Co jí může být?



host - 150.4 (?)
26.7.2019 16:55

Děkuji za odpověď. Takže šárka.  Hm, mám na asi 20a zahradě ještě asi 3 mladé merunky, takže mohu očekávat, že se to přenese.  Nakonec, pokud je to přenosné tak může i od sousedů.   Každopádně budu stříkat, když ted vím čím a ještě ji dám čanci. Mimo jiné v těch 210m jsem taky, u řeky

Mějte se

Karel

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 150.4 (?), 26.7.2019 11:55, zobrazeno: 2773x

Máme asi 15 let na zahradě meruňku, která v podstatě nikdy nic nedala. Letos měla poprvé hodně plodů velkých už asi jak velký angrešt a najednou je všechny shodila. Přitom o mrazu nebo nedostatku slunce a vláhy nemůže být řeč. Je i na chráněném stanovišti. Plody zůstaly snad tři a po dozrání vypadaly sice normálně,  ale chuti mdlé a pecka měla na sobě fleky, viz foto.  Tak nevím zda jí mám dát ještě příští rok šansi nebo ne. Nevíte co by jí mohlo býti?      Měla by to být odrůda maďarka nebo velkopavlovická, už si přesně nepamatuji

děkuji

pecka merunky
pecka merunky
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 26.7.2019 12:09

Vypadá to na šarku. Jsou dvě základní možnosti-likvidace, nebo jí konečně dejte vydatnou stravu- o úživnosti půdy, či hnojení se nezmiňujete... SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.197 (?), 26.7.2019 13:15

Šarka.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 26.7.2019 16:21

Šarka u Velkopavlovické nebo Maďarské meruňky neznamená, že se nedají vyprodukovat chutné a velké plody. Mám obě dvě jmenované meruňky ve středně teplé oblasti (210 m.) a bohužel také s šarkou. Stromy dobře plodí a ovoce je veliké a chutné. Proto jsem stromy zatím neodstranil. Rouby z nich však samozřejmě neberu. U vás půjde o nějaké houbové choroby a možná i červivost. U zmiňovaných stromů provádím postřik Horizonem (nebo jiným širokospektrým systémovým fungicidem) před květem a po něm a podle potřeby také asi 2 týdny před sklizní. Jednou používám i insekticid (Mospilan-zbytek při postřiku švestek), asi začátkem května. Jinak je hodně plodů červivých a červivé plody hnijí. Ve vašem případě bych navíc doporučil koncem roku Kupricol a v květu větší prosvětlení stromu řezem.

Plody meruněk zasažených šarkou
Plody meruněk zasažených šarkou
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 150.4 (?), 26.7.2019 16:55

Děkuji za odpověď. Takže šárka.  Hm, mám na asi 20a zahradě ještě asi 3 mladé merunky, takže mohu očekávat, že se to přenese.  Nakonec, pokud je to přenosné tak může i od sousedů.   Každopádně budu stříkat, když ted vím čím a ještě ji dám čanci. Mimo jiné v těch 210m jsem taky, u řeky

Mějte se

Karel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.53 (?), 26.7.2019 23:12

poté, kdy jsem musel pro šarku odstranit větší strom Bergeronu (plody nechutné), nyní jsem zjistil ojediněle poškození šarkou u Sweet red a VP. Dávám jim pár let. Od té doby zásadně vysazuji tolerantnější odrůdy: naposledy Harcot a Betinku. Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 27.7.2019 10:32

V domku po prarodičích máme prastarou meruňku. Jsem pod ní vyfocená jako dvouletá, takže 50let má určitě. Všechny meruňky v okolí už jsou léta x krát vyměněné, tahle přežívá. Každý rok přijde o velkou větev, má šarku i moniliozu, ale chutí se jí zatím žádná jiná odrůda, co tak průběžně ochutnáváme, nevyrovná. Ovšem, nikdo netuší, jaká to je, ani děda nevěděl. Jediné co vím, že je hodně ranná. Nikdy, co pamatuju, nebyla červivá. Letos poprvé, jsou tam i červíci. Tak si, co to tu čtu říkám: kurňa, už ji ty potvory taky našlifrownwink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 185.138 (?), 27.7.2019 15:12

Roubujte, očkujte, ony pak ty větve začnou odcházet rychleji, než růst nové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika