Vrba - škůdce



host - 162.162 (?)
7.7.2009 16:47

ja mam tiez taketo mandalinky na salix integra, vzdy ked idem okolo ich zbieram a zaslapnem

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Guess Who - (3) - 14.206 (?), 6.7.2009 14:13, zobrazeno: 14664x

Milí přátelé,
jsem tu s prosbou o radu.

Převislou vrbu (ne kroucená) roubovanou na kmínku, nám napadl jakýsi chrobák...

Je podlouhlý, ne úplně hubený, cca 7mm na délku a černá hlava i tykadla, krovky v barvě cihly a uprostřed na každé krovce černý puntík - při zavřených krovkých se puntíky sebe "dotýkají". Dobře létá.

Příšerným způsobem nám vrbku ožírá a nechává za sebou světle zelené housenky, po kterých ovšem zůstává z listu jen kostra.

Vrba je huňatá, co najdeme, zabijeme, ale chrobák je značně zarputilý a velmi pilný.

Budete-li někdo vědět, co je to a jak na to, prosím, poraďte. Díky předem.

Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 6.7.2009 15:40

Vrbař uhlazený - Clytra laeviuscula 
Nejde o chrobáka nýbrž madelinku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 14.206 (?), 7.7.2009 12:44

Díky mockrát, konečně vím, co je zač.
Na netu se mnoho výživných informací sehnat nedá, nicméně i to málo, co jsem se dověděla, mne nutí usilovně přemýšlet... Likvidovat nebo nechat žít?

Cituji doslova:
"Vyskytuje sa od mája do augusta. Samička obaluje vajíčka schránkou pripomínajúcou borovicovú šišku, vytvorenú s výkalov. Schránku odhadzuje v blízkosti mravenísk. Mravce ju odnášajú do mraveniska ako stavebný materiál. Larva využíva schránku ako úkryt a živí sa larvami a kuklami mravcov."

Tak. A vzhledem k neskutečnému množství mravenců, které tuto sezonu provází - jsou v trávníku, v záhonech, v truhlících, v chodníku... chodí nám už i domů - mám dva problémy. 
Mám vrbu nabídnout Vrbaři uhlazenému, aby vesele hodoval a rozhazoval svoje vajíčka jako oživot a doufat, že zmírní invazi mravenců nebo naopak?
Problém druhý - tenké zelené housenčičky, které dtto vrbě ožírají listy až na kost asi nejsou dílem Vrbaře uhlazeného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 162.162 (?), 7.7.2009 16:47

ja mam tiez taketo mandalinky na salix integra, vzdy ked idem okolo ich zbieram a zaslapnem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika