Výběr stroje pro ruční orbu



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 128.44 (?)
31.12.2009 8:04

To neni jen o umeni ci neumeni. Je pro to take nutne mit podminky. Dulezite je mit pole v podobe obdelniku, proto, aby se nemuselo casto otacet, coz je u Vari docela neprijemne. 10x10 je za trest, 20x5 je uz snesitelne. (Proc trebas je vetsina polnosti ktere jsme zdedili, v podobe uzkych dlouhych nudli?). Spravne serizeny ostry pluh. Take na pude zalezi, tezke jilovite pudy se oraji spatne, musi na to byt ten spravny okamzik. A ten se napodzim hleda spatne.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
            
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 44.31 (?), 30.12.2009 19:20

Jsou 2 možnosti. Buď s tím neumíte orat, nebo s tím nic nechcete dělat, aby to bylo lepší. Moje začátky s orbou Vari Hondou byly dost mizerné, nyní říkám zlatý jednoosák, protože mi zvládá vše a ještě to, co jsem neplánoval, např. přibližování dřeva v lese, kde se ničím jiným nedostanu, nebo přibližování dřeva v pohonu navijáku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 128.44 (?), 31.12.2009 8:04

To neni jen o umeni ci neumeni. Je pro to take nutne mit podminky. Dulezite je mit pole v podobe obdelniku, proto, aby se nemuselo casto otacet, coz je u Vari docela neprijemne. 10x10 je za trest, 20x5 je uz snesitelne. (Proc trebas je vetsina polnosti ktere jsme zdedili, v podobe uzkych dlouhych nudli?). Spravne serizeny ostry pluh. Take na pude zalezi, tezke jilovite pudy se oraji spatne, musi na to byt ten spravny okamzik. A ten se napodzim hleda spatne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 4.243 (?), 31.12.2009 8:43

Tube je plné důkazů že Vari oře a to i bez vedení obsluhou. Uznávám, že orba jílových zemin je odtížnější pak je ale třeba vědět jak si pomoci. Ty pluhy pro Vari nejsou od výroců stoprocentní. Není od věci vzít náklad (pluhové ostří) do kovárny a mírně ho více prohlout a vykut, aby náklad svíral se dnem brázdy menší úhel. Je třeba prostě udělat vše proto, aby pluh měl co nejmenší odpor a procházel zeminou jako nůž máslem. I tou jílovou. Maximální hloubka orby je dána konstrukčním rozměrem pluhu a když se po pluhu chce větší hloubka pak nastávají problémy. Třeba se zaklápěním. 
Takže když se chce, lze i Vari naučit orat. Za ty peníze by to možná měla umět už z výroby, ale to zde asi nevyřešíme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.9 (?), 31.12.2009 12:56

Vše je jednak o rozměrech pozemku, jak píše kolega a taky o půdě. Pokud je půda střední až lehčí, pravidleně obdělávaná, pak je orba s jednoosým malotraktorem bez problémů. Ale pokud se jedná o orbu záhonu se zapojeným porostem, třeba zeleného hnojení v podbě žita, pak je taková orba možná, při správně seřízeném pluhu funkční, ale námaha je značná. Jednoosé malotraktory a kultivátory s rotavátorem v obtížnějších podmínkách vyžadují fyzickou zdatnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 180.2 (?), 31.12.2009 8:48

Ty úzké nudle polí vznikaly zpravidla tak, jak naši předci postupně tato pole přikupovali. Často pracuji s mapami a někdy je to až neuvěřitelné. Viděl jsem pole dlouhé přes 400 metrů a úzké jen 8 metrů. Ale je jasné, že majitelé k němu měli moc hezký vztah. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 62.202 (?), 1.1.2010 21:06
Zdravím.Plně chápu váš problém.Malá zahrádka, kterou chcete rád obdělávat pro váš citový vztah k půdě a léta přibývají a zdraví zrazuje.Jsem též po těžkém úrazu páteře a řeším stejný problém.Člověk se nechce smířit se stavem v jakém se nalézá a snaží se jej nějak řešit v rámci možností, které ještě má..Jsou zde navrhnuta jistá řešení, ale věřte, žádná dosud používaná technika se neobejde bez vynaložení větší či menší fyzické námahy.Před úrazem jsem pracoval s podomácku dělaném traktůrkem na 50arech orné půdy, vinohrad 30arů a zahrada 3ary.Teď již řeším,,pouze,,ty 3ary!,které jsem před úrazem oral v pohodě dělanou frézou typu Vari.Musel jsem změnit techniku přípravy půdy, protože jsem to nechtěl všechno vzdát.Používám domácí výroby elektrický rotavátor/zahrada je u domu v dosahu zdroje 38OV/,je vcelku lehký, ale s létama používání nabytou zkušeností ovládání tohoto,,stroje,, jsem musel přizpůsobit zpracování půdy.Na podzim vyčištěnou zahradu zrotavátoruji, aby načechraná půda přijala lépe vláhu a moc neslehla do jara.Z jara znovu rotavátorem zapravím proleželý kompost, popřípadě,jak již zde bylo řečeno, do brázd pro brambory při sázení zahrnuji hnůj, pod zeleninu samozřejmě vyzrálý kompost.Taky bych se přiklonil k doporučení vyzkoušení práce s rotavátorem u známého zahrádkáře! To proto, aby jste věděl do čeho jdete.Je to vcelku nejméně namáhavý způsob zpracování půdy proti orbě na malé rozloze/nejhorší je otáčení stroje na úvrati/,ale záleží na kvalitě půdy, zkušenosti obsluhy a taky typu rotavátoru/co nejnižší těžiště a nepoužívat široké rozpětí rot.nožů/. Zde se opravdu velmi těžko radí-chce to vyzkoušet. Přeji vám správnou volbu v těžkém rozhodování. Jan B.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika