Obtížná práce s rotačním kypřičem Aky (Vari)



Stránky: 1,  2,  3,  4   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6515) - 70.100 (?) 
11.5.2010 14:27, zobrazeno: 35826x

Zdravím vespolek. Roky používám při jarní přípravě půdy rotační kypřič Vari. Sestavu používám o dva nože kratší, aby se s tím dalo aspoň trochu manipulovat. Problém je, že se mi stroj špatně pohybuje dopředu, stále se zahrabává. Zkoušel jsem různá nastavení radličky, závaží, kola, ale nic nepomohlo, vše musím urvat rukama a stále stroj nadlehčovat. Máme těžší, jílovitou půdu. Když políčko zkultivátoruju, jsem urvaný jak pes. Celá mašina je těžká jako svi... Kde dělám chybu? Zmenšit ještě záběr? Inspirací pro příspěvek byl minulý Receptář, kde pán předváděl takový motorový kotě a chodil za tím jak špacírem - jak jsem mu záviděl! 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 4.243 (?), 11.5.2010 14:38

Když si dáte dozadu místo raličky kolečka budete taky chodit špacírem. Všiml jste si taky, že jel jeden záběr několikrát? troufnusi říct, že ten Texas by ve vaší jílovité půdě jen nadskakoval. U Vari je třeba najít ten správný protiodpor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
habr.v - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 218.71 (?), 11.5.2010 15:05

Já jsem se s tím taky pral. Dělám na jaře dvě políčka (7x7 a 7x14). Mynulý rok jsem z rotavátoru sundal radličku a zapřáhl Sulku a ejhle jde to!  Když se rotavátor začne zahrabávat, tak slezu (odlehčím) a obráceně.  Sice zůstávají dvě kola na zkypřeným, ale stejně to projedu bránama. Letos jsem udělal dvě kola z kolečka "fůrik"(železný) svařil s tyčí, 50x10cm nášlapný plech a je to ještě ovladatelnější, nemlátí to do rulou, neskáče a úzký železný kolečka ještě lépe brzdí rotavátor. Tento pokus vyšel!!      Míra           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 126.69 (?), 11.5.2010 15:43
V půdě, která neklade nožům potřebný odpor lze použít nástavce na nože, které zajistí větší záběr. Čím větší záběr rotavátoru, tím snažší pohyb dopředu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 14.151 (?), 11.5.2010 17:23

Divné, já používám Vari s rotavátorem v plné šíři, převodovku používám rotavátorovou (je lehčí než pojezdová), mám těžkou jílovitou zem po hluboké orbě a s rotavátorem si pohrávám jak s pírkem, pouze do kopce rotavátoruji z kopce dolů, nahoru zdvihnu řiditka, tím se nadzvedne radlička a pás, který jsem zrotavátoroval z kopce dolů tím krásně "učešu", jako kdybych bránoval. Odkud jste? Že bych vám to předvedl. P.G.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 144.70 (?), 11.5.2010 17:58

musíš mať min 4+4 nože. ja som bol na tom tak isto

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6515) - 147.108 (?), 11.5.2010 20:24

Zkusím odpovědět všem najednou. Převodovku mám rotavátorovou, je to kompletní samostatný rotavátor s obyčejnými noži. Nástavce na nože mám, jen jsem je tam zatím nedal, vyzkouším to. Správný protiodpor je ta správná myšlenka, jen jak ho dosáhnout. 4 + 4 nože určitě mám, je tam
první kratší tyč hned po té nejdelší. Pokud jde o půdu, ona sice je jílovitá ale to políčko už řadu let kultivuju a hnojím, takže struktura je docela slušná, občas i sypká. Kolečka dozadu mě taky napadly, ale vždy z toho sejde, jeden den zjara se servu, týden hekám a přemýšlím co s tím a pak na to zas na rok zapomenu. Zkusím ty nástavce a když nepomohou, zkusím dát kolo nějak dozadu. Dík všem za reakce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
habr.v - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 218.71 (?), 11.5.2010 20:40

Ještě mě napadá (už jsem to taky viděl)  Máte nože do záběru?!   Jestli se Vás to dotklo, tak se omlouvám!       Míra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 118.44 (?), 11.5.2010 20:54
Ještě mě tak napadlo, máte nastartovaný motor? Jestli se vás to dotklo tak se omlouvám - né to byla sranda na odlehčení tématu, ale zvažte jestli ta dřina s rotačním kypřičem jednou za rok je lehčí než kdyby jste to měl zpracovávat ručně.Podle vás jste rád když to máte s rotačním kypřičem za sebou, což by mělo být opačně a měl by jste se na tu práci kterou za nás dělají stroje těšit, tak tam bude asi něco špatně.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6515) - 147.108 (?), 11.5.2010 21:23

To rýpnutí přejdu, chápu že leckoho potěší neštěstí druhého. Nepochopil jste bohužel problém. Nejde o to, zda kypřič koupit a ulehčit si dřinu. Jde o to, že stroj, poměrně výkonný a zkonstruovaný v dobách, kdy se to umělo, neudokážu ovládat tak, aby fungoval podle představ. A že "tam" je něco špatně jste objevil správně, myslel jsem, že to vyplývá z příspěvku. Tedy nějaká rada k tématu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika