Meruňky 2024



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?)
12.4.2024 17:52

Jak se daří vašim meruňkám? U mě je největší probírka způsobená nikoliv mrazem, ale onemocněním s názvem Monilinia laxa. Takový Orangered je skoro celý na "padrť", což je termín, který kdysi použil pan PP. Jelikož je na ojedinělém zdravém porostu meruněk dost, tak předpokládám, že probírku způsobila právě monilie. Příští rok musím začít s postřikem dříve. Předevčírem jsem sice použil ještě jeden postřik Talentem, ovšem to je už s "křížkem po funuse". Škoda, že ten Talent skončil. Byl to takový univerzál. Postříkal jsem preventivně ještě dokvétající višně a hrušně proti rzi. Je příjemné, že plody jsou prozatím i na malém porostu meruněk, kde minulý rok zmrzly. Dva plody má i stromek Velké rané, dost jich je na stromku "Perle", tak se uvidí, jestli se jedná o Perlu, Perlecot nebo něco úplně jiného. Monilií byla dost napadena i Frostina, nikoliv její sestra Lejuna. Obsypaná je i Leala, Bebeco, Hargrand, Velkopavlovická meruňka, z "rezatiny" se vzpamatovala Harcot a má taky dost plodů, doufám, že ještě nezmrznou. Monilií slušně probraná je Harogem. Co se týče MINA, tak kdybych dříve narazil na ten popis z ovocné školky FIALA, co jsem okopíroval do vlákna, tak bych tady stromek už dávno měl. Každá meruňka odolná vůči monilii by se hodila. Otázka, jestli je to skutečně pravda, ne jako u té Kompakty, která je na "prach" (pravá, stejně jako falešná Legolda)


"Thyrinthos"

Koolgat
Koolgat
Rostoucí roub Pricie tentokrát na Sundropu (rozštěp)
Rostoucí roub Pricie tentokrát na Sundropu (rozštěp)


Roub Farely v 5 metrech na Harogemu s několika plody
Roub Farely v 5 metrech na Harogemu s několika plody
Velká raná
Velká raná
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 12.4.2024 17:52

Jak se daří vašim meruňkám? U mě je největší probírka způsobená nikoliv mrazem, ale onemocněním s názvem Monilinia laxa. Takový Orangered je skoro celý na "padrť", což je termín, který kdysi použil pan PP. Jelikož je na ojedinělém zdravém porostu meruněk dost, tak předpokládám, že probírku způsobila právě monilie. Příští rok musím začít s postřikem dříve. Předevčírem jsem sice použil ještě jeden postřik Talentem, ovšem to je už s "křížkem po funuse". Škoda, že ten Talent skončil. Byl to takový univerzál. Postříkal jsem preventivně ještě dokvétající višně a hrušně proti rzi. Je příjemné, že plody jsou prozatím i na malém porostu meruněk, kde minulý rok zmrzly. Dva plody má i stromek Velké rané, dost jich je na stromku "Perle", tak se uvidí, jestli se jedná o Perlu, Perlecot nebo něco úplně jiného. Monilií byla dost napadena i Frostina, nikoliv její sestra Lejuna. Obsypaná je i Leala, Bebeco, Hargrand, Velkopavlovická meruňka, z "rezatiny" se vzpamatovala Harcot a má taky dost plodů, doufám, že ještě nezmrznou. Monilií slušně probraná je Harogem. Co se týče MINA, tak kdybych dříve narazil na ten popis z ovocné školky FIALA, co jsem okopíroval do vlákna, tak bych tady stromek už dávno měl. Každá meruňka odolná vůči monilii by se hodila. Otázka, jestli je to skutečně pravda, ne jako u té Kompakty, která je na "prach" (pravá, stejně jako falešná Legolda)


"Thyrinthos"

Koolgat
Koolgat
Rostoucí roub Pricie tentokrát na Sundropu (rozštěp)
Rostoucí roub Pricie tentokrát na Sundropu (rozštěp)


Roub Farely v 5 metrech na Harogemu s několika plody
Roub Farely v 5 metrech na Harogemu s několika plody
Velká raná
Velká raná
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 12.4.2024 18:16

nádherná úroda, pane Petře, doufám, že Vám vydrží. Já jsem stříkl jen jednou před květem, postřik je věčné dilema, když mám pod stromky ještě zeleninu, a na meruňkách je znát, že to bylo málo. Ostříhal jsem stovky zničených letorostů a stále to není všechno. Přesto jsem dopadl lépe, než sousedi bez ošetření, u nich je to katastrofa.

u sousedů
u sousedů
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 12.4.2024 20:01

Přitom tak špatné počasí při kvetení nebylo. Ona to není tak docela pravda, co se domnívám. Zastíněnou Leskoru, která rozkvétá dost pozdě jsem stříkal při otevření prvních květů a bral jsem ji podruhé ještě Belanty a stejně je napadená. Nebývale se na na výhonech meruněk rozjely mšice. V takovém měřítku to nepamatuju.

Orangered
Orangered
Velkopavlovická meruňka
Velkopavlovická meruňka
Harcot
Harcot
Harogem
Harogem
Bergeval
Bergeval
Kioto
Kioto
Ananaska z Juralu
Ananaska z Juralu
Bergarouge
Bergarouge
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 148.229 (?), 12.4.2024 22:21
Jak píše pan Walter nádherná úroda Petře. Jak si vede Koolgat? Já jsem s ním spokojený, slušně odkvetl žádný propad plůdků a po aplikaci 2x Signum bez monilie. Marek.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 90.15 (?), 12.4.2024 20:46
Náchodsko hlásí na odrůdě Somo poslední hrdina malý plůdek meruňky. Na ULA meruňce část květů opadala. Meruňky na Hodonínsku zkontrolují začátkem května, to už budeme mít za sebou třetí mrazovou vlnu hlášenou na příští týden. Překvapuje mě silný výskyt moniliozy, oproti loňsku tolik srážek v období letos nebylo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 12.4.2024 22:35

Ten moniliozový úžeh vyskakuje s velkým zpožděním doteď. Podobně jako kadeřavost broskvoní bobtná s každným dnem. U mě ani v blízkém okolí monilioza na nestříkaných meruňkách letos nezpůsobila velké škody tak do 20%, stříkané stromy Signumem do 10% poškození... moc velký rozdíl stříkané/nestříkané meruňky tu není.

Ani kontrolní citlivý Sunhaven s kadeřavostí nemá totální kadeřavost - napadení,,jen" 50% plochy listů zatím, stříkané broskvoně 2x mědí zatím napadení tak 10%.

Když to vyhodnotím, plyne z toho jediné - ty postřiky nemají požadovaný účinek, účinnost je tak 50% a to ještě při precizním a dobře načasovaném ošetření. Tedy větší vliv má blbý monliliozový / kadeřavý rok.

U mě ta monilia asi vymrzla (-20°C), když čtu že všude jinde řádí.

Plůdků je na některých odrůdách stále dost, Pricia přiroubovaná v terminálu výše má dokonce shluky namačkaných plůdků na probírku. Farely dobrá odolnost i když kvete trochu dřív (asi jako VP, Leskora), později kvetoucí Farbaly má ještě víc plůdků podobně jako Farhial... všechny FAR vypadají dobře. Problém u pozdně kvetoucích Forum a Šalach- přesto že skoro vůbec nevymrzly - kvetou pozdě a dopadly nejlépe, 90% malých plůdků opadalo, už se to stalo vloni - Forum přežila a nakonec plůdky shodila, takže tam bude nějaký problém s opylením. Jsem zvědavý na Zard kolik udrží plůdků, poškozen nebyl vůbec, stejně jako Vynoslivyj má hodně plůdků zatím. U Leskory to vypadá relativně dobře, probráno je u ní víc než dost, ale stále uspokojivé, podobně uspokojivě je na Carmen top, i Harmat něco má.  Přiroubovanec Kech psaru vzal moniliový úžeh - že by byl tak citlivý?, 2 plůdky zdá se žijí. Scillato a Soledane přiroubovanec z cca 50 květů 1-2 plůdky žijí... slabá odolnost hodně zmrzly. Velmi nadějná se jeví Panonia - velmi pozdě kvetla, odolala a má plůdky... bude možná pozdě kvetoucí a odolná jako ta Cegledi Bibor? 

ULA vypadá odolně, kvetení pozdní, nový stromeček několik plůdků roste. Koštoval už někdo ULA meruňku, jaké jsou typově... má nějakou meruňkovost VP, Leskory? MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 13.4.2024 0:17

Mám jen Ceglédi Óriás, plody tentokrát má. Vyzdvihl bych odolnost Vehardy, jak proti mrazu, tak proti monilii - jedničkayes. Proti mrazu opakovaně, viz. minulý rok.  Kech Psar nikde nic, přitom roubů už tady mám dost. "Šalaši" moc nekvetly, ale snad nějaká ochutnávka taky bude. Koolgat má dva nebo tři plůdky, tak doufám, že nespadnou. Hodně plodů má Lejuna, o dost míň Ledana i Velita. Největší zklamání je Bergarouge. Neodolné jak proti mrazu, tak monilii. První stromek nemá skoro nic, přitom kvetl hodně. Nyní sice dobře obrůstá po mrazu a monilii, ale od vrchu postupně vždy zasychá, pak zase obroste a tak pořád dokola. Podobně to dělala Aurora a Tsunami. Z Tsunami je po monilii zase jen polovina. Roub Apredelice je pěkně obsypaný, tak dva plody má ten Carmen Top a Harmat. Z mála květů je dobře opylená Harlayne. Ula má asi dva plody ale asi tak z pěti květů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 239.139 (?), 15.4.2024 22:49

Letos je to (minimálně tady v Brně) s moniliovou spálou fakt špatné, co se koukám kolem. Já svůj jediný strom - Spring Blush na podnoži St. Julien, vysazený 2016 - postříkal Signumem (+Champion) na začátku kvetení, těsně před příchodem dešťů a mrazů. Druhý postřik při dokvétání (Prolectus). Prostě tak, jak se to má a jak to dělám každý rok (dříve tedy Baycor či Horizon, ale ty už nejsou k sehnání). Přesto to nepomohlo. Ačkoliv to po mrazech (tady kolem 0) vypadalo pár dní nadějně, tak nakonec celý strom kompletně chycený, zelený jen nahoře a sem-tam nejaký ten flek dole. Pár desítek plodů zbylo, ale moc tomu nedávám.

Takže se bojím bojím, že těch 8 let práce přišlo kompletně vniveč :(  Úrodu jsem doposud větší neměl, mrazy v předchozích letech přežilo jen pár plodů. A fakt netuším, co jsem měl udělat jinak. Bohužel tu 10 a 15 m od nás máme dva staré vysokokmeny, které jsou kompletně spálené monilí každý rok a vesele ji šíří do okolí. Sousedé (dva různí) to neřeší, ovoce sice nikdy nemají, ale y stromy nějak obrazí a "meruňky se přece nikdy nestříkaly". Stejně na svých zahradách vyměnili záhony za bazén pro vnoučata... Uvidíme, jestli jsem uchránil alespoň višeň - tak kvetla až teď, a stříkal jsem ji (zase dvakrát) pěkně za tepla, podruhé včera.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 16.4.2024 1:02

Spring Blush mám stále pouze malý stromek, byl obsypaný květy, a pár plodů přežilo. Takové rozumné množství, nevyžadující žádnou probírku. Monilii prakticky žádnou neměl. Ten nejvíce postižený Orangered je na tuto nemoc velmi citlivý. Minulý rok měl pouze jeden plod a teď přesně nevím z jakého důvodu. Pravděpodobně zmrzly až malé plody, ale je možné, že ani nekvetl. Každopádně monilii neměl a člověk by zapomněl, že je to zdejší nejcitlivější odrůda. Jinak, něco je z těch všech stromů a stromků chyceno více a něco jen okrajově. Až na ten Orangered žádná katastrofa, ale i na něm jsou plody, stejně jako na spálené Kompaktě. Plodů meruněk je prozatím víc než dost.

Early Orange (po odkvětu vypadal strom velice špatně)
Early Orange (po odkvětu vypadal strom velice špatně)
Kompakta
Kompakta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.218 (?), 16.4.2024 9:39

"A fakt netuším, co jsem měl udělat jinak. Bohužel tu 10 a 15 m od nás máme dva staré vysokokmeny, které jsou kompletně spálené monilí každý rok a vesele ji šíří do okolí."

Pokud je u vás situace taková, měl jste pro jistotu stříkat 3x po 7 dnech a všechny postřiky přípravkem Signum, měl by být nejúčinější.

"Příznivé podmínky pro vznik onemocnění vytvářejí dešťové srážky, nebo jen vysoká vzdušná vlhkost ve spojení s nižší průměrnou denní teplotou (pod 12 °C)."

https://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/?key=%22c18ccd9cbe2ba381e37b810d0c37a366%22#rlp|so|choroby|detail: c18ccd9cbe2ba381e37b810d0c37a366|popis

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika