Acer platanoides Princeton Gold - výchovný řez



host - 67.245 (?)
29.5.2019 20:04

Ponechaný terminál by měl mít dominanci nad ponechanými kosterními větvemi. Tzn. měl by je přerůstat a být silnější. Když je ale hodně silný a o hodně vyšší než ponechané kosterní větve, tak to také není dobře.  Vyberte jeden z oněch tří stojáků a ostatní uříjněte v rozvětvení. Většinou nechávám ten nejsilnější, ale lze zdůvodnit i jiný.

V.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

soilman - (4) - 241.219 (?), 21.5.2019 18:59, zobrazeno: 2180x

Vážení zahradníci,

dnes jsem zasadil Acer platanoides Princeton Gold. Nejsem úplně spokojen s větvením a proto prosím o radu (pouze osvědčenou), zda je nutné provést nějaký výchovný řez a případně jak (foto přikládám). Možná si řeknete, že když nejsem spokojen, měl jsem si vybrat jiný, ale... strom jsem sháněl více než 2 měsíce a když už jsem na něj konečně narazil, nemohl jsem jinak :-)

Předem děkuji za konstruktivní komentáře.

Javor
Javor
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 67.245 (?), 23.5.2019 23:17

Koruna by měla být pyramidální s jedním jednoznačným terminálem. Konkurenty bych odstranil, případně zkrátil. Do ponechaného teminálu bych neřezal, ale možná by mu prospělo vyvázání k bambusce. Pamatujte, že javor má vstřícné pupeny. Při poškození terminálního pupene, nebo po řezu rozvětví do vidlice. Po výchovném řezu bych ještě udělal korekci v létě pro zjednodušení vzniklých vidlí. Můžete využít principu DSR.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
soilman - (4) - 241.219 (?), 29.5.2019 9:19

Děkuji za radu. Jen bych se nyní rád zorientoval v pojmech. U mého stromu to vypadá, že funkci terminálu převzal ko-dominantní výhon (viz červeně na obrázku), který je i výrazně silnější. Navíc je vidět, že původní terminál byl ve dvou místech ostřižen a znovu zapěstován (také na obrázku). Mám tedy: 1. zkrátit/odstranit ko-dominantní výhony (červeně) a striktně se držet pěstování původního terminálu (i když je už 2x zaštípnutý a slabý), nebo 2. odstranit původní terminál (černě) a trochu zkrátit kratší z ko-dominantních výhonů a dále pěstovat nejsilnější výhon jako terminál (červeně)?!?!?! Snad je můj popis srozumitelný :-)

Děkuji za upřesnění.

Terminál
Terminál
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 67.245 (?), 29.5.2019 20:04

Ponechaný terminál by měl mít dominanci nad ponechanými kosterními větvemi. Tzn. měl by je přerůstat a být silnější. Když je ale hodně silný a o hodně vyšší než ponechané kosterní větve, tak to také není dobře.  Vyberte jeden z oněch tří stojáků a ostatní uříjněte v rozvětvení. Většinou nechávám ten nejsilnější, ale lze zdůvodnit i jiný.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika