Postrekovac alebo rosic



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 23.29 (?) 
13.5.2016 21:28

výška cca 2 - 7 m a stromov je asi 25 ale viem že ke´d by už stroj bol tak by sa aj sused so svojimi stromami "zviezol"...a ešte ma napadá, že ak by to tento stroj zvládol, vedel by som ho asi aj na vápnenie lúky využiť jemne mletým vápencom..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 104.15 (?), 12.11.2016 11:41

Precital som prakticky vsetky prispevky o vybere postrekovaca/rosica na tomto fore, no nenasiel som odpovede na moj problem, preto by som chcel poprosit o radu. Mam cca 30ks jabloni v tvare stihleho vretena, cca 3,5 m vysoke, vedene ako vo velkovyrobe v radoch, 5 marhul a 5 sliviek na myrobalane, niektore este 2-3 rocne, no nepotrva to dlho a vsetko to budu stromy 5-6m vysoke. Rovnako tak 3 rocna vysadba broskyn na GF677 v tvare vretena, kde ocakavam koncovu vysku cca 4-5m. Nakoniec este 2 ceresne na vtacnici, ktore tiez skoncia s vyskou cca 6m. na stenach hospodarskej budovy mam tiez vyvedeny vinic do vysky cca 4-5m, sice odolnejsi, zatial s dobrou urodou bez postrekov, ale pre lepsie vyzretie dreva by asi bolo lepsie 1-2x zasiahnut proti mucnatke pocas roka.

Maval som viac casu a stromy boli mensie, takze sa to dalo zvladat klasickym rucnym postrekovacom, ale v sucasnosti to uz z casoveho hladiska nie je mozne. Hlavnym zadrhelom je, ze som komplet presiel na eko/bio postreky, kde je nevyhnutne robit castejsie postreky a kvalitne pokryt listovu plochu, pretoze su to kontaktne pripravky (thiovit, kocide, madex, vitisan...), co mi pri rucnom postrekovaci zaberie niekolko hodin kazdy tyzden alebo dva, co uz casovo nezvladam. Ucinnost mojej ochrannej schemy mam rokmi preverenu, len ju casovo teraz nezvladam dodrziavat. Som ochotny investovat aj tych 400-450 eur za rosic, ak by to vyriesilo moje problemy. 

Sused, ktory davnejsie mal kvoli vinohradu motorovy rosic - myslim solo - ma vsak odradza, s tym, ze si mam radsej kupit motorovy postrekovac. Vraj s rosicom je problem s davkovanim postreku - odhadnutim spravnej koncentracie, postrek je koncentrovanejsi a moze dojst k lokalnemu popaleniu listov, ak clovek nedodrzuje konstatnu rychlost prechodu, napr spomali kvoli tomu, ze sa mu nejake miseto nezda dostatocne osetrene. Dalej sa s tym vraj blbo manipuluje v radoch medzi stromami - nie je tam dostatocny manipulacny priestor, nakolko sa ma rosit kolmo na listovu stenu. Je velky ulet ("postriekas stromy aj tretiemu susedovi") a vraj ma aj zle skusenosti pri osetrovani broskyn proti kuceravitosti. Hoci pekne orosene, kuceravitost mali a ked postriekal postrekovacom, tak nie. A tiez je velmi hlucny.

V mojom pripade, by ten ulet nebol az taky problem - pod stromami ine veci velmi nepestujem, madex ci vitisan maju 0 cakaciu dobu, medou sa osetruje len skoro na jar alebo jesen a Thiovit nie je az take svinstvo. Nie som si isty, nakolko by som bol schopny dosiahnut rovnomernost chodze pri postrekovani, mozno este ako tak pri tych jabloniach, ale horsie pri tych jednotlivych stromoch. Ale nezda sa mi to az take strasne, z udajov, co som nasiel na nete je spotreba kvapaliny pri beznych rosicoch okolo 500l/ha, co je tak polovica oproti beznej davke. Potrebujem kvalitne postriekat napr. madexom aj do velkych vysok, z oboch stran listov a tam sa mi zda, ze rosic to dokaze, prevrati listy, kym postrekovac - hoc aj motorovy s vyssim tlakom osetri len jednu stranu a navyse za dany cas osetri mensiu plochu.

Rozmyslam nad Stihl/Cifarelli/Solo - jekyll tu pisal, ze Cifarelli je je vyrazne lepsi, lebo ma lepsie trysky. Mate taku skusenost? Cifarelli M1200 je za cca 450 eur, stihl zacinaju okolo 400 eur. Dost mi zalezi aj aby to nebolo prilis hlucne, aby ma susedia nezacali nenavidiet, ale prioritu ma kvalitne osetrenie pri co najkratsom case.

Vopred dakujem za pomoc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 104.15 (?), 12.11.2016 11:56

A este by ma zaujimalo, nakolko sa treba obavat dlhodobeho vplyvu vibracii motora na zdravie a ci je pripadne kvoli tomu lepsie uprednostnit nejaky model.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 12.11.2016 17:57

Pokud byste rosil 8 hodin denně 5 dní v týdnu, byl by k obavám důvod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 187.216 (?), 12.11.2016 19:17

Ohledně ochrany zdraví při práci si při práci s rosičem pořiďte kvalitní respirátor. 1nádržku dávám bez ochrany sluchu, pokud jich dělám více, pracuji se sluchátky, brýle nebo štít jsou samozřejmostí. Vliv vibrací neřešte.

Koncentraci není možné samotnou prací předávkovat. Koncentraci mícháte ji do konve při míchání postřiku, množství aplikace postřiku na porost je obvykle -do úkapu.

Největší úlet od rosiče je pří ošetřování holých stomů, meruňek proti monilioze, snažím se, aby proud vzduchu šel i do korun dalších stromů,

Ze země ošetřím i stromy přes 7 metrů vysoké.  Při ošetřování broskví pracuji se zádovým postiřkovačem Solo s ruční pumpičkou

Rychlost a kvalita práce rosiče je vysoká, s postřikovačem těžko měřitelná.      j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 104.15 (?), 12.11.2016 20:18

Dakujem za reakciu. Je mi jasne, ze koncentraciu si pripravujem sam. Islo mi hlavne o to, ze sused tvrdi, ze pri praci s rosicom sa minie vyrazne menej vody, teda treba adekvatne zvysit koncentraciu, aby sa na jednotku plochy dostalo stanovene mnozstvo ucinnej latky. Pokial by to bola pravda, a takato koncentracia by bola vysoka, pri vyraznejsom spomaleni by sa na jedine miesto dostalo postreku privela. Ale ja som sa docital, ze tej vody sa zas az tak malo nespotrebuje - 500l/ha oproti 1000l/ha nie je az tak vyznamny rozdiel. Samozrejme neplanujem ULV aplikacie. Ake mnozstvo postrekovej kvapaliny bezne vyrosite?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 187.216 (?), 12.11.2016 20:41

Vemte to tak, při ošetření např, vinice, vám listová plocha utvoří celistvou plochu, kterou postřikovačem ošetříte zvrchu této plochy, Rosič umí proudem vzduchu obrátit listy naruby, nejen že se postřiková jicha dostává na obě strany listu ale proniká i doprostřed keře nebo plně olistěného stromu. Pro ošetření cca 40leté neolistěné meruňky na monilii počítám cca 4l postřiku, cca 3 l na plně olistěnou vzrostlou jabloň VK,.Listová plocha toho pochytá víc.

Tolerance k sousedům a jejich domácím mazlíkům mne naučila provádět postřiky v týdnu, nejlépe po víkendu.    j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 184.207 (?), 13.11.2016 15:44

obratit listy dokazu dnes uz aj vysokotlake postrekovace, za poslednych 5-10 rokov sa vyrazne zmenila funkcnost motorovych postrekovacov. Niekedy nahradzali len ludsku silu pri vytvarani max. 4 at. pri chrbtovych postrekovacov, kym dnes dosiahnu az 30 atm co dovoluje rozhodne ucinnejsi postrek dosiahnutim vysky aj do 10m a to presne adresne bez velkeho uletu napr. k susedom. A to viem ze sa nemusim obavat vetra lebo som tryskou presne na lokalite ktoru idem osetrovat. Ja osobne by som dnes pouzival rosic len na velkoplosne pozemne osetrovanie a vinic, na zeleninu, ovocne stromy a ochranu pred burinou vysokotlaky postrekovac. Rozhodne postrekovac s pouzitim vhodnych nadstavcov sa viac uplatni v zahrade, obmedzenom priestore a dokonca aj v uzavretych miestnostach /skleniky, folie, dezincekcia skladov a pod./, kde mozem pri pouziti vysokotlakej hadice benzinovy motor s jeho exhalatmi nechat vylozeny vonku. Pri pouziti vhodnych nadstavcov a prislusenstva je pre mna v zahrade viac vyuzitelny vysokotlaky postrekovac uz napr. len tym ze pri nasadeni 4 trysiek naraz robim zaber cez 1,5m a ziadny extremny bocny ulet chemikalie, alebo len tym ze dokazem koncovu trysku na predlzeni drzat vo vyske nad 4m co je pre niektore rosice max. vertikalny dosah.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.243 (?), 13.11.2016 17:32

rosic urobi hmlu, ktora sa dostane vsade. Na druhej strane velmi jemne castice sa pri vetre nelahko kontroluju a su ziasiahnete aj susedne kultury, ktore by ste nechceli, vratane susedovej zahrady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.204 (?), 25.1.2017 19:24

Zdravim.

Nemate niekto skusenosti s rosicom stihl sr 450? Vo februari bude v akcii za 450 eur, no na americkych forach sa o nom objavuju dost rozporuplne skusenosti. Vraj je to v sucasnosti nejaka horsia kvalita - napr. tecie kde nema. To by aj svedcalo tej zlave, lebo parametrovo slabsi model 430 bude stat potom vlastne viac (500 eur). V porovnani so solo je to cca o 200-250 eur menej, co je dost, ale ak by som mal kupit nejaky sunt, tak to si radsej priplatim za solo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika