Přesazení katalpy v listopadu - prosinci?



host - 98.226 (?)
24.11.2010 15:39

Moc děkuji za odpovědi, Andrea

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 98.226 (?), 23.11.2010 21:39, zobrazeno: 15024x

Dobrý den,

prosím o radu ohledně přesazení 2leté katalpy. Je vysoká 130cm a potřebuji ji přesadit, v zemi je od 9/2009, nebála bych se u nás v Pardubicích, ale půjde do Žďáru nad Sázavou, hlásí tam mrazy, myslíte, že je to ještě teď možné? Kdyby to muselo být na jaře, tak kdy nejlépe? Olisťuje se dost pozdě, takže by jí z toho snad listy neopadaly :(, vím, že na podzim je zakořenění lepší..

A ještě prosím, poznáte, o jakou katalpu jde? Bylo mi to celkem jedno, jen jsem chtěla, aby kvetla..

Děkuji za radu, Gürtlerová Andrea (zapoměla jsem login na přihlášení:(()


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.39 (?), 24.11.2010 11:23

Jistě bude lépe počkat na jaro a na jaře ji přesďte co nejdříve, kdy to ve Žďáru (nebo Žďáře - jak se to tam u Vás říká?) bude možné: takže tipuji během března, nejpozději v dubnu. Vaše katalpa není zatím nijak moc velká a stará, takže by s ujmutím na novém místě neměla mít problémy (pokud jí nepoškodíte moc kořeny a dobře zalijete...).

Spíše bych měl obavu z dalších zim na Vysočině (ve Žďárských vrších). Jsou tam katalpy pěstované, znáte tam nějaké větší stromy katalp?

Myslím, že Vaše katalpa (pokud tedy nezmrzne) pokvete (za nějakých 10 let?); nekvetoucí je snad pouze zakrslá kulovitá odrůda katalpy a to ta na obrázku určitě není.

Podle červených řapíků by Vaše katalpa mohla být Catalpa erubescens?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 98.226 (?), 24.11.2010 13:57

Tak moc děkuji za odpověď a ještě nevíte tedy, zda se může tahle katalpa tvarovat do keře? Třeba na výšku jen 3-4m? Našla jsem ji na jednom odkazu s větvemi od země i kvetla a vypadalo to moc hezky, ale nic tam k tomu ohledně toho nepsali..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.39 (?), 24.11.2010 15:10

Jsem přesvědčen, že tvarovat půjde. Není to sice úplně obvyklé, ale nejspíše to půjde.

Katalpa má vcelku měkké dřevo a tak se domnívám, že bude vhodné ji stříhat za vegetace - zhruba v červnu - podobně jako ořešáky...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 98.226 (?), 24.11.2010 15:39

Moc děkuji za odpovědi, Andrea

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 193.108 (?), 30.11.2010 13:38

Katalpu lze řezat na hlavu podobně jako vrbu. To znamená, že jednou za rok či více let dle potřeby ji seříznete na takovou výšku, kde chcete aby obrazila novými větvemi.

T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 180.2 (?), 30.11.2010 15:19

A na to jste přišel kde, že katalpu lze řazat jako vrbu? Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 114.37 (?), 30.11.2010 20:05

Katalpu řezat na hlavu? To se mi nezdá, jakože by obrostla ze starého dřeva?  Když pominu, že by zřejmě několik let nekvetla. Já letos v létě musela uříznout dvě z pěti silných větví  (abych ji nemusela zlikvidovat úplně)a mám dost strach, co bude najaře. Není to nějaký speciální druh katalpy nebo něco úplně jiného? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.15 (?), 30.11.2010 21:14

Prakticky jsem to nezkoušel ještě na vlastní katalpě, ale mám to z knihy "Řez a tvarování dřevin", napsal Christopher Brickell a možná i ověřil dle fotografií. Ale spíše šlo o zmlazení až na pahýl, abych byl přesný.

T.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 124.18 (?), 13.7.2011 9:41

Dobrý den, katalpu jsme v květnu ostříhali celou téměř o metr - korunu průměr dva metry a teď v červenci narostla ještě více, tak se nebojte radikálního ostříhání. Mohli jsme ji opravdu osříhat na pahýl. Příští rok to tak uděláme aby měla menší korunu.Je nádherná. Jedná se o katalpu nana.Dušková

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika