Meruňky 2022



host - 51.173 (?)
9.4.2022 17:53

Tak kyselá meruňka, poud je jinak aromatická a chutnější, z poloviny, ze 2/3 by mně nevadila. Protože meruňky jsou taky na zavařování a na marmeládu a tam, pokud jsou kyselé, stačí víc přisladit. Možná by to bylo  ještě lépe,  protože kyselá může znamenat i to,  že má víc pektinů a tudíž je z ní lepší marmeláda.

Pouze z části  mám meruňku na přímou spotřebu a tam by ta kyselost už vadila. Jinak ale velká kyselost  často znamená, že ovoce je příliš moc na severu,  kde nemá dostatek  tepla nebo je na stinnějším stanovišti,  kde má méně světla. Ať si  to každý  promyslí, jestli by ten Goldrich správně neměl být vysazen o pár stovek kilometrů  jižněji nebo aspoň  na nejslunnějším a nejteplejším místě parcely.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
host - 151.11 (?), 7.4.2022 11:43

To jste mne nepotěšil :(mám zasazenou Goldrich, zatím neplodila, mám ji rok a půl, ale těšil jsem se, že za pár let budou meruňky... vybíral jsem ji, že je odolnější i do vyšších poloh (jsme asi 450 m.n.m.), jako druhou mám Velkopavlovickou, ale tu jsem bral právě s rizikem, že jsme na ní moc vysoko.. no tak asi počkám, jak moc hrozné to bude :/ a máte nějaký tip na meruňky do naší polohy, která by byla chuťově výborná? Když bych se rozhodl ji případně vyměnit :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.83 (?), 7.4.2022 12:13

Ja by som vám do vašej polohy by som vám odporučil rozhodne Hargrand. Z odrod ktoré sa hodia do vyšších polôh je u mna v podobnej polohe ako ste vy najlepšia. Mám Vehardu, Barboru, Hargrand, Bergeron, Kioto, a Hargrand sa mi z nich javý najlepšie. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
TomášV - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (57) - 12.8 (?), 7.4.2022 17:30

S tím Hergrandem se připojuji, jen kvete celkem brzy. Jsem ve výšce 470m, začíná mu 5. rok od výsadby (vysazován možná i dvouletý) a pár plodů bylo druhý rok po výsadbě (kolem 10ks). Chuťově jsme byli v sedmém nebi, ze stromu odebírány plody ve zralém stavu k přímému konzumu (plod již na omak nebyl tuhý), příjemně vonné plody, sladké, šťavnaté, s příjemnou kyselinkou, velmi velké, největší měl cca 85g. Prozatím chemicky neošetřován (asi trochu riziko). Vysazen na jižní straně zahrady blízko obytného domu. Zima sama mu nikdy zatím neškodila, poupata byla z jara vždy zdravá, až brzké "jaro" kosilo - špatné roky a hned po rozkvětu přišly mrazy nebo extrémní ochlazení na dlouhou dobu. Letos je to prozatím o poznání lepší, kvetl mi postupně a co bude dál se teprve uvidí. Pěstuju ho na kotlovitou korunu a poslední řez v roce mu dělám do 10.6. nejdéle, jinak nechtěl z jara kvést. Běžný řez je dobrý při rozkvétání, kdy i vidíte co je plodné. Přikládám pár fotografii.

první plody
první plody
Začíná mrznout.
Začíná mrznout.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 8.4.2022 23:06

Kritici Hargrandu jsou doktoři IH a MV, jinak má Hargrand vesměs pozitivní ohlasy včetně mě. Co se týče Goldrichu tak si musíme uvědomit, že to je už delší dobu jedna z njpěstovanějších meruněk v zahraničí a to i přes to, že má zvýšený obsah kyselin až do pozdní zralosti. Nějaký význam tato meruňka mít tudíž bude, i když se ne všude osvědčila. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 51.173 (?), 9.4.2022 17:53

Tak kyselá meruňka, poud je jinak aromatická a chutnější, z poloviny, ze 2/3 by mně nevadila. Protože meruňky jsou taky na zavařování a na marmeládu a tam, pokud jsou kyselé, stačí víc přisladit. Možná by to bylo  ještě lépe,  protože kyselá může znamenat i to,  že má víc pektinů a tudíž je z ní lepší marmeláda.

Pouze z části  mám meruňku na přímou spotřebu a tam by ta kyselost už vadila. Jinak ale velká kyselost  často znamená, že ovoce je příliš moc na severu,  kde nemá dostatek  tepla nebo je na stinnějším stanovišti,  kde má méně světla. Ať si  to každý  promyslí, jestli by ten Goldrich správně neměl být vysazen o pár stovek kilometrů  jižněji nebo aspoň  na nejslunnějším a nejteplejším místě parcely.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 9.4.2022 18:13

Ale tak já pána chápu, mně se to taky stalo, že i spadlé Goldrichy byly moc kyselé, ale v drtivé většině let jsou ty měkčí spadllé plody velice chutné dostatečně meruňkově aromatické. Například Uherský Ostroh doporučuje ze svéno sortimentu GOLDRICH, RADKU a VELKOPAVLOVICKOU. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 19.4.2022 12:23

Zajímavý výběr, pane ITB. Congat by měl zrát 20 dní po Bergeronu a u Goldbaru se uvádí zrání někde ke konci července a jinde zase začátkem července. Jak to je u Vás?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 26.4.2022 14:18

Co se týče nedávného mrazu a poškození plůdků meruněk, tak jasným favoritem v odolnosti je tady u malých stromků RADKA. Snad žádný poškozený plůdek. Silně probraná je Tsunami, až teď je vidět, že i Wonder Cot, Velita, Sweet Red a odrůda kterou jsem kupoval pod názvem PERLE. Jestli je to Perla, nebo Perle Cot, to zatím netuším. Totálně spálené plůdky má překvapivě i Tardicot, alespoň se "mrzák" trochu rozroste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.137 (?), 26.4.2022 20:08

U mě je malé poškození meruněk, hodně kvetly a taky 2x jsem nad ránem přitopil, takže zůstává přebytek na Leskoře, VP i další, jenom Tsunami je dost probraná, ale něco tam je. Plůdky už se zvětšují i když dost opožděné oproti fotkám z jiných oblastí. Ještě teď dokvétá větev s Farely a Vanillacot taky - ta má neskutečně dlouhé kvetení. To je stav v chráněné zahradě.

Na nechráněném místě kde bývá v průměru o 2°C vetší mrazy, dalo by se říct z meruněk nezůstalo vůbec nic, jednak březnových -10 až -12st tady na severovýchodě zničilo v poupatech téměř vše a dubnové opakující mrazy to dorazili. Pár plůdků zůstalo na Leskoře, ostatní ani plůdek, ryngle i ujfehertoifurtos višeň rozkvetla taky bez plůdků nebo pestíků - takže nejen meruňky potřebují lepší stanoviště.

Jinak moniliový úžeh meruněk letos nebyl, i na nestříkaných stromech se neobjevil, vloni zlikvidoval všechny meruňky, takže riziko bylo, ale nepršelo do květu tak často jak vloni. A ještě aby před zráním nepršelo a mohlo by letos po dlooouhých 4. letech indecision  něco na meruňkách uzrát. laugh MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 200.242 (?), 27.4.2022 9:17
Nedávný mrazík do plůtků s minimem -1 kupodivu přestal i ten zmetek Pinkcot.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika