Přesazení meduňky a šalvěje



jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?)
19.9.2008 8:25

To je zaujímavé s tou invazívnosťou meduňky. Moja skúsenosť je opačná. Mám 2 veľké trsy u západnej steny baráku. Priame slnko dostanú od obeda. Nikam sa nerozrastá, je na tom mieste "odjaživa" niekoľko desiatok rokov. Nikto sa o to extra nestará. Meduňka mi pripadá ako nenáročná a skromná rastlina. Na zimu ju ostrihám úplne až po zem, žiadne zakrývanie.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Ludis - (1) - 64.149 (?), 26.11.2007 9:06, zobrazeno: 14079x

Prosím, poraďte mě, kdy je nejlepší přesadit keřík meduňky a 3alvěje. Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 26.11.2007 14:32

Pokud pěstujete meduňku a šalvěj v květináči, můžete je přasdit  brzy  zjara. U meduňky je třeba vybrat hlubší květináč, nebo pěstební nádobu, protože má dlouhé kořeny - až 30 cm.  Je vhodné dát  třetinu zeminy, třetinu písku a třetinu vyzrálého  kompostu. Obě léčivky mají rády spíš sušší půdu.

Pěstujete-li je venku, je dobré je na zimu zakrýt chvojím, listím, nebo aspoň hodně přihrnout a přesadit na jaře, hned jak přestane mrznout.  Meduňka je poměrně invazivní, přebytečné kořeny je třeba občas vykopávat, což můžete udělat při přesazení a zároveň si ji namnožit rozdělením trsu. K množení dělením se používají dvou až tříleté rostliny. Šalvěj stačí přesadit po čtyrech až pěti letech.

Podle mého názoru je však lepší staré sazenice vyházet a zasadit si nové. Obě léčivky se velmi snadno rozmnožují  stonkovými řízky. Dají-li se do vody, snadno vyženou kořeny a pak se mohou vysadit přímo do zahrady.  Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 198.70 (?), 27.5.2008 13:47

S meduňkou si vůbec nemusíte dělat starosti - je to totiž šílený plevel. Během dvou let, kdy jsem ji přesadil z malého květináčku na záhon a nemohl jsem se z pracovních důvodů věnovat zahrádce, mi tato potvora zaplevelila záhon o rozměru 3 x 4,5 m a zadusila vše ostatní.  Odplevelit záhon od meduňky byla práce pro vrahy. Znamenalo to v praxi  - vše vyrýpat, veškeré kořeny a zbytky rostliny vybrat, naházet na hromadu, nechat vyschnout a spálit. Přes všechna tato opatření se ještě občas objevuje a věřte nebo ne, stačí centimetrový kousíček této rostlinky v záhonku a už pilně bují. Proto důrazně doporučuji všem, kteří chtějí tuto léčivku pěstovat, ohraničit záhonek neprostupnou přepážkou (např. staré linoleum, gumový pás, beton aj.) a poctivě rostlinky stříhat ještě před odkvětem, nebo se dočkáte nemilého překvapení v podobě meduňkové džungle. A zlikvidovat ji, to je opravdu děs. Varuji tímto všechny nadšence přírodní léčby. Mě už zkušenost vyléčila. Meduňku na zahradu už nikdy více!!! Možná někam do příkopu u cesty, ale na zahradu - nikdy!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 19.9.2008 8:25

To je zaujímavé s tou invazívnosťou meduňky. Moja skúsenosť je opačná. Mám 2 veľké trsy u západnej steny baráku. Priame slnko dostanú od obeda. Nikam sa nerozrastá, je na tom mieste "odjaživa" niekoľko desiatok rokov. Nikto sa o to extra nestará. Meduňka mi pripadá ako nenáročná a skromná rastlina. Na zimu ju ostrihám úplne až po zem, žiadne zakrývanie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 19.9.2008 8:37

Mám podobnou skušenost s meduňkou, velký trs v trávě (1m x 1 m), slunce svítí celý den, žádná péče, do okolí se nerozrůstá, ale je možné, že je to tím, že při sekání trávy ten trs objedu sekačkou. A na podzim to pak přejedu sekačkou celé. Nechápu proč zakrývat meduňku chvojím na zimu, vždyť je to původní domácí rostlina od nás. Někde na mezi ji taky nikdo nezakrývá.

A kdy přesadit? Myslím, že kdyby se odryl kus toho drnu, tak kdykoli, když by se odstřihly nadzemní části.

 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 19.9.2008 8:36

Totéž jsem slyšela o mátě, o mateřídoušce... a topinamburách, atd.

Mně se zatím nic tak extra nerozrostlo. Každý týden vlítnu na záhon s hrabičkami, nůžkami a kýblem. Když se všechno přistřihne, odkopne a ošetří pravidelně, roste to jen člověku k radosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika