Dovolim si pridat par svych nazoru...
Ze zacatku jsem si na sekani pujcoval Pantera (je zde o nem take vlakno). Po case jsem si chtel poridit svuj stroj. Nechal jsem se presvedcit sirokym zaberem a koupil jsem temer nepouzivanou BDR700 z druhe ruky (r.v. tusim 95). Dneska pokud bych se rozhodoval, koupil bych rozhodne Pantera nebo jinou jednobubnovku. Sekal jsem i bodlaky temer 2m vysoke a s jednobubnovkou se podle meho seka proste lepe.
Viz foto
BDR700 ma sice vetsi zaber, ale vykonove na tom neni slavne. Casto se dusi a pruchod posekaneho materialu mezi bubny je opravdu velky problem. Podle meho nazoru zuzeni bubnu moc nepomuze. Problem totiz spociva v tom, ze posekana trava se nestaci pokladam pod prevodovku nahonu a pokud se "par" stebel zasekne, lavinovite se zacne prostor mezi bubny plnit. Material se mezi bubny napechuje a driv nebo pozdeji bubny zastavi. Pomuze bud vyradit nahon a "couvnout", nebo prizvednout bubny a zaroven nechat aktivni pojezd (cimz ovsem vznikne neposekana plocha).
Na reseni pruchodu materialu mezi bubny docela pomohla jedna moje uprava. Navaril jsem na telo bubnu "hacek", ktery pri problemech prebytecnou travu postrkuje mimo bubny. Zlepseni je o cca 75%. Trava vetsinou sice motor pridusi, ale nakonec chuchvalec pod koly projde. Upozornuji vsak, ze uprava neni zrovna bezpecna (napr. namotani odevu).
Viz foto
Dalsi problem u meho BDR700 je konstrukce plechoveho nosice bubnu. i pres minimalni pouzivani sekacky u minuleho majitele byl plech v horni casti vlivem otresu a vibraci misty "rozlaman". Musel jsem tedy puvodni konstrukci lepe svarit (misto puvodniho "bodovani") a jeste jsem horni plech vyztuzil navarenim dalsiho kusu plechu.
Viz foto
Problem, ktery jsem popisoval u Pantera, tedy vysoke opotrebeni nozu a destrukce jisticich zavlacek se u BDR projevuje mene. Ale i tak je potreba pravidelne matice kontrolovat. Noze na BDR vydrzi v porovnani s Panterem vyrazne mene, ohybaji se a jsou z "horsiho" materialu. Ke vsemu je jich potreba vetsi pocet (cena). Pro zajimavost jsem vyfotil stav nozu a upevnovacich sroubu po posekani cca 3000m2 meho pozemku
noze:
Nůž 1
Nůž 2
matice na bubnu (originalni a s plastovym zajistenim):
Originální
Samojistící
Nakonec musim i tu "vyhodu" sirsiho zaberu castecne pospinit. Vetsi zaber ma BDR jen v opravdu "lehkem" porostu. Pokud se zacne dusit (polehana trava a pod.), neni moc moznosti jak problem resit. Zvyseni prekryti pri seceni prilis nepomaha, protoze buben na posecene casti zacne nabirat jiz lezici travu a problem jen zhorsi jejim vtahovanim. Navic vlivem nerovnomernosti porostu je nutne sekacku odchylovat mimo planovanou primou drahu (vznikaji "ostruvky"). Jednobubnovka travu odhazuje mnohem dale a je tak snazsi sekat i s pripadnym prekrytim, pokud je to nutne. Mohu-li hodnotit, je hodinovy vykon o dost vyssi s Panterem nez s BDR700.
Posledni vec, kterou bych rad zminil je ovladatelnost a presun. Ja obsekavam nejcasteji rady stromu a s BDR je kvuli volnobezkam a otocnemu kloubu paradoxne "horsi" prace. Panter mel pri pojezdu kola spojena hrideli napevno a drzel lepe smer. BDR vyzaduje stale korekce smeru jizdy od obsluhy a to zbytecne unavuje. Panter se dal vest bezpecne podel radku i jednou rukou. To je s BDR jenom sen. Presun je zase s BDR o to horsi, ze se nada samostatne odpinat nahon bubnu. Pri pojezdu se tak bubny stale otaceji a hrozi riziko poskozeni stroje nebo dokonce poraneni. Odpojovani nahonu kol je pri pojezdu take velice namahave. S Panterem naopak nebyl problem prekonat ani skarpu ci diky "plynulemu" rozjezdu zajet pri prevozu po najezdech do meho kombika :) (jen sklopena riditka). S BRD je nakladani horsi. Musi se odmontovat motor ze sekacky, rucne nalozit oba dily do auta a spinavy a "neforemny" motor nejak zajistit ve spravne poloze (benzin a olej z filtru v kufru neni prijemny). Nakladani je tedy v pripade BDR take docela drina. Avsak uznavam, ze sekacku v OA moc lidi nevozi.
PKod