Rychlerostoucí dřeviny, jak na to?



host - 112.10 (?) 
4.6.2012 12:40, zobrazeno: 4891x

Dobrý den, vzhledem k tomu že informace na internetu ohledně rychlerostoucích dřevin a hlavně takzvaného Japonského topolu připomínají směs džungle a klondajku, musím zde napsat pár rad jako pěstitel, který zkusil rady prodejců a rádoby odborníků.

Za prvé. Při pořizování sadby nehleďte na cenu, ale na zkušenosti a přidanou hodnotu člověka, který vám chce prodat sadbu. Jedná se o to, že RRD nejsou jen Japonské topoly, ale je to několik druhů klonů topolů a vrb(cca 30), kdy prodejce by měl vidět lokalitu, vyhodnotit vhodnost pozemku pro pěstování, a podle toho určit kultivar, který zde bude mít nejlepší podmínky. Na příklad já vám dám řízky za korunu a vy máte 10ha rovnou zapomeňte, je to cesta do pekel. Pro příklad uvedu, že japonský topol má srdčitý kořenový systém jdoucí do hloubky, a když máte podmáčené stanoviště tak jeho kořeny budou vyhnívat a on se je bude snažit obnovovat až dokud se nevyčerpá a zajde, zde patří vrba!
Sám jsem bohužel v mých začátcích naletěl jednomu rádoby odborníkovi a se zlou jsem se potázal, a taky jsem koupil řízky za korunu:-(

za druhé. Nečerpejte informace pouze z jednoho zdroje! Nejjistější je kontaktovat vědecké pracoviště kde vám rádi uvedou vaše informace na pravou míru a poradí vám, a uvidíte že jste udělali nejlepší věc jakou jste mohli. Ušetří vám čas i peníze.

Za třetí, vždy vyžadujte pomoc s vypracováním projektové dokumentace, konzultaci pro udělení kladného stanoviska odboru životního prostředí(je nezbytné!) ale také poradenství, protože jen toto je cesta k úspěšnému založení plantáže rychlerostoucích dřevin!

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 202.142 (?), 11.3.2017 7:03

Mnohem lepší je ze zkušeností sida oboupohlavná. Při sklízení 3x za rok roste 20-25 let, při sklízení 1x za rok dokonce až 30 let a má větší výhřevnost než smrk. Množí se sama oddenky ale není invazivní. Je také vhodná pro silážování a na bioplyn. Viz japonske topoly: Energie spálené Vlákně oboupohlavné je 18,5 MJ / kg Smrkové dřevo je 18 MJ / kg borovice - 17 MJ / kg Vrba, topol je asi 15 MJ / kg ale při těžbě topolu i vrby je zhruba 55% vlhkost a výhřevnost mezi 8 -9 MJ / kg Vlhkost Vlákně při sklizni se pohybuje od 15–20 % a výhřevnost 15-18,5MJ/kg. Z toho je zřejmé, že vlákeň je jedena z nejlepších rostlin pro energetické účely. Po speletování nebo briketování kalorická hodnota ještě vzroste a je možno získat až cca 30 MJ / kg

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika