Mulčovač Jikov Bravo R225 s vario



M.Horňák - (1) - 32.108 (?) 
5.7.2021 10:31, zobrazeno: 2027x

Musím, prostě musím.

Po cca 8mi letech s eFkem (taky tu někde o něm píšu), rozuměj F-550 s GCV 190, jsem usoudil, že je čas na změnu. Primárně potřebuju stroj, který naložím do kufru kombíka, k sekání mezi řádků ve výsadbách v krajině, prostě mezi keři a stromy v oplocence. Protože s metrovým mulčerem za japoncem se tam nevejdu. 

V hledáčku jsem na jiné aktivity měl bubnovku Vario, občas ji má Mountfield za rozumnou cenu. A jelikož víc potřebuju chodící mulčer, padla volba na Jikov Rato 225 s Variátorem. Protože, papírově silnější motor, vrchol sestavy je Honda GCVx 200 a nejspíš jsem ho měl zvolit. Variátor potřebuju, protože tráva je někdy sakra nízká, jindy zase dost vysoká + přejezdy po pozemku.

Ale, chytl jsem se do pasti - nedostatku strojů na trhu. Tak jako vloni, i letos je problém + zvýšení cen železa, plastu, všeho. Takže jsem ještě na posl chvíli řešil, jestli nevzít Dakr FD2-H, případně Raptora od Vari, i za cenu, že do kuffru se nevejdou. Nakonec to zbylo tak, že kdo dřív stroj měl, u toho jsem koupil. ve čtvrtek objednáno, v pátek naloženo DHL, v pondělí na dvorku. Prodejce MaM technika.

A jelikož bych to nebyl já, abych neměl důvod psát... prostě a jednoduše, čtvrteční stroj...

Nalil olej do motoru, zavrčel a šel na to.

Po hodině provozu ticho, stroj se násilím zastavil, nešlo točit nožem. Možnosti tu jsou, takže buď stroj zabalil a poslat zpět na opravu, nebo bejt sobec a řešit si to vlastní osou.

Vrchní ložisko hřídele nože na kaši, klec s kolečkama na kaši, konec. 

Rozebral jsem to, vyměnil obojí ložiska za SKF (300kč) + 2h práce.

A těšil se...

Marně

Mezitím jsem zjistil, že při provozu stroje neskutečně vibruje přítlačná kladka řemenu pohonu nože, poslal video na Jikov, odpověď: Ano, je to špatně, nutno seřídit.

Tak jsem trochu utáhl bovden, kterému to utažení teda dvakrát nesvědší, ale zlepšilo se to.

Po dalších 2h provozu problém, oddekluju a koukám - prasklo očko pružiny napínání kladky řememu nože. (na eFku prasklo asi 3x a pak už byl klid).

Udělal jsem teda očko ze závitu pružiny a jedu dál.

Po asi hodině koukám, že nůž se furt točí a pak se točit přestal a nereagoval na páku. Oddekluju a koukám, že spadl řemen pohonu nože a byl na kaši, hele kdo ví kde byl problém.

Koupil pro jistotu dva řemeny (á 99kč), namontoval a je klid.

Po další hodině koukám, že mám prázdné kolo. Sleduju plášť a vidím, jak se rozlejzá vzorek a po nafoukání z něho leze duše. Prostě pláště na prd.

Aktuálně stroj neseká, čekám na vyjádření servisu. Osobně mám dobré zkušenosti s Kenda 357 (ono taky nic moc jinýho na trhu není), takže je objednám a vyměním.

Další zábavný prvek je hrazda, která drží obě páky (pohon i nůž). Několikrát se mi stalo, že jsem ji pustil, zavadil o ni, vypadla z uchycení řidítek. Na poněkolikáté už jsem nenašel podložku a vratnou pružinu hrazdy.

Dole na rámu mezi kolama je gumová zastěrka, aby bordel nelítal pod nohy. Je přidělaná na tři podložky a obyč matky. Po těch pár hodinách už drží pouze na prostřední matce - číňan/čech, nechtěl dávat samojistící matky.

Motor R225 - na první pohled tichý, jede si to svoje a neptá se. Startování pomocí nástřiku paliva - na pikačů!!! Pro ženy to není. Honda startovala na jedno zatáhnutí, tohle teda ne, 2-4x pak už... nic moc. Opět úspora na špatném místě.

Variátor - občas nereaguje na páku, pak se rozjede. Změna rychlosti za pochodu skvělá!!!

Takže, po cca 7mi MTH mám vcelku hodnocení, uvidíme, co ještě odpadne.

Odmyslím-li si tyto zásadní nedostatky, tak pozitivně hodnotím rám, řidítka. Je to takové bytelnější jak eFko - které praskalo hodně zvl u řidítek. Tady jsou řidítka fakt bytelný.

Pohon - volnoběžky - super, ovšem, logicky, eFko s pevnou nápravou a ostruhou abs. lépe drželo směr. Jikov se musí korigovat, prostě furt ve střehu, ale ty souvratě... to je lahoda, jednou rukou stroj otočím a jedu zpět.

Otázky?

Za mě, pokud se stroj osvědčí, uvítal bych lepší pláště, snad u jiný podobně silný motor (B&S) a možná... možná jde na tento čínský vrazil ozubený setrvák a el startér... Hecht má stejný motor s elstartérem... šance tu je

Uvidíme co mě potká do výměny oleje v motoru při 10ti mth.

Ještě... skladnost... ano, stroj se vejde do osobáku, ovšem, i po složení má na délku o něco víc jak 100cm... tuším 102-103cm, a nejde s tím nic dělat. Oproti eFku lepší, pač není vodící ostruha a mně se tak vejde do auta bez sklápění sedaček, neb to blokují dvě dětské autosedačky. Nakládání přes dvě prkna jako nájezdy, jeden člověk stroj nenaloží formou - vezmu do teplejch a vrazím do kufru.

Jikov Bravo R225 s variátorem
Jikov Bravo R225 s variátorem
vysypané horní ložisko hřídele nože
vysypané horní ložisko hřídele nože
prasklá pružina
prasklá pružina
špatný plášť
špatný plášť
zástěrka
zástěrka
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 39.180 (?), 5.6.2022 20:58

po roce, třeba to někomu pomůže

prodejce říkal, že s tím dělám neřesti, nedělal, ale začal, když už, tak už

uvidíme co "odpadne" zítra

po roce užívání mám na počítadle asi 60-70mth

počítadlo mám VARI "originál", ty čískný sra*ky fungujou chvilku

ze stroje co mohlo odpadlo, bych řekl, naštěstí už toho nebylo moc

po sekání v rámci údržby jsem sundaval kryt motoru, abych vyfoukal bordel, ze tří šroubků jdou povolit 2, třetí se protáčí, asi ho budu muset násilím

měl jsem snahu nasadit na stroj el startér, s ext baterkou, asi by to šlo, jsou na trhu motory podobné, jen vyměnit setrvačník za ozubený - zatím jsem se k tomu nedostal

co jsem ale udělal, a rád, u když jsem pořídil kvalitní KENDA pneu, tak jsem beztak píchl o trnku na boku pláště, tak jsem kola sundal a poslal do Bohumína, kde je naplnili PUR pěnou, hmotnost se zvedla o cca 15kilo na dvou kolech - tohle považuju za pro mě super věc, protože trnky občas sekám, sice malý, ale potrápit dokážou

jinak běžně výměna motoleje po 20ti mth, tj několikrát ročně, filtr 2x ročně, svíčka 1x ročně (řekl bych, že s novou svíčkou to hůř startuje, ale byla doporučena), nůž 1x ročně, řemeny 1x ročně

že mi ze začátku nešel pojezd, že to na páku nereagovalo, přisuzuju "neohrabaným" kolečkám v převodovce, nyní, po roce to jede hned, bez problému

taky jsem si ohnul - "ohnula se" napínací kladka řemene pohonu nože - jak se to stalo nevím, železo kladky ohnuté, plastová kladka prodřená, řemen v háji - letos klid a už jsem naběhal tak 30mth

takže po roce si to sedá a těch negativ je méně a méně, zatím, je to až podezřelé

se strojem jsem schopný posekat půl hektar za pár hodin, mám to primárně na sekání trávy ve výsadbách "keře v oplocence", kde s křoviňákem je samovražda a velkej stroj tam nevleze

taky jsem schopnej za tím chodit 7h denně, to je odhadem 20-25km

pecka, lepší jak si drncat vnitřnosti na traktorku

takže po roce se to tváří daleko lepší jak eFko od VARI, což jsem skoro až nečekal, stroj je snad už vychytaný, oceŇuju sílu motoru, variátor, skladnost stroje, rychlost práce, takže zatím dost dobrý i když to na začátku vypadalo opačně

tak snad to vydrží

Martin

P: S: já jsem normálně větší plochy sekal malotraktorem se sekačkou z boku, ale ty transporty, že někde seknu půl hektar, připojit sekačku, naložit na vozejk, zakurtovat, dojet tam, složit, posekat, naložit, odjet, hele přestal jsem to dělat, tenhle mulčer naložím nájezdama do kufru a jedu - naložení během chvilky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.6 (?), 21.6.2023 12:30

přidám další zkušenosti

nechal jsem pneu naplnit PUR pěnou, pač trnky a 4PR pláště to beztak občas propíchlo (jde řešit sprejem na pneumatiky), víc to drncá, ale nemizí vzduch :)))

po cca 100h se rozpadly pružinky na řemenici na motoru a celkově to stálo za prd, pač velká vůle v uložení, hlavní řemenici jsem tedy vyměnil, pač přestal fungovat variátor

měnil jsem aj lanovod variátoru

paradoxně, lanovod stál skoro stejně jako řemenice

už jsem vařil řidítka, dole při uchycení k rámu

ale stále jsem si lámal hlavu, proč, kdy dám nový řemen, nebo k tomu ráno příjdu, nastartuju a vše v pohodě, zatímco po cca hodině provozu jde páka kladky řemenu nože hodně ztuha a nůž se točil i při startu motoru šňůrou, když měníš řemeny, nastavíš vše dle návodu, chvilku to funguje, včetně variátoru a po zahřátí je konec

jediná možnost je, že se teplem zkracuje řemen, tak výrazně, že po odpojení napínací kladky pohonu nože, se nůž točí dál

můžete povolit uložení motoru a přisunout ho víc k noži, aby byla vůle řemenu pohonu nože větší, ale pak zase nefunguje variátor v celém spektru, prokluzuje a u řemenu pohonu nože hrozí jeho spadnutí z řemenice

ptal jsem se na pár místech a v podstatě mi nikdo neřekl

objednal jsem tedy místo Rubeny za 130kč jiný, kvalitnější profi řemen za cca 460kč, který je sice o 4mm kratší, ale snad bude fungovat stále stejně

stroj má aktuálně asi 140mth, motoricky OK, rám ještě drží, čepy, pera, ložiska taktéž

olej v převodovce jsem měnil někdy vloni, vytekl krásný metalizovaný

pokud na stroji vše funguje jak má, je to dobré, v opačném případě nastává komplikovaný servis, pač třeba jen měnit uložení motoru je otázka rozborky snad celého stroje

ještě jsem měnil spodní dekl, taká plechová vana, je v ní převodka pohonu, jsem ji vydrncal a popraskal

je to prostě také forové, lehké plechové, ale jak říkám furt, vejde se to do auta a to mi zatím stačí

MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 41.189 (?), 29.6.2023 15:03

vyměnil jsem řemen pohonu nože Rubena (130kč) za PIX LawnMaster XS4L 560 K DRY (13x1376 Li) 

na Rubenu jsem naběhal asi 5mth

když jsem oba řemeny porovnal, tak byla Rubena kratší asi o 2cm, přitom měla být delší o 4mm

co si myslet

vím, že když jsem vždy dal nový řemen, nastavil stroj, tak to správně běhalo tak první hodinu, pak jsem musel napnutí řemenů přenastavit, tj šoupnout motor kousek dopředu

jediný důvod byl, že Rubena se teplem zkrátila

a je to tak

s PIXem to běhá jak má a je to paráda, konečně funguje variátor

rád bych zjistil vyjádřené prodejce/výrobce ohledně použití řemenu Rubena, ale obávám se, že tohle fakt nebude nikdo řešit, sranda je, že se to tak furt prodává

stejnou koncepci má aj bubnovka BDR Vario "od" Mountfieldu, ale vždy když kohokoli s něčím "otravuju", pošle mě kamsi, nikdo nic neřeší, valíme to hlava nehlava blbě dál

MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika