko je, že zafúka vietor a plachtu strhne. Alebo sa na to vykašlem a skúsim odrodu, kt kvitne trocha neskôr (som začiatočník a veľa veci človek nevie)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.168 (?), 13.4.2024 22:54

Pokud nemá přijít silný mráz, lze použít i chemii - postřik Championem 50 WG, měl by ochránit před jednorázovým mrazem do -5°C.

Dříve se doporučoval i borax jako zálivka (2 lžíce / 30 litrů vody) nebo postřik 50g /10 litrů.

Nebo doporučují i postřik v kombinaci 20g Championu + 30g boraxu / 10 litrů vody.

Odzkoušenu mám jen 1.variantu - neochrání vše, ale účinkuje.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 13.4.2024 23:00

Tak většinou při mrazových epizodách vítr moc nefouká, většinou spíše bývá bezvětří. Ovšem jaký materiál k překrytí použít? Něco velkého a lehkého, nabízí se netkaná textilie, ta se ale snadno zachytí o členitou korunu a potrhá se. Při tom dojde často k ulámání velkého množství květu. No ano, nejste první, kdo se snaží najít řešení, jak ochránit meruňku před mrazem. S ventilátorem jsem to asi 2 roky zkoušel také. Šlo to ale jen do výšky stromku asi 2,5m. Větve jsem přitáhl ke středu popruhy a dráty a celý stromek až k zemi zabalil do netkanky a prostěredel. K uchycení jsem použil kolíčky na prádlo. Na zem jsem umístil teplovzdušný ventilátor nastavený k spínání při +1°. Fungovalo to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 14.4.2024 10:21

Jako ochrana proti mrazům má určitě smysl parafínová svíce, ta ale není příliš eko. Přeci jen jde o hoření ropného produktu. Sám jsem s ní úspěšně meruňku před lety před mrazem ochránil. Abych alespoň trochu kumuloval teplo v místě stromu, zavěsil jsem po obvodu stromu zakrývací plachty a tím prostor uvnitř oddělil od vnějšího. Nad otevřený plamen jsem pak umístil velký kus plechu a vznoklé teplo se pak více rozprostřelo pod stromem. Nad stromem nebylo nic, ale stálo by za úvahu, zda by tam nebylo možné nainstalovat slunečník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika