Výběr bubnové sekačky



host - 29.74 (?)
15.9.2008 19:44

Já u Dakra RZS 69 seču nízkou i vysokou, přerostlou trávu a strniště je pěkné. Hodně tam záleží na nabroušení sekacích nožů, ale jinak sekačka má velice kvalitní a předimenzovanou konstrukci, zvládá toho opravdu hodně a hlavně bez jediné závady. Jediné o co je potřeba se starat jsou nože a seřízení pojezdu. Řemen tam vydrží velmi dlouhou dobu, zatím mám najeto šest sezon a bez napínání či výměny. Na stroj nedám dopustit, za tu cenu nabízí opravdu vynikající výkony a nadprůměrnou kvalitu.

Motor Jikov 1453 Iskra mi k tomu bohatě dostačuje svým výkonem. Hlavně má špičkově řešené nasávání vzduchu do motoru přes olejový filtr. Jednou za 30 provozních hodin stačí vyměnit olej za nový a jede se dál. Jediné bez čeho už nový dvoutakt nechci je dekompresor. Bez něj je startování dřina. Motory Jikov můžu na profi využití doporučit, spotřeba není moc velká a výkon je i u nejslabšího provedení opravdu slušný.

U čtyřtaktů je nejlepší Intec od Briggsu, má velmi kvalitní konstrukci a velký výkon a hlavně tlakové mazání s filtrem oleje.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 69.62 (?), 13.9.2008 22:55, zobrazeno: 39178x

Zvažuji nákup bubnové sekačky k sekání vysoké trávy na pozemku cca 3000 m2. Pozemek je malinko členitý, nikoliv ovšem ve svahu.Zaujali mě dva modely. Bud Perla BDR 581 SP s motorem B&S od fy Motor Jikov nebo sekacka BLP 60 Tekton (bud s motorem B&S nebo Hondou) od fy Dakr. Prosim o nazor toho, kdo s nimi ma nejakou zkusenost, ktera z nich by byla lepsi. Vim, ze Perla ma napr. 3 noze, Dakr zase nafukovaci kola, je lehci...

Dekuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 29.74 (?), 15.9.2008 12:13

Dobrý den,

používám Dakra, konkrétně model RZS 69 (stavebnice) s motorem Jikov. Na takovou plochu by vám měly stačit dvě a půl až tři hodiny sečení. Doporučoval bych ji buď s Jikovem nebo Briggsem Intec 6,5 HP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 94.166 (?), 15.9.2008 17:36

Souhlasím s hostem 29.74, také mám Dakra 69,který bez problému seče 12 roků až letos jsem měnil klínový řemen na pojezdu, pohonu.Sekl jsem na krmení i sušení pro 2 býky a 100až120kraliků, takže hmoty bylo velmi mnoho.Z motorů bych dnes už volil některý ze čtyřtaktu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 78.252 (?), 15.9.2008 19:11

Dobrý den

Bohužel sekačky dakr příliš neznám. Měl jsem jí jen jednu sezónu a šla pryč (byl to nepovedený kus – spousta lidí co je má si na sérii problému, co mne postihla, nikdy nestěžují).

Určitě s dakrem neuděláte špatně. Na Vaší plochu, pokud jí sečete pravidelně, je čtyřdobý motor Perly nebo Dakru nejlepší volba. Motory B & S jsou špičkové, ale mají poněkud vyšší spotřebu oproti motorům Honda (CGV160 nebo 190), kvalitou a spolehlivostí mi přijdou stejné.

Dvoudobé motory mají vyšší otáčky a i spotřeba je vyšší. Ovšem motory Jikov jsou špičkovými motory po dlouhá léta. Tyto motory mám na 3 strojích a spolehlivě slouží. Moderní motor Jikov 14** mám jeden. Mám ho rok na BDR550 a to konkrétně 1447DV. Před ní tam byl stařičký Jikov z vari-tery r.v. 89 (utopil jsem ho, nasál vodu a roztrhl se). Motor 1447 se mi zdá, že v parném létě hůře chladí, ale přisuzuji to jeho stáří (od letošního února).


Pozor, z mích zkušeností mohu konstatovat, že motory Jikov jsou velmi citlivé na bohatost směsi – pokud je rozlazená, tak motoru stoupá spotřeba, má nepravidelný chod a PŘIDÍRÁ SE.

Motor B & S sloužil u nás na sněhové fréze již šestý rok a letos jsem stroj prodal. Před tím jsem ho nechal v servisu zkontrolovat a byl naprosto bez poškození (kompresní poměr klesl o 0,6% oproti novému). Fréza jela každou zimu a udržoval se s ní 3,5km cesty. V roce 2006 dostala hodně zabrat. Nicméně údržba motoru z mé strany byla jen v podobě výměny oleje a vzduchového filtru.

Sekačku perlu neznám, zná stroje BDR550 – ta u nás slouží 12-tý rok, seču s ní rákosiny a různé hrůzy. Druhou z Vodňan mám z jara 2006 a to Otavu super – stou seču ovocný sad, kam s velkou sekačkou nevjedu.

Pokud chcete bubnovku, tak Vás upozorňuji, že žádná bubnovka (snad jen kromě jedné od firmy ****) neposeče kvalitně sena a otavy. BDR550 je univerzál, ale i tak nizounkou trávu v otavách jen požvýká, zato Otava super poseče nizounkou trávu, ale ve vysoké se hltí a neujede.

Další pozor, vybírejte dakra nebo Vodňanku podle toho, zdali spíše chcete bubnovku nebo „diskovku“. Bubnovka potřebuje oproti „diskovce“ vyšší výkon a je vhodná na jakoukoli plochu, ale po přejezdu překážek nechává „fousy“, výborně najíždí do svahů (do strání) – buben je složen ze dvou disků (horní a spodní) o stejném průměru, oba disky jsou drahé a spodní na vaší ploše vydrží tak 10let. Dakr řeší žacím ústrojím v podobě plechového disku, který je mírně zešikmen dopředu. Ze spod není kryt celí, ale jen jeho střed (takovou menší čepičkou – za oba tyto díly dáte necelou poloviny co byste dal do spodního disku na Vodňanku, ale velmi špatně najíždí do svahu, krtiny perfektně rozmete a občas se celý nůž podaří odrazit, proto bych jej nikdy nevzal na zanedbané plochy.

Osobně řečeno zvažte ještě možnost lištovky. Nových již je jen pár, a skoro žádná na vaší plochu, ale např. Agria nebo Köppl vyrábí perfektní stroj i pro Vás. Lištovky používám již ve třetí generaci a u nových strojů to už není takové peklo jako u starých. S lištou seču na PF62 i na MF72 a nově také na s nosičem nářadí Köppl 514LS a k němu mám jak prstovou, tak i portálovou lištu - seče se s nimi perfektně.
Doporučil bych vám Köppl VR5.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 29.74 (?), 15.9.2008 19:44

Já u Dakra RZS 69 seču nízkou i vysokou, přerostlou trávu a strniště je pěkné. Hodně tam záleží na nabroušení sekacích nožů, ale jinak sekačka má velice kvalitní a předimenzovanou konstrukci, zvládá toho opravdu hodně a hlavně bez jediné závady. Jediné o co je potřeba se starat jsou nože a seřízení pojezdu. Řemen tam vydrží velmi dlouhou dobu, zatím mám najeto šest sezon a bez napínání či výměny. Na stroj nedám dopustit, za tu cenu nabízí opravdu vynikající výkony a nadprůměrnou kvalitu.

Motor Jikov 1453 Iskra mi k tomu bohatě dostačuje svým výkonem. Hlavně má špičkově řešené nasávání vzduchu do motoru přes olejový filtr. Jednou za 30 provozních hodin stačí vyměnit olej za nový a jede se dál. Jediné bez čeho už nový dvoutakt nechci je dekompresor. Bez něj je startování dřina. Motory Jikov můžu na profi využití doporučit, spotřeba není moc velká a výkon je i u nejslabšího provedení opravdu slušný.

U čtyřtaktů je nejlepší Intec od Briggsu, má velmi kvalitní konstrukci a velký výkon a hlavně tlakové mazání s filtrem oleje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 72.183 (?), 16.9.2008 15:53

Dobrý den,
Původně jsem psal jako host xxx.xxx.78.252

Uznávám, že stroje Dakr jsou kvalitní. Slyšel jsem na ně také hodně chvály, ale co se týče motoru jikov v sérii 14**, tak bych o profesionalitě pomlčel. Tento motor nedovede běžet přes 30h týdně a víceméně 100 dní v roce. Nazval bych jej jen jako špičkoví hobbi motor. Farmářských kvalit může dosahovat také a u mne je plní dostatečně.
Právě ze sekačkou Dakr BLP 60 mám roční zkušenosti – je to kvalitní stroj, dva nože sečou sena (takové ty koňské) velmi pěkně. Otav se tento stroj nedočkal u mě, snad jiný majitel bude s ním spokojený. Mně nevyhovovala konstrukce žacího ústrojí. (Je celkem nepříjemné, pokud musíte dvakrát a víckrát za sečení vařit roztržený disk) – jak již jsem psal dříve, tak bubnové sekačky (hl. BDR550) používám na takové velmi špatné plochy nebo tam, kam se s velkou lištou nedostanu, nebo by se tam s ní špatně manévrovalo.
S perlou zkušenosti nemá, ale vodňanské sekačky mají též dobrou kvalitu.

Výběr stroje bych posuzoval podle servisu prodejce a jeho vzdálenosti (ale předpokládám, že na plochu 3000m2 nebude jen tak zapotřebí). Dalším kritériem bych doporučil vzdálenost od místa, kde se dají koupit základní náhradní díly, tím míním nože (je ovšem možné si je udělat doma sám).
Co se týče motoru, tak výběr zdali čtyřdobý nebo dvoudobý bych Vám doporučil výhradně čtyřdobý. Dvoutakty Jikov sou špičkové, ale hlučnější, smradivější a jejich provoz je dražší (cena benzínu + olej). Přítomnost olejového filtru je irelevantní – jak motory honda, tak B&S jsou dodávány s pevnými a kvalitními filtry, výhoda olejového je vidět až při jiných náročnějších úkolech; u pevných filtrů je vhodné po sečení filtr vyfoukat. Údržba olejových filtrů se zdá být snazší, ale on samotný olej je pouze jako předfiltrační médium, které odchytí větší a velmi malé částečky a za tímto přestupněm následuje pevným filtrem. Jedná se tedy o složitější způsob filtrace, která pro Vás nemá opodstatnění.
Pokud by na Vaší ploše nebyl problém s manipulací se stroje, který má šíři min 80cm, tak bych doporučil lištovku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 29.74 (?), 16.9.2008 18:00

No já mám zkušenost opačnou, motory Jikov 14xx mě nikdy nezklamaly. Je znát že tomu asi moc nerozumíte, když napíšete že to jsou hobby motory. Jsou to jediné motory na dnešním trhu, které nejsou na ničem šizené. Mají poctivý karburátor, kvalitní uložení kliky v ložiskách a hlavně jsou prověřené!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 133.102 (?), 17.9.2008 7:22

tak tomu nerozumíte vy. uložení klikovky dvoutaktu a čtyřtaktu se nedá srovnávat. u dvojtaktu se ložiska mažou 2% roztokem oleje, proto žádná jiná ložiska nepřichází v úvahu. U čtyřtaktu jsou ložiska permanentně v olejové lázni a proto i u aut se často používá "jen" kluzné ložisko.

co se týká prověřenosti, určitě je na světě 1000 krát víc honda motorů gcv160, než dvoutaktů vari. sám mám dvoutakt vari, ale už jen s ohledem na spotřebu používám druhý motor 4T tecumsech

Jirka Suchý

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.167 (?), 17.9.2008 8:27

Asi je opravdu na světě více motorů Honda než Vari,  to ale o kvalitě neříká vůbec nic. Fábií jezdí po světě také mnohem víc než vozů Rolls-Royce...

Pokud vydrží 4takty Honda tolik co motory Jikov - a to při srovnatelné "péči", pokud jsou oba motory opravitelné doma na koleně,... potom je Honda skutečně lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 72.183 (?), 17.9.2008 9:07
Dobrý den tento blog byl založen jako pomoc s výběrem sekačky a ne se tady handrkovat o to, zdali motor Jikov je lepší než motor Honda či B&S. Motory výše zmíněných výrobců jsou stejně kvalitní, u každého je možné provést opravy doma na koleni do určité míry – výměna kliky, pístu, namontování vybroušeného válce, pro hodně šikovné lidi i seřízení předstihu, výměna svíčky, výměna (částí nebo celého) startovacího mechanizmu. Moc rád bych Vás (host - xxx.xxx.168.16) vyděl, jak budete doma na koleni měnit ložiska na ojnici (lisovat kliku), nebo jak dokonale vyladíte karburátor a to hlavně u motorů Jikov, které jsou od svého počátku proslulé svou choulostivostí na bohatost směsi. Rozladit stroj doma na koleni dovede kde kdo, i já sem se s tím jednou vytrestal a pak jsem byl moc rád, když mi ho v servisu seštelovali. Peče o čtyřdobý motor a motor dvoudobí je odlišná, pravdu máte, že u dvoutaktu je mnohem snazší (nemusíte měnit olej v motoru. Pokud zakladatel blogu vybírá sekačku na plochu, kde se nebude šplhat se strojem do prudkých svahu, tak jedině čtyřtaktní motor Honda GCV160 (lépe 190) nebo B&S (typové označení nevím). Pokud budete chtít hovořit o motorech Jikov 14** jako motory profesionální, tak nejdříve se podívejte na díly motoru, hlavně ložiska. Hrozně bych pochyboval, že jsou konstruovány na dlouhodobý provoz. Je dozajista možné, že tyto motory snesou chod pod plným plynem a vzduchem na trojku 12h, ale již bych začal pochybovat, že tyto motory snesou běžet alespoň 7h denně alespoň 100 dní v roce. Pokud by to snesli déle než 3 roky (minimálně), tak proč jsou montovány na hobby stroje. Přijde mi trochu nelogické, aby firma vyrobila profimotor a pak ho dala na různé žižlátka, jako jsou bunovky o záběru do 60cm a podobně. Pokud váz pálí slovo hoby, nebránil bych se tento motor zařadit do kategorie malých farmářských strojů (u nás se bohužel nezažil tento termín). Motory Honda cgv160 jsou na tom podobě, jiné to je u motoru Honda cgv190 nebo B&S Intec 65. Stačí se podívat na stroje, na které jsou tyto motory montované. Pokud bych se měl vybrat motor na svou sekačku, tak bych sáhl po B&S a nebo (a to spíše) po Subaru.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika