Další pokus o vypěstování meruňky?



host - 37.43 (?) 
27.8.2019 17:21, zobrazeno: 3544x

Před mnoha lety, v době mého mládí, mi soused narouboval na neurčená pláňata na zahrádce v Praze dvě Maďarské nejlepší. Opravdu byly nejlepší, hodně a spolehlivě plodily, plody byly velké a výborné. Asi po 40ti letech jsme je postupně vykopali a nové stromky téže odrůdy jsem kupovala v zahradnictví. Pokusy byly tři a po několika letech stromky vždy odešly na mrtvici nebo spálu. To se stalo i sousedům. Jen staré stromy v okolí se drží a plodí. Jaká může být příčina? Jsou stromky nemocné už ze školky? Četla jsem o koupi stromku v Baumaxu, původ Maďarsko. Bylo by to řešení?  Nerada bych zkoušela zase zbytečně. Už mi tolik let nezbývá.
Využívám vašich rad, na fóru jste zkušení pěstitelé.  Všechny zdravím Naďa

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 27.8.2019 18:58
Může to být nevhodná podnož do vašich půdních podmínek. I tak je potřebná, ne-li nutná, chemická ochrana proti moniliové spále.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.54 (?), 27.8.2019 21:39

U nás v HK je to také tak. Mladé stromky začnou plodit a někdy i přes postřiky (většinou po první větší úrodě) zajdou. Udělalo to u nás v osadě vícero zahrádkářům včetně mne - různé odrůdy, různé podnože... Pokud ale překonají prvních cca 15-20 let a jsou z nich velké stromy (pak už ani většinou nelze celé postříkat), plodí a žijí - že jim zaschne tu a tam menší větvička se v koruně ztratí...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.43 (?), 27.8.2019 23:09

Díky za odpovědi. Riskovat tedy nebudu a zasadím radši švestku Hanitu, kterou tu ostatní chválí. Naďa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.54 (?), 27.8.2019 23:28

Teď ji zrovna postupně sklízím cheeky.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 28.8.2019 8:36

Problémy paní Nadi vidím dva.
Ten první je, že po 40ileté vykopané meruňce na totéž místo vysazuje další stejný ovocný druh. Takové stromky prosperují mnohem hůř než jejich předchůdci vysazení do panenské půdy.
Druhý problém se jmenuje moniliový úžeh. Tlak této choroby v posledních letech nebývale zesílil (možná nějakou mutací se zvýšila i virulence houby). Decimuije nejen meruňky, taky višně, slivoně což v minulosti bylo mnohemm méně vidět. Staré stromy meruněk nejsou odolnější, ale díky velkému množství dřevní hmoty (zdravých pletiv) dokáží lépe regenerovat a uschlé větve nahradit.
   Volba jiné podnože není řešení. Je třeba důkladně připravit půdu k výsadbě - odpočatou, dostatečně vzdušnou a hlavně stromek nepodsadit. Důkladná chemická ochrana před monilií je bohužel nezbytnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 217.87 (?), 28.8.2019 11:38
Na stejné místo lze vysadit stejný druh stromu. Vyžaduje to ovšem, velmi nákladná agrotechnická opatření, která nejsou proveditelná ze dne na den.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.54 (?), 28.8.2019 12:49

Dávala jsem nektarinku po broskvoni, ale vyměnila jsem zeminu v jámě 1x1m do hloubky cca 0,8m...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 165.101 (?), 20.5.2021 9:37

staré stromy ještě k tomu semenáče většinou netrpí tou hromadou nemocí co na ně život chystá, nyní se k tomu ještě přidává sucho, které decimuje hlavně broskvoně a nektarinky. Starý strom má kořeny hluboko, a široko, ledacos vydržel, živiny si najde pro vodu dosáhne, kupovaný roubovaný stromek je náchylný na napadání houbami, má navždy poškozené a malé kořeny, většina jich brzo odchází, lepší zkušenost z peckovin mám jen u švestek, a tam zase těch opravdu dobrých je pomálu... bohužel to není o tom, že pokácíme starý vysadíme nový... často už nový nebude... nebo to je opravdu piplačka a hodně štěstí... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika