Naviják a pluh pro ruční orbu



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 128.44 (?)
28.12.2009 8:23

Jestli máte za sebou dva náročné zákroky, je čas se zamyslet nad další činností. Zjistit své možnosti, priority a uvážit omezení. Jestli je u Vás na předním místě zdraví, zahrádka se musí omezit. Jestli naopak, musí se omezit zdraví. Rozhodnutí je na Vás.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
hombre.amigo - (5) - 168.73 (?), 27.12.2009 11:41, zobrazeno: 74974x

Dobrý den.Mám na zahrádce dvě políčka 10x10metru.Tento rok bylo pro mě rytí ta nejhorší noční můra.Jsem po dvou operacích páteře.Nemáte někdo skušenost s navijákem a pluhem na ruční orbu??Nemohu si dovolit koupit nějaký hotový stroj, protože mám zahradu v zahradkařské kolonii a musel bych ho nějak odvézt a uskladnit.(bydlím v paneláku)Jako řešení bych viděl v zabetonování nějakého vodítka podel políčka a naviják na něm zavěšený popotahovat do strany.Nemáte někdo nákres pluhu??Nevíte jaký druh navijáku??Na zahradě nemám elektriku, ale mám centrálu na 220v-800w.Nebo foto, video? hombre.amigo@seznam.cz Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 147.34 (?), 27.12.2009 17:39

na začátek a konec políčka se zabetonují patky se silnými sloupky, mezi nima se natáhne řetěz.Na začátek, řekněme u 1.sloupku, se zahákne naviják s pluhem, ručně se jde na konec pole a vytáhne se lanko s pluhem, pluh zapíchneme a začneme orat k 1. sloupku, když doořeme ke konci pole, přepneme naviják o šířku skýby směrem k 2.sloupku a zase natáhneme pluh zpět na start orby.Tak pokračujem, až doořem k 2.sloupku.Někteří mají naviják u jednoho ze sloupků a přepínají jen kladku.Jako pluhy se používají koňské.S 800waty to půjde pomalu, bude potřeba převod do pomala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 118.44 (?), 27.12.2009 20:54

Mám taky naviják ale výkon motoru 4 kw oře se sním perfektně ale člověk se s tím víc nadře, takže pokud můžu tak raději někomu řeknu ať mi to pooře nějakou frézkou.Ale pokud rozhážu na poli hnůj tak jsou většinou všechny tyto hobby frézky v háji protože se zalepí kola hnojem a stojíme, to u navijáku nehrozí a zaořete bez prokluzu všechno, ale je s tím víc práce.Záleží taky hodně na typu půdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 128.44 (?), 28.12.2009 8:23

Jestli máte za sebou dva náročné zákroky, je čas se zamyslet nad další činností. Zjistit své možnosti, priority a uvážit omezení. Jestli je u Vás na předním místě zdraví, zahrádka se musí omezit. Jestli naopak, musí se omezit zdraví. Rozhodnutí je na Vás.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.73 (?), 28.12.2009 10:13

Dík za obavu o mé zdraví.Určitě tuto skutečnost neberu na lehkou váhu.Už jen tím, že se chci zbavit rýtí.Jenže to jsme poněkud odbočili od tématu a problému.Žeano??Nikde není v příspěvku psáno ani řečeno, že to budu orat já.Ale jinak díky za starost o mé zdraví. Ale zpět k problému.Koňský pluh bych měl možnost sehnat.Bude asi nutné zakrátit...???Ale co s tím navijákem?Doma v dílně mám naviják z OBI.Na mou zmiňovanou centrálu jede.Sílu má, ale je to pomalé.Asi 5m za minutu.Nevíte někdo o rychlejším navijáku?Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 37.95 (?), 28.12.2009 14:11
No ja mam doma navyjak typu, el.motor s prevodom na vystupe ozubenie zo startera skoda +cievka.Na bubne lana ozubenie z zotrvacnika skoda.Pri zapnuti cievka vysunie ozubenie do ozubenia zotrvacnika a roztoci cely bubon.Pri spetnom tahani je pastorek zasunuty a nekladie odpor.Presne hodnoty neviem.M.K.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 14.151 (?), 28.12.2009 21:04

S navijákem ořu přes 20 let. 1)  800 W je málo, min. příkon elektromotoru je alespoň 1,1 kW.  2) používám upravený kravský pluh, pro koňský nedosáhnete potřebné rychlosti orby - bez úprav špatně převrací. Od konce orby k plotu je zapotřebí min. 2,5-3 m.  3) lano používám o průměru 10mm, menší než 8mm nedoporučuji.  4) upravit vrátek - naviják není až zas tak jednoduché, my jsme ho vylepšovali několik sezón - např jako přepínače jsme museli použít stykače, běžné 32A přepínače hořely - vysoké rozběhové proudy. 3) naviják váží odhadem 200 kg, posunujeme jej na 1m dlouhých kolejnicích ze 100mm íček. Naviják posunujeme zhruba každou druhou brázdu. 5) NESTAVĚJTE TO, raději si zaplaťtě porytí nebo orbu, vyjde to mnohem levněji! P.G.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vlastikk11 - (2) - 6.16 (?), 13.1.2010 10:19

Hledám informace k orání navijákem. Dělám políčko 70 x13 m. K pohonu mám sekačku MF 70, k ní nástavec s řemenicí. Využívím k pohonu cirkulárky, nyní chci i naviják pro orání apod. Kdo porádí s konstrukcí navijíku, případně zhotoví? VL

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 147.34 (?), 13.1.2010 10:44

k řemenici asi řemeny, na další řemenici a na ní buben o průměru X, aby rychlost orby byla Y,...jak jsem se díval na tu mašinu, nebylo by jednodužší udělat závěs s pluhem a orat tou mašinkou?Popřípadě tomu zvětšit kola, vypadá nízce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 225.226 (?), 13.1.2010 14:40

Také si myslím, že mnohem jednodušší je dokoupit již vyrobený orební pluh s nosním bantamovým kolečkem. K tomu existují i orební kovová kola, kterými se dosáhne ještě větší tahové síly. Pokud ale si chcete vyrábět problémy s navijákem a několikrát to různě předělávat a upravovat s nejistým výsledkem - tak prosím, bavte se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika