Meduňka



host - 174.166 (?)
10.4.2010 21:02

Meduńka se dá do jídla použít docela dobře, dávám ji do omáček, třeba do rajské. Taky z ní dělám sirup, je podobný tomu z bezinkových květů. Sušená nať mi vždycky zbývá, protože čaj taky moc nemusím, ale je příjemné ji svařit a přecedit do koupele. Pěstovat se opravdu nemusí, stačí ji zasadit někam do kouta zahrady, kde by stejně nic jiného nerostlo, a ona si tam roste a voní. A když je jí moc, dá se s ní dobře mulčovat. Hanča

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 21.10.2008 18:03

Mám zkušenost, že meduňka raději i v tom květináči přezimuje venku-zřejmě i ona si chce občas odpočinout. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.191 (?), 8.9.2009 13:34
Pestuji uz druhym rokem bylinky.. a nejlepe roste mata a medunka... ty stricham a vychazuji... protoze hodne stihaji zastinit ostatni bylinky... dokonce jsem zjistila, ze mi mata roste vic a dokonce buji i z pod mezerami dlazby -----tak medunka je slaba... to spise mata je jak plevel... žanet
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 41.1 (?), 8.9.2009 16:21

Dobrý den, pěstuju meduňku normálně v květináči v práci a daří se jí, o tom, že je jak plevel, svědčí fakt, že jí má v kanceláři snad každý, jak se jí všichni snaží zbavit 

Ale k dotazu: mezi mýma fialkama a jinýma malýma kytičkama působí trochu jako pěst na oko. Deset cm prostor mezi jednozlivými články a strašně velké listy vypadají spíš jako koště. Chci se proto zeptat, jak se dá z jednoho "stvolu" udělat něco rozvětveného? Myslíte, že stačí, když ustříhnu spodní listy? Nebo sama takto začne zarůstat? Ty dva velké šlahouny se mi sem vážně moc nehodí... Momentálně jí mám asi měsíc a je vysoká kolem 35 cm

Díky za radu!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
homole - (2) - 144.133 (?), 9.10.2009 10:41

My máme meduňku na záhonu spolu se třemi druhy máty, arnikou, bazalkou, oreganem, petrželí a jinými bylinami. Půda je sušší a místo je velmi slunné jihozápadní. Hnojení nepoužíváme vůbec (jsou to přeci bylinky :-)). Jen tam lupnu vždycky popel z dřevěného uhlí z táboráku. všechny tyto byliny jsou již vysokého vzrůstu a sestříháváme je jednou za rok a vždy obraší znovu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 199.121 (?), 10.4.2010 10:44

Když to tak čtu, tak jsem se rozhodl, že Meduňku zruším. Pěstuji jen ty byliny, které se dají použít jako koření do jídla. Meduňka je v podstatě dobrá jen na čaj, nedokážu si představit, že bych ji dával do salátů či nápojů, radši použiji citron. Chuťově není nic moc a má taky vedlejší účinky, tak naco provokovat zdraví organismus. Krom toho roste moc rychle v nepoměru k jejímu využití. Na dobré spaní existují i jiné bylinky, které vás nebudou nutit běhat v noci na WC. Užitečná je asi jen pro toho, kdo je nemocný a nic jiného mu nepomáhá. Jinak díky za info.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 174.166 (?), 10.4.2010 21:02

Meduńka se dá do jídla použít docela dobře, dávám ji do omáček, třeba do rajské. Taky z ní dělám sirup, je podobný tomu z bezinkových květů. Sušená nať mi vždycky zbývá, protože čaj taky moc nemusím, ale je příjemné ji svařit a přecedit do koupele. Pěstovat se opravdu nemusí, stačí ji zasadit někam do kouta zahrady, kde by stejně nic jiného nerostlo, a ona si tam roste a voní. A když je jí moc, dá se s ní dobře mulčovat. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 178.235 (?), 14.7.2011 7:16

Meduňka může růst kdekoliv, přezimuje dobře i na záhoně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.40 (?), 30.7.2011 22:55

při čtení vašich příspěvků. Meduňku jsem pěstovala několik let velkoplošně, na 8 arech pozemku. Výsadba ve sponu 40 x 30 cm. Nutno přihnojit, 7 x za rok okopat a při výšce 40 cm posekat kosou, 3 x za rok, odvézt na sušení. Seká se před květem. Při tomto agrotechn. postupu netvoří žádné odnože., Zůstává jeden kořen. Zahradu vám zaplevelí, ktyž ji necháte vykvést a dozrát semena.Výkupní cena bývala velmi příznivá, ovšem nepřipouští se příměs jiných rostlin, okopávka nutná. Suší se hůř než co jinéhho, protože má měkké lodyhy. Je odolná proti vymrznutí na stanovišti vydrží léta, podle toho, jak ji hnojíte a nenecháte zaplevelit. Byla to léta dřiny, ale finanční přínos stál za to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 55.133 (?), 8.9.2011 14:33

Dobrý den, co s medunkou na zimu? Mám jí ostříhat?Díky za odpovědi Veronika

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 54.27 (?), 8.9.2011 15:02

Já si stříhám. Zatím nevymrzla. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:15
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika