Jaký strom do ujíždějícího svahu



host - 84.3 (?)
3.4.2019 12:04

souhlasil bych s uvedenými dřevinami, s malou poznámkou: akát sice dle všech informaci vylučuje látky, které brání jiným rostlinám v růstu, ale to vadí především tam, kde je to u zahrádky apod. a platí to u větších ploch. My ovšem máme břeh šířky do 6-8 metrů, dlouhý 60 m porostlý již mnoho let akáty, jasany, javory, bezem, střemchou, olší s podrostem bršlice, kopřiv... a za ta léta nevidím, že by akát jiné rostliny nějak utiskoval. Zřejmě ze stran přichází dost světla pro všechny a co se rozrůstá nejvíce je bez. Pokud jsou akáty vyšší, v podrostu je dost místa i světla pro ostatní. A tam kde už je třeba jasan či javor, tam už se akát nešíří. Koneckonců je to dobré palivo a dobře se na palivo zpracovává. Jasan ovšem roste rychleji.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
host - 112.7 (?), 19.8.2014 17:16

Akát, jako invazivní dřevina, tuto skutečnost si uvědomuju, ale jeden poznatek, který jsem včera při detailnější dendrologické obhlídce svahu zjistil: Je to vlastně potvrzení všech uvedených poznatků: Ve vzdálenosti cca 300 m, už mimo můj pozemek, vyrostl na konci pole a svahu akátová háj. Některé jsou i 10 m vysoké a svah drží... O produkci látek kořenovým systémem akátu, který likviduje konkurenci, jsem dočetl včera, při googlení...

Z dalšího nabízeného"menu": habr, líska, jilm a osika, jsem našel na jiném místě svahu, mohutnou a hustou, 6 m vysokou lísku. Půdorysně líska zbírá tak 7 m v průměru! 

Nenašel jsem jilm ani osiku. Myslím, že je rozhodnuto, půjdou tam dostupné věci - lísky a habry (ty jsou v místním lese). Navíc mám na pozemku nějak navíc carpinus betulus pendula, ten musí pryč kvůli místu, tak ho tam posadíme, at si tam pendulí. Díky za rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.88 (?), 19.8.2014 21:57

Pro zpevnění svahů se také používá goji - kustovnice čínská.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 19.8.2014 22:12

njn i to je možné, ale přeci jenom nejde o zahrádku. surprise

Na polní mez se podobně nehodí i rakytník řešetlákový, který by funkci zpevnění svahu zvládnul také. Podobně bych váhal u pustorylu, forsytie, brslenu,... no

Jako keře, které bych ponechal v případě přirozeného výskytu, považuji ptačí zob, svídu, kalinu obecnou, dřín, břízu a černý bez. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 92.83 (?), 3.4.2019 9:54

Ja by som Vám jednoznačne odporučil liesku.Tá sa už v minulosti používala k spevňovaniu svahov.Ak si vysadíte veľkoplodé odrody, budete z nej mať aj úžitok vo forme chutných a zdravých orieškov, ale aj obyčajné semenáče, či lesná lieska je užitočná poskytovaním dreva, ako pastva pre včely a podobne.Korene liesky rastú na všetky strany a pevne držia v zemi, dostať krík liesky väčších rozmerov zo zeme je nad ľudské sily.Zo svojich skúsenosti Vám odporúčam liesku v akejkoľvek forme.

afer

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 84.3 (?), 3.4.2019 12:04

souhlasil bych s uvedenými dřevinami, s malou poznámkou: akát sice dle všech informaci vylučuje látky, které brání jiným rostlinám v růstu, ale to vadí především tam, kde je to u zahrádky apod. a platí to u větších ploch. My ovšem máme břeh šířky do 6-8 metrů, dlouhý 60 m porostlý již mnoho let akáty, jasany, javory, bezem, střemchou, olší s podrostem bršlice, kopřiv... a za ta léta nevidím, že by akát jiné rostliny nějak utiskoval. Zřejmě ze stran přichází dost světla pro všechny a co se rozrůstá nejvíce je bez. Pokud jsou akáty vyšší, v podrostu je dost místa i světla pro ostatní. A tam kde už je třeba jasan či javor, tam už se akát nešíří. Koneckonců je to dobré palivo a dobře se na palivo zpracovává. Jasan ovšem roste rychleji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika