Křovinořez - 2 nebo 4-takt?



host - 56.170 (?)
8.4.2008 20:51

Mám Husqvarnu 235, maximální spokojenost. Hlučnost je oproti jiným značkám výrazně nižší a motor má příjemný zvuk. Vybrnknutí strunou, tak sekání čtyřzubem je u běžných trávníků, mezí nebo zaplevelených koutů úplně bez problémů. Mydlím zahradu asi 600m a něco kolem potoka, je to v pohodě, ubejvá to a křoviňák se netrápí.  A jestli 2 nebo 4 takty? Tak např. Sněžný skůtry jsou téměř výhradně dvoutakty a motorkáři říkaj že do 125 kubíků je čtyřtakt nesmysl. Nedávno známýmu klek skůtr 4 takt a mechoš mu řek, že bejt to dvoutakt tak je to opravný v pohodě za polovinu peněz. U dvoutaktů jdete rychleji do otáček, rychleji tomu můžete dát zahulit. Mimochodem, o motorové pile se čtyřtaktem jsem ještě neslyšel.

Takže pro mě jednoznačně 2 takt. Zdenek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 217.34 (?), 7.4.2008 14:29, zobrazeno: 37903x

Uvažuji o pořízení křovinořezu na zahradu cca 450m2. Je dost zanedbaná, jedná se o svahy a terasy ve svahu, občas keře. Možná by se mi hodil i pilový nástavec. Rozhoduji se mezi dvoutakty Stihl 85, Husqvarna 235,  Dolmar 290 nebo 4taktem honda 425/435. Nerad bych obtěžoval sousedy v kolonii zbytečným hlukem. Je opravdu mezi 2 a 4-taktem takový rozdíl v hlučnosti, popř. spotřebě, abych ho pořizoval? Myslíte, že uvedené stroje zvládnou požadovanou práci? Nebo nějaký jiný, levnější nebo naopak výkonnější?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 7.4.2008 15:13

Čtyřtaktní Hondu mám, povětšinou seču jen trávu strunou. Rozdíl v hlučnosti je patrný, ve spotřebě zanedbatelný. Poměr cena / výkon bude u dvoutaktů výhodnější.
   Neuvažoval jste o Stihlu s mororem 4-mix? Sám jsem jej při práci neviděl, ale reference jsou dobré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.203 (?), 7.4.2008 15:53

Pilový list je zbytečný, hodně zvládne trojzub a nebo napoprvé vystříhat nůžkami, pilkou a potom už bude pohoda - budete sekat jen letorosty. Čtyřtakt má všeobecně lepší kroutící moment. Ale koupil bych si pouze MIX od Stihlu. Je to totiž praktické - benzinovou směsí jako na dvoutakt si mažete celý motor. U ostatních, kde je olej v motorové skříni a je tlačen olejovým čerpadlem je nebezpečí, že zapomenete dolít a zadřete motor. osobně jsem jednou zkoušel slabší čtyřtakt jednoho výrobce a neřekl bych, že jsou´méně hlučné. Dvoutakty myslím mají okolo 103 -5 decibelů, u čtyřtaktu uváděl výrobce okolo 100. Ale ten co jsem zkoušel, byl proti stejnému dvoutaktu méně pružný, prakticky jsem ho držel stále pod plynem aby sekal. Se sousedy se domluvte, kdy budete spolu dělat hluk a kdy budete si užívat kávy a dortů na terase.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 110.159 (?), 7.4.2008 18:32

Rozdíl tří decibelů znamená dvakrát větší hluk. Sám mám dvoutaktní Stihl, ale zvuk čtyřtaktu je mi daleko příjemnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 56.170 (?), 8.4.2008 20:51

Mám Husqvarnu 235, maximální spokojenost. Hlučnost je oproti jiným značkám výrazně nižší a motor má příjemný zvuk. Vybrnknutí strunou, tak sekání čtyřzubem je u běžných trávníků, mezí nebo zaplevelených koutů úplně bez problémů. Mydlím zahradu asi 600m a něco kolem potoka, je to v pohodě, ubejvá to a křoviňák se netrápí.  A jestli 2 nebo 4 takty? Tak např. Sněžný skůtry jsou téměř výhradně dvoutakty a motorkáři říkaj že do 125 kubíků je čtyřtakt nesmysl. Nedávno známýmu klek skůtr 4 takt a mechoš mu řek, že bejt to dvoutakt tak je to opravný v pohodě za polovinu peněz. U dvoutaktů jdete rychleji do otáček, rychleji tomu můžete dát zahulit. Mimochodem, o motorové pile se čtyřtaktem jsem ještě neslyšel.

Takže pro mě jednoznačně 2 takt. Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 8.4.2008 21:36

To Vaše srovnání o hlučnosti s jinými značkami mě připomíná reklamní slogan - jiné značky vs. to co se reklamuje, tedy srovnání s čím? Ale to není hlavní, proč na toto reaguji, zde máte 4 taktní pilu Dolmar PS 500 V předvedenou v roce 2004, zatím se testuje a vylepšuje. Zde je jeden ze zdrojů informací - www.kwf-online.de/deutsch/information/fti/web_pdf/2004/041112.pdf  Jinak v malých motorech měly velký náskok 2 takty, ale již není zdaleka tak velký. Např. já používám malý 4 takt Honda na malotraktoru a za 2 takt bych jej nevyměnil. To, že jsou součástky dražší je dáno tím, že 2 takty jsou naše a japonské motory/díly jsou dražší. Ale za tolik let jen měním olej a startuji na jeden zátah a motor šlape, jak hodiny. Ve výkonu(kroutícím momentu) a spotřebě nesrovnatelné. Pouze otáčky má 2 takt vyšší, tak jede rychleji, ale to je pro mě zanedbatelné. Klasický dvoutakt bude brzy vytlačen různými variantami úprav takových motorů, případně novými konstrukcemi 4 taktů, které ještě dosud mají  handicap v hmotnosti/ výkon, složitější konstrukci a mazání.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika