Může bříza pomoci odvlhčení domu?



Stránky: 1,  2   
host - 78.29 (?) 
11.3.2008 23:29, zobrazeno: 30095x

Všechny moc zdravím! Chtěla jsem jen poprosit o radu, nápad či připomínku. Máme starý opukový baráček, který by bylo ideální alespoň z trochu odvlhčit. Tak mě tak napadlo, jestli by k tomu nešlo použít vlastností břízi. Děkuji moc za případnou odpověď! Zdraví Tereza

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 11.3.2008 23:52

Pokud zasadíte břízu hodně blízko domku, tak by to částečný efekt mělo - ale kořeny by pak mohly časem narušit základy.  Nebylo by efektnější odhrnout část půdy  těsně okolo zdí a nasypat tam kačírek?  Dům by dýchal  a částečně by se zdi odvlhčily.  Záleží ale na tom, zda chcete tento krok dělat jen preventivně, nebo zda už je vlhkost ve větším stádiu.  To by pak bylo nutné přistoupit k razantnějšímu postupu.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.203 (?), 12.3.2008 0:52

Taky si myslím, že drenáž okolo základů je jistější než bříza. Je to sice pracnější, ale kvalitnější řešení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 241.251 (?), 12.3.2008 7:58

Jedná-li se o starý dům (jak píšete) pokud byste realizovali to odhrnutí hlíny okolo zdí a základů POZOR, základy bývají dost mělké, abyste neporušili statiku domku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.167 (?), 12.3.2008 8:13

Žádný strom bych v blízkosti opukového domu nesázel. Ani drenáž z kačírku nedoporučuji bez dohledu stavaře. Většina takových domů má mělké základy jen z opukových kvádříků spojených jílovitou mazaninou.

Kromě odvlhčení chemickou cestou (pozor na snášenlivost přípravku s opukou) bych doporučil břečťan - vytáhne vlhkost a zároveň zeď zkrášlí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.186 (?), 20.3.2008 14:05

Břečťan chrání zeď, ale pouze v tom případě, že ve zdi nejsou trhliny, do kterých by mohly zarůstat kořeny, a zdivo tak narušovat.

Jiřina, email vackar@centrum.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 175.86 (?), 3.4.2008 11:27

A musí to být zrovna břečťan nebo lze použít i jinou popínavku? Strouhu kolem baráku vykopanou a zaypanou  štěrkem máme, chtěla bych i tu popínavku, už jsem o tom, že to pomáhá odvlhčení, slyšela z více stran. Ale před strouhou je ještě schod nahoru, barák je v kopci, tak aby ta popínavka dorostla na barák co nejrychleji, břečťan roste údajně docela pomalu. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pa - (12) - 168.167 (?), 28.4.2008 9:24

Břečťan že roste pomalu? Každý rok minimálně jednou stříhám břečťan na fasádě abych ho udržel na uzdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.251 (?), 22.3.2008 15:33

Chtělo by to asi pár sond, děr třeba 20x20 těsně u zdi, aby bylo jasné, jak hluboko a jakým způsobem jsou ty základy. Co se týká toho kačírku kolem baráku, pokud by byl hlouběji než asi do třetiny základu, asi by to chtělo skutečně nějakého stavaře statika. Ono i když se to odkope a hned se to tím kačírkem zasype a třeba udusá nějakým vibračním hejblatem, ta zeď, pokud není ukotvená, vždy o kousek ujede. Jestli to je cenný barák, možná by se vyplatilo ty základy, pokud jsou mělké, po kouscích podbetonovat a vytvořit tak regulérní betonový základ, který by pár desítek let ten barák držel pohromadě i při odsušování tím kačírkem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
snedro - (10) - 12.27 (?), 6.4.2008 15:28

I já bych se připojil k variantě Břečťanu když už chcete odvlhčovat pomocí zeleně. Bříza zvláště její kořeny jsou docela destruktivní o čemž jsem se přesvědčil sám bříza nám pěkně nadzvedla zídku před domem a ještě dokázala roztrhat vodovodní přípojku (olověnou)Břečtan mám vysazený už čtvrtým rokem u zdi garáže a rozrostl se opravdu pěkně díky vlhkosti a je to znát protože zdi zevnitř už nevlhnou alespoň né tolik co předtím.

Navíc si myslím že více než bříza odebírá vodu Hrušeň někde jsem četl že středně vzrostlá hrušeň je schopná spotřebovat 200-500l vody deně!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika