Kde seženu Ledanu či Leskoru



Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 44.124 (?)
10.5.2008 9:30

Je krásné, že si každý hájíme to své. Zahradničení je úžasná věda a šlechtitelství obzvlášť. Vyšlechtění nové odrůdy je úžasná práce která trvá i několik let. To není např. jako nějaká medicína, kde laborantka smíchá dvě látky a zítra máme stoprocentní vakcinu proti neštovicím, nebo nějaký obyčejný vývoj elektroniky, nebo strojařiny.(ironie)

Práce šlechtitelů je opravdu práce jako každá jiná, zaslouží si opravdu úctu jako každá poctivá práce. Nevím sice jaký je opravdový význam slova "profláknutá", ale jedno vím jistě, že i šlechtitelskou práci je třeba prodat a proto po vzniku nové odrůdy přichází to nejpodstatnější a to propagace, reklama atd. a tudíž dochází k tomu, že někdy dojde k přechválení a obyčejný zahrádkář tuto odrůdu zakoupí, několik let čeká a pak zjistí, že to není to pravé, ba někdy je to příšerné. Je třeba si uvědomit, že zde má velký význam i oblast pěstování atd. Žádná odrůda není nejlepší. To bychom jinou nepěstovali. Domnívám se, že na tomto foru diskutují lidé, kteří zahrádkaření mají jako koníček (alespoń většina) proto respektujme názory druhých a navzájem se neosočujme a neurážejme. Dbejme na to abychom uváděli rady pravdivé, pokud možno vyzkoušené. Vážený pane Stanislawe, ani Vás neznám jako šlechtitele a mimochodem odrůdu Leskora osobně považuji jako velice podprůměrnou. Jak vidíte je to věc názoru.

S pozdravem Milan Boštička.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host, 11.4.2005 11:21, zobrazeno: 22837x
Chtěl bych poprosit i informaci, kde je možné na JM koupit odrůdu meruňky Leskora či Ledana. Děkuji za odpověď
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 197.143 (?), 8.5.2008 8:17

Ve školkách Litomyšl.

Já tam ale koupil Lemedu, protože ta mi z lednických připadala nejchutnější. Přitom se mi zdá, že se o ní až tak nepíše jako o Leskoře. Prostě není tak profláklá, ale chuťově je výborná, šťavnatá, žádná suchá kyselá knedlíkovka.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 97.194 (?), 8.5.2008 9:11

Pane Kafko, co je na Leskoře profláklého? Kolik jste toho vyšlechtil Vy? Děkuji za odpověď. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 8.5.2008 11:00

Termín "profláklý" neznamená v žargonu mladých obvykle nic pejorativního.   Pan Kafka chtěl říci, že Leskora je z lednických meruněk nejznámější a nejčastěji zmiňovaná, přitom její kvalita není o tolik lepší, oč je větší její popularita. Tak to aspoň vnímám.
   Současně nevidím nic špatného na tom, když se ke kvalitě odrůd vyjadřují i lidé, kteří žádnou nevyšlechtili. Alespoň jsou objektivní. Vzpomínám, že když ing. A. Dvořák popisoval jednotlivé sorty jablek - a že to byl nějaký odborník - nejlépe hodnocený byl (jeho) Dukát. 
   Řekl bych, že člověk shánějící Leskoru nehledá tu nejlahodnější meruňku, spíš takovou, co nezmrzne v květech. Jinak by sáhl po Maďarské či VP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 221.138 (?), 8.5.2008 12:02

Pane doktore, jestli to ale nebude tím, že ta Leskora je známá proto, protože si to zaslouží. Nevzpomínám si na odrůdu, která by byla v době jejího vyšlechtění ranější. Objektivnost se vyjadřuje slovem profláknutý? Pokud ano, tak to bych si měl zřejmě poopravit svůj dosavadní slovník. Všechny šlechtitele, kterých se tato debata týká jsem znal, nebo znám osobně. Vím moc dobře, jak obrovské úsilí je třeba vynaložit proto, aby něco takového, jako je nová odrůda vzniklo. Snad nebudu osamocený, když výsledek jejich práce označím slovem skvělý. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 8.5.2008 16:03

Myslím, že mi nerozumíte. Objektivním názorem jsem myslel nezaujatý osobně pro nebo proti. On je tedy spíš subjektivní, ale říká nestraně to, co si myslí. A já hájím jeho právo to říkat, i když nic nevyšlechtil.
   Právě běží v televizi film Císařův pekař - je to bezpochyby dobrý film, ale je trochu profláknutý. Vysílá se několikrát do roka, výborné herecké výkpony,  pějí se o něm chvály a přitom ruku na srdce, nemám jej za nejlepší Werichův film, i když je nejznámější.
    Nepřál bych si nic jiného, než aby výsledek mé práce byl natolik známý, používaný a citovaný, až by o něm někteří říkali, že je profláknutý .
    Vážím si práce našich šlechtitelů a raduji se z jejich výsledků. Ale nezlobte se, považuji ji za práci jako každou jinou, navíc poměrně klidnou, bezpečnou a nerizikovou.  Neumím posoudit, jak obrovské úsilí musejí vynakládat a zda je možné nějak kvantifikovat skvělé výsledky.  Zato jsem neslyšel, že by byl nějaký šlechtitel při práci napaden pěstitelem, trestně stíhán,  pranýřován médii, či dokonce odsouzen za to, že z neznalosti nebo nepozornosti špatně šlechtil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 221.138 (?), 8.5.2008 16:19

Pane doktore. Vyjádřím se jen k tomu poslednímu odstavci. Sám si velmi vážím jakékoli poctivě dělané práci, ale rozumím jen zahradničině. Je i jasné, že šlechtění ovocnařiny je práce jako každá jiná, o tom není pochyb. Jen jejich výsledky jsou vidět za poměrně dlouhou dobu, která je v průměru 8 - 10 roků pro uvedení nové odrůdy na trh. Ale to Vy velmi dobře víte. Při procesu šlechtění se vyřadí desetitisíce nevyhovujících jedinců. Nějak mě uniká, kdo by měl šlechtitele za to žalovat. Nakonec předloží to, co oni považují za nejlepší. O tom jsem skutečně přesvědčen. A podle mne jsou lékaři za svoji práci většinou napadáni těmi, kteří tomu prostě vůbec nerozumí, ale to jako zahradník nemohu změnit. Jen se Vás mohu zastat, tak jako jsem se zastal lednických šlechtitelů broskví. Jsem rád, že jsem mohl chodit na jejich přednášky. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 8.5.2008 16:42

Myslím, že si rozumíme a myslíme v podstatě totéž. Lednické meruňky přinesly cenné oživení stojatých vod sabinovských, velkopavlovických, maďarských, rakovského aj. Jejich autorům patří nejen díky, ale i ocenění.
    Je jenom dobře, že někteří oceňují více tu Le... než jinou Le... a druzí naopak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 44.124 (?), 10.5.2008 9:30

Je krásné, že si každý hájíme to své. Zahradničení je úžasná věda a šlechtitelství obzvlášť. Vyšlechtění nové odrůdy je úžasná práce která trvá i několik let. To není např. jako nějaká medicína, kde laborantka smíchá dvě látky a zítra máme stoprocentní vakcinu proti neštovicím, nebo nějaký obyčejný vývoj elektroniky, nebo strojařiny.(ironie)

Práce šlechtitelů je opravdu práce jako každá jiná, zaslouží si opravdu úctu jako každá poctivá práce. Nevím sice jaký je opravdový význam slova "profláknutá", ale jedno vím jistě, že i šlechtitelskou práci je třeba prodat a proto po vzniku nové odrůdy přichází to nejpodstatnější a to propagace, reklama atd. a tudíž dochází k tomu, že někdy dojde k přechválení a obyčejný zahrádkář tuto odrůdu zakoupí, několik let čeká a pak zjistí, že to není to pravé, ba někdy je to příšerné. Je třeba si uvědomit, že zde má velký význam i oblast pěstování atd. Žádná odrůda není nejlepší. To bychom jinou nepěstovali. Domnívám se, že na tomto foru diskutují lidé, kteří zahrádkaření mají jako koníček (alespoń většina) proto respektujme názory druhých a navzájem se neosočujme a neurážejme. Dbejme na to abychom uváděli rady pravdivé, pokud možno vyzkoušené. Vážený pane Stanislawe, ani Vás neznám jako šlechtitele a mimochodem odrůdu Leskora osobně považuji jako velice podprůměrnou. Jak vidíte je to věc názoru.

S pozdravem Milan Boštička.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 11.5.2008 8:02

Tak. Staří psi jsme se tady porafali a mladý - čerstvý absolvent J. Kafka, který to spustil,  se jen tichoučce usmívá.
   Venku je nádherně - vzhůru pod stromy!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika