Pozinkovat šasi sekačky?



host - 26.219 (?)
8.4.2009 8:31

Smysl má pouze žárový zinek, pozor - váží se až po nanesení, takže váha bývá o něco vyšší. Cena je dobrá. Po zinkování bych nanesl komaxit, je to levnější a pěknější, než to stříkat doma. Dobrá lakovna má i úpravu čerstvého zinku - na to se napřed zeptejte. Doma se mi osvědčil Formex (2003). Jediné nebezpečí (teoretické) je ztráta pevnosti výlisku vlivem vysoké teploty zinkové lázně, ale v tomto případě je to bezpředmětné.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 180.197 (?), 8.4.2009 6:57, zobrazeno: 12490x

Dobrý den,
mám travní traktůrek s mezinápravovou třinožovou sekačkou. Bohužeľ se z ní loupe lak a v těch místech rezaví - číňan, co to měl za úkol odmastit, asi nebyl v práci anebo neměl náladu - lak se loupe v celých pásech, evidentně na kov vůbec nechytl.

Tak mne napadlo to nechat opískovat a pozinkovat. Co si o tom myslíte? Ve skutečnostni mne překvapilo, že zinkovna chce cca 15 kč/kg, takže to nebude tak hrozně drahé a mohlo by to být napořád, ne?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 8.4.2009 7:28

Proč ne? Pokud ta možnost je, jen si uvědomte, že budete potřebovat základní barvu na pozink. Nechat materiál nebarvený, není nejlepší. Vrstva je v řádech mikronů a a vnitřní plochy budou zachvíli stejné jako v současnosti. Jen bych barvu nechal odstranit louhem, ne opískováním, narušuje materiál!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 216.7 (?), 8.4.2009 8:01

a co komaxit ci epoxidovy a nebo polyuretanovy lak vysoka odolnost proti oteru... a nebo cele potahnout vrstvou tmelu se skelnymy vlakny tak jak jsem to udelal ja pri renovaci sekacky v podstate vznikne dalsi mezivrstva ktera je velice odolna. Akorat je to celkem pracne. tady je odkaz. Hezky den preje Z.M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 237.81 (?), 8.4.2009 8:14

Tady je nutné rozlišit galvanické zinkování-vrstvy řádově 10-30 mikronů a žárový zinek stovky mikronů a nesrovnatelně vyšší korozní odolnost. Podle toho, že mají cenu za kg bych typoval, že jde o žárový zinek, a zde bych neměl starost o korozní odolnost, s nátěrem bych počkal až po jedné dvou sezonách zinek trochu zoxiduje. Natřít zinkovou vrstvu normální barvou totiž nejde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 26.219 (?), 8.4.2009 8:31

Smysl má pouze žárový zinek, pozor - váží se až po nanesení, takže váha bývá o něco vyšší. Cena je dobrá. Po zinkování bych nanesl komaxit, je to levnější a pěknější, než to stříkat doma. Dobrá lakovna má i úpravu čerstvého zinku - na to se napřed zeptejte. Doma se mi osvědčil Formex (2003). Jediné nebezpečí (teoretické) je ztráta pevnosti výlisku vlivem vysoké teploty zinkové lázně, ale v tomto případě je to bezpředmětné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 220.253 (?), 8.4.2009 9:14
Tmel bych nedával, protože při oprýsknutí krycího nátěru začne absorbovat vlhkost, a plech pod tmelem zreziví ještě rychleji než bez něho - u vlákenného tmelu to platí dvojnásob. Žárový zinek může větší plechovou konstrukci s vyšším vnitřním pnutím či zhotovenou z tenkého či nekvalitního plechu zkroutit jako papír, také záleží, jak je konstrukce vystužena, a zda se žárový zinek nanáší máčením (vyšší tvarová destrukce) nebo tryskáním (šetrnější, dražší, méně dostupné). Osobně bych si vybral raději žárový zinek, aspoň pokud to konstrukce umožňuje (případné malé tvarové destrukce zkušený zámečník srovná), jinak komaxit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 180.243 (?), 8.4.2009 10:14

Děkuji všem za rady.

Pro upřesnění: myslím žárové zinkování ve vaně (máčením), plech je tam 2mm a víc, takže to by mohlo být v pořádku, ne?

K barvě: já jsem vůbec neměl v plánu to natírat - proč taky, antikorozní vrstvou bude zinek, proč bych tam měl dát tu barvu? O krásu mi nejde, jen o funkčnost.

K pískování: jistě, trochu to povrch "poškrábe", ale to přeci nevadí, když se to potom pozinkuje, ne?

Děkuji Vám všem za rady, opravdu jsem se o zinkování dozvěděl spoustu nového (nejvíc mne překvapila možnost deformace tenkých plechů, to jsem fakt nevěděl).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ferum - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 123.74 (?), 8.4.2009 17:45
Až budete mít pozinkováno, sdělte nám prosím bližší informace. Jistě to uvítá spousta lidí vlastnící starší sekačky nevalného vzhledu, ale dobré motorové kondice.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 174.65 (?), 8.4.2009 19:54
Pokud je to 2 mm plech, tak by se to hnout nemělo. Nebo aspoň ne o tolik, aby to vadilo. žárový zinek nemusíte natírat, ale kdybyste přeci jen náhodou chtěl, natřete to nejprve vápenným mlékem, povrch po pár dnech zoxiduje, a barva lépe drží.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pikacu - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 109.17 (?), 8.4.2009 21:51

Dobrý den, s tím pozinkováním mne to napadlo jíž přede dvěma lety. Sekačka docela prokoukla. Nicméně tráva je svinstvo a oxiduje to i tak - i když citelně méně než předtím. Nátěr smysl nemá, to jsem zkoušel ještě předtím - bylo po něm po jedné sezóně a to byl poměrně kvalitní lak. Jinak žárové zinkování je asi nejlevnější a přitom nejúčinnější metoda obnovy plechového šasí (na nové sekačce mám již šasí z jakési slitiny, která neoxiduje) J.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika