Vertikutátor - provzdušňovač



host - 16.82 (?)
15.10.2007 12:46
Jestli tomu dobře rozumím, tak trávník potřebuje obojí ošetření, jak nožovým, tak pružinový strojem, protože, každý má jiný účel. V obchodě jsem viděla kombinovaný stroj AL-KO a jednoúčelový pružinový Brill. Máte s nimi zkušenosti?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 150.46 (?), 14.10.2007 8:17, zobrazeno: 27632x
Porďte - před dvěma roky jsem koupila nožový vertikutátor WOLF UV 28. Když jsem ho použila poprvé, vyhrabal mi celkem hodně suché trávy. Po dvou letech téměř nic, jenže na trávníků jsou viditelné mapy suchých zplstnatělých ploch (a to jsem vyzkoušela všechny možné nastavitelné výšky válce). Tak jsem vzala hrábě a jela ručně. Z délky cca 4 m a v šíři hrábí jsem vyhrabala 20 l nádobu suché trávy a mechu. To se opakuje u každé řady - už mám kompostér plný. Zvažuji místo nožového koupit pružinový, ale je to jako kupovat zajíce v pytli, proto Vás všechny prosím o radu.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 100.5 (?), 14.10.2007 9:20
S pružinovým bych byl opatrnější. Mám podobný elektrický strojek, s oběma válci pružinovým i nožovým. Zkusil jsem oba, vrátil jsem se k nožům.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 150.46 (?), 14.10.2007 19:00
Můžete napsat, proč jste přešel zpátky na nožový?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 77.39 (?), 14.10.2007 23:08
Efekt vymetání stařiny byl podobný, ale pružiny nerozřezávaly povrch půdy. O to při vertikutaci jde především, alespoň si tomyslím.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 209.65 (?), 15.10.2007 0:50
Já bych řekl, že existují vertikutátory s pevnými noži a cepovými (pohyblivými). Cepové se používají právě jen pro vyčesávání travní plsti z povrchu zeminy a nevadí jim, když narazí v trávníku na tvrdou překážku (např. kámen). Nelze s nimi prořezávat do hloubky travní drn. Skarifikační hřídel s pevnými noži udělá stejnou službu, ale lze ho užít i k prořezávce tam, kde je jistota, že se nevyskytuje pod povrchem kamení (je třeby však počítat s výrazným opotřebením poměrně drahých nožů obrusem). Je možné ho použít u profesionálně založených zahrad, kde proběhla hloubková úprava půdy před osevem nebo pokládkou travního koberce. Hloubkovým prořezem rotačními noži se však poškozují kořínky trav.
Pro provzdušnění travního drnu se hlavně používají trnové provzdušňovače, neboť u nich nedochází k tak razantnímu opotřebení vlivem tření pracovního nástroje s abrazivní zeminou (nízká rychlost proti rotačním nožům) a navíc s nimi lze jít do větší hloubky (podle druhu a váhy stroje). Nejjednodušší provzdušňovače používají pomalu rotující hvězdice lisované ze silnějšího plechu, kde rychlost otáčení je závislá na rychlosti pojezdu. Hroty trávu propíchnou bodově v určité rozteči, netvoří souvislou hlubokou drážku trhající kořínky.
Profi trnové provzdušňovače (aerifikátory) s plnými trny válcového nebo oválného průřezu, nebo s dutými trny (průbojníky) se používají primárně u golfových hříšť nebo intenzivně pěstovaných zátěžových trávníků (fotbalová hřiště). Následně po provzdušnění těmito stroji se ještě provádí tenkovrstvé potahování křemičitým pískem, kdy písek zaplní právě vytvořené "vypíchlé" dutiny a tím se vytvoří svislé drenážní kanálky, kterými může vzduch a voda s živinami snadno a rychle prostoupit do hloubky přímo ke kořínkům travních rostlinek.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 164.183 (?), 14.10.2007 20:42
Proč jste dříve vertikutátorem trávu vyhrabala a nyní ne vám neumím říct, nicméně vetrikutátor je (měl by být) vždy nožový a slouží primárně k prořezání půdy a mechu, kdy se ke kořínkům dostanene více vzduchu, takže je trávní porost kvalitnější a případný mech na povrchu půdy začne mizet. Pružiny má travní fréza, která primárně slouží k vyhrabávání suché trávy a mechu těsně na povrchu půdy, zářezy pod povrch půdy nedělá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 11.104 (?), 14.10.2007 21:03
Co to je travní fréza?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 164.183 (?), 14.10.2007 21:29
Travní fréza je velmi podobný stroj jako vertikutátor, ale je levnější a mnohem lehčí. Mívá, ale nemusí mít, sběrný koš na vyhrabanou trávu a na hřídeli jsou místo nožů pružinky, jejíchž rovné konce tvoří jakýsi rotační "kartáč." Existují i kombinace s výměnnou hřídelí, kdy lze frézu používat jako jakousi náhradu vertikutátoru.

Spousta obchodů nerozlišuje travní frézu - provzdušňovač, vertikutátor.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 16.82 (?), 15.10.2007 12:46
Jestli tomu dobře rozumím, tak trávník potřebuje obojí ošetření, jak nožovým, tak pružinový strojem, protože, každý má jiný účel. V obchodě jsem viděla kombinovaný stroj AL-KO a jednoúčelový pružinový Brill. Máte s nimi zkušenosti?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 85.27 (?), 15.10.2007 12:49
Mám ten AL-KO, ale používám jen nože.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika