Poškozený platan mrazem



host - 91.196 (?)
1.10.2020 11:12

Smutné-pokud ke stromu nemáte silné citové pouto, tak opakuji to, co jsem napsal výše-do kamen.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
Tom28 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (110) - 98.107 (?), 28.9.2020 19:57, zobrazeno: 1262x
Dobrý den na javoru který jsem presadil se mi každým rokem objeví obnazeny kmen. Pravděpodobně je to od mrazu. Momentálně má na sobě asi tři větší trhliny. Tu první jsem osetril steparskym voskem ale vosk se stejně po čase odlupuje. Ted jsem si všiml dalších trhlin které se vylouply z pod kůry. Poraďte mi prosím jak to efektivně ošetřit a předejít dalším trhlinam. Děkuji
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 148.5 (?), 28.9.2020 21:30

Hoďte foto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.151 (?), 28.9.2020 22:20

Tak platan nebo javor?? wink

Na okrajích trhlin odstranit případnou mrtvou kůru a zatřít balzámem (klidně opakovaně). Brzy zjara (únor - březen) chránit kmen před prudkým jarním sluncem třeba prknem opřeným o kmen z jižní strany.

Ale v tomhle deštivém počasí to může být i přemírou vody -pletiva stromu se nacucají a kůra se nestihne tak rychle zvětšit - hlavně, pokud není pravidelně zalévaný... Něco jako praskající plody rajčat... - opět použít balzám (obsahuje i fungicidní látky).    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 148.5 (?), 29.9.2020 22:15

Ano, jak už dala poznámku Lída, ten platan je dost podstatný rozdíl... tomu praská a olupuje se kůra naprosto normálněcheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Tom28 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (110) - 32.175 (?), 30.9.2020 22:02
Ne jedna se o praskliny a jedná se o platan. Zítra pošlu fotky poškození. Je to na více místech tak zvažují zda strom má ještě šanci zdravé růst. Presadil jsem ho už jako velký strom a pořád ten strom spíše skomírá než aby narůstal. Asi to byl pro něj větší šok. Navíc byl mezi už rostlymi smrky takže byl ve velkém stínu a teď je tři roky na plném slunci, vystaven větru i mrazikum jelikož jsme u vody a je tu chladněji. Takže chapu že se musí aklimatizovat. Ale ty trhliny mu na zlepšení kondice vůbec nepridavaji... Tak zvazuji zda mu dát ještě šanci nebo ne...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.151 (?), 30.9.2020 22:59

Pokud jste ho přesazoval jako vzrostlý (bez specielní přípravy), tak pak těm stromům trvá několik let, než začnou vůbec znovu růst. Přesazovala jsem kdysi takhle ryngli s kmínkem průměru cca 8cm a trvalo jí tři roky, než začla mít aspoň malé přírůstky. Teď už roste normálně.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Tom28 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (110) - 32.175 (?), 1.10.2020 8:24
Tady jsou





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 1.10.2020 11:12

Smutné-pokud ke stromu nemáte silné citové pouto, tak opakuji to, co jsem napsal výše-do kamen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.141 (?), 1.10.2020 12:41
Vypadá to na pohled hrozně, ale ještě bych mu rok šanci dala. Očistit okraje prasklé kůry do živého a vždy celou prasklinu zatřít balzámem. A brzy zjara kminek chránit před pred ostrým sluncem. Na ta kamna je vždycky dost času. Lída
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 148.5 (?), 1.10.2020 15:34

Souhlasím s tím výše, stromek bych vykopala a koupila si nový zdravý platan. Tento je hodně poškozený, všude rány po hrubých větvých, které nejsou zavalené a tedy brána pro infekci. Pro mladý stromek špatný vstup do života a bylo by pro mne mnohem bolestivější, kdyby se i zdrchal, rostl třeba 5let a pak postupně zašel. Nový mladý stromek, když začne růst, tak to frčí, za pár let je z něho krásný strom, u platanu zvlášť. Konvalinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika