Odstranění strarého bezu



host - 15.147 (?)
18.10.2010 18:08

Promiňte, ale to že se snažíte odstranit ze zahrady "BEZ ČERNÝ", je velká chyba.

Vy jste zřejmě porovnávací metodou přišel na to, žer v dnešní době již tato rostlina je překonána jinými modernějšími rostlinami, aže ji nepotřebujete.

Ale pozor to je velký omyl. Tato vzácná rostlina, je stále charakterizována zprávně, že se má před ní kleknout.

Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.

Právě jsem sestavil do souboru výtažky z 6 knih a vytiskl jsem si to na svojí barevné tiskárně.

Bez rozhodně není plevel, jak se dnes míní.

Vy jste zřejmě v současnosti již zvítězil nad touto vzácnou rostlinou. Škoda. Vaše.

S pozdravem Michal Kieswetter.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
host - 209.225 (?), 17.3.2010 19:16

Já teda nevím, ale dostal jsem ze země 25 let starou 18 m vysokou borovici pinus ponderosa (borovice těžká) a ze země jsem ji dostal včetně kořenů, které měly 25 cm v průměru... Co je to bez...?... to je ta nízká bylina u země?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.18 (?), 17.3.2010 19:44

Hmm - jenže borovice vám neobrazí z oddenků...  L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 18.3.2010 7:10

A ta borovice Vám rostla u zdi domu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 24.3.2010 13:15

Shodou okolností mám osobní praxi s vykopáváním několika starých černých bezů a také jiných stromů (hrušně, slivoně), rostoucích těsně vedle kamenné zdi.  Některé jejich kořeny byly dokonce do zdi zcela vrostlé. Je to práce úmorná, ale jde to!! Chce to trpělivost a kousek po kousku se prokutávat pod kořenový bal. Každý kořen jetřeba obnažit v délce cca 40 cm a v této délce jej na obou stranách odseknout sekerou (příp. přeřezat). Takto máte k dispozici "zákop" široký tak, abyste dál mohli pokračovat do hloubky (nejlépe krumpáčem) a mohli nakypřenou zeminu vyhazovat lopatou. Je nutné obkopat celý kořenový bal kolem dokola, ode zdi, ke zdi. Pokud je zemina kamenitá je to další komlikace, ale právě v takových podmínkách jsme já byl nucen na své nově zakládané zahradě pracovat. Musíte se dostat do hloubky nejméně 50 cm pod kořenový bal a pak jej častečně i podkopat, kam až vás pustí krumpáč. Čím širší okop máte, tím v této fázi lépe. Nyní se vám kmen bezu uvolní a začne se mírně viklat. Pak uvážete silný provaz na vrcholu kmenu a stálým tahem odkláníte kmen od zdi. (Je velkou chybou, pokud někdo před vykopáním stromu odřeže kmen nad zemí, neboť není za co páčit). Sekerou (případně pilou) postupně odsekáváte kořeny, které jej přichycují ke zdi. Je to poctivá a tvrdá práce na půl dne pro jednoho člověka!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?), 17.3.2010 20:58
Co je to bez? Černý bez je rozšířená listnatá křovina s poměrně širokým využitím ve farmacii, léčitelství... Jestli se ptáte na toto. Kácení stromů je kapitola jiná, já jsem jen uvedla, jak jsme se obrůstajících mohutných kořenů zbavili tam, kde použití chemie nebylo možné vzhledem k jinému žádoucímu porostu. Prostě jsem jen ohřála občas vodu v kotli.MH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.54 (?), 26.3.2010 8:24

Děkuji všem za tipy, jak odstranit starý bez.Zvláště ten tip od Wimpiho je sice asi dost fyzicky náročný, ale věřím že to jde.Ten tri s teplou vodou je pro mě bohužel nemožný, nebot nemám možnost dojít s vařící vodou na zahrádku.Tak jsem nejdříve zkusila první možnost a postříkala jsem ho Roundupem, tak uvidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 26.3.2010 10:35
Wimpiho postup je nejlepší způsob, jak odstranit staré stromy ze zahrady. Taky proto, že vykopáním pařezu máme připravenou hlubokou jámu na výměnu unavené půdy za čerstvou ornici. U zdi domu bych se ale tohoto postupu trochu bál. Odkopat od základů velký půlkruh a potom pomoci lana v těch místech páčit kmenem, nevím. Nic nového tam sázet asi nebudu, takže jáma se k ničemu nehodí. Navíc nelze vyloučit, že černý bez vyrazí od ponechaných kořenů. Asi bych v tomto případě použil jednodušší způsob uříznutí pařezu pár cm pod úrovní země a zatření herbicidem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 15.147 (?), 18.10.2010 18:08

Promiňte, ale to že se snažíte odstranit ze zahrady "BEZ ČERNÝ", je velká chyba.

Vy jste zřejmě porovnávací metodou přišel na to, žer v dnešní době již tato rostlina je překonána jinými modernějšími rostlinami, aže ji nepotřebujete.

Ale pozor to je velký omyl. Tato vzácná rostlina, je stále charakterizována zprávně, že se má před ní kleknout.

Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.

Právě jsem sestavil do souboru výtažky z 6 knih a vytiskl jsem si to na svojí barevné tiskárně.

Bez rozhodně není plevel, jak se dnes míní.

Vy jste zřejmě v současnosti již zvítězil nad touto vzácnou rostlinou. Škoda. Vaše.

S pozdravem Michal Kieswetter.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 24.183 (?), 27.11.2010 22:11

Michale, jako vtip pěkné. Uznávám léčivé schopnosti č.b., ale na zahradě před ním klekám jedině se sekerou v ruce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 22.254 (?), 28.11.2010 0:53

Bez je léčivka, ale také ho neuctívám jako božstvo. V přírodě ho nechávám být ale na své zahradě, která má cca 700 m2 mu místo nenechávám. Naopak, neustále likviduju semenáčky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika