Jakému stromu patří tyto lusky?



host - 76.122 (?)
7.3.2009 22:55
No to těžko, když je z Ameriky. Spíš si to spletla s akácií.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
xsi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (218) - 249.137 (?), 7.3.2009 9:30, zobrazeno: 21626x

Včera jsem cestou z práce objevil strom s těmito lusky. Kromě nich nemůžu dodat ani list. O co by se mohlo jednat.

Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 7.3.2009 12:17

S největší pravděpodobností se jedná o Trnovník bílý, neboli akát. Hrubá, hluboko rozpraskaná borka, lusky bývají kolem 1 cm široké a 5-10 cm dlouhé, červonohnědé, lesklé, ale i matné. Dřevina nepůvodní, pocházející ze severovýchodní Ameriky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 41.221 (?), 7.3.2009 14:05

Určitě akát. Mezi trnovníky bílými jsem v Polabí vyrostla. Kdysi dávno jsme tyto lusky sbírali-kvůli semínkům-spolu s kaštany, různými léčivkami povinně na základní škole. "Kdeže loňské sněhy jsou" - tehdy to bylo otravné a nudné, dnes mi to svým způsobem chybí. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 41.221 (?), 7.3.2009 14:13

Připomněl jste mi tu zvláštní krásnou omamnou vůni kvetoucích bílých akátů. Je zvláštní, že od dětství jsem nikde tolik vzrostlých i malých akátových keřů-většinou keřů-pohromadě neviděla. Občas někde zaregistruju osamělý strom či keř, maximálně skupinku 3-4 jedinců. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 7.3.2009 15:06

Milá Romilo, mohu vás potěšit, vídám dokonce celé porosty stromů o několika ha. V mnou spravovaných lesích mám také jeden porost cca 0,5 ha Vše jsou to stromy o průměru min. 15 cm ve výčetce, tedy 130 cm nad zemí. Dříve se Akáty řadily mezi takzvané meliorační a zpevňující dřeviny, dnes jim již tak velký význam připisován není. Jejich dřevo je však velice kvalitní, tvrdé a houževnaté. Vůně květů je tak omamná a příjemná, že si vždy udělám chvíli na návštěvu zmíněného porostu v květu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 174.65 (?), 7.3.2009 15:57
Romilo, tuhle poetiku by si určitě rádi poslechli v národním parku Podyjí :-), kde je jich více než dost, a to i těch co mají okolo metru a více v průměru. Je to nepůvodní velmi agresivní dřevina ze Severní Ameriky, kterou plošně není téměř možno vyhubit. Její kořeny vylučují mírně toxické látky, které v jejím okolí znemožňují rozmnožení jiných dřevin. Kácení akáty nevyhubí. Postřik pařezů roundapem jejich rozmnožování pouze zpomaluje, ale nezastavuje. Jestli vás to trochu potěší, tak tak akáty z našeho území jen tak nezmizí ;-).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 20.120 (?), 7.3.2009 17:28

Meliorační, to je ale výstižné. "Moje akáty" totiž rostly na vysokých náspech kolem žel. trati Praha Kolín a asi tam byly tehdy záměrně vysazeny. Ano, množily se v pohodě samy. Zvláštní je, že teď už na tom místě nejsou, nevím jak se podařilo je "odstranit". Dřevo bude rozhodně kvalitní, ze dřeva jejich dalších příbuzných se dělávaly ve starověkém Egyptě lodě (taky rakve), které měly dopravit zesnulé do Hádovy říše. Taky ho na lodice používali mimo jiné Vikingové. To nevadí, že nejsou původní a v podstatě jsou plevelné. Ty vonící květy mi evokují dětství a dospívání-nostalgie "staré babky". Mějte se oba fajn, příjemný večer. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 76.122 (?), 7.3.2009 20:04

V Egyptě? Kde by se tam vzaly?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 7.3.2009 20:18

A vy víte o které příbuzné se jedná? Neznám konkrétní druh, ale věřím, že v Egyptě mohly růst trnovníky také.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.122 (?), 7.3.2009 22:55
No to těžko, když je z Ameriky. Spíš si to spletla s akácií.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika