Název stromku v pražské botanické zahradě



host - 173.30 (?) 
3.4.2011 21:23, zobrazeno: 4961x

Dobrý den,

je to už možná 30 let, co jsem s přítelkyní v pauze před divadelním představením navštívil jednu z pražských botanických zahrad(bohužel si nevzpomínám, která to byla, jenom to, že jsme k ní přijeli tramvají a stála na pozemku, který byl z kopce, mezi ostatní městskou zástavbou).V tropické části skleníků jsme mj. viděli 1,5 m vysoký stromek s českým označením * božskovonnolistý (první část jména jsem už bohužel zapomněl). Neodolal jsem a utrhl nenápadně jeden malý lístek, který jsem rozemnul mezi prsty.

A skutečně-celý večer mi ruka nádherně voněla- od toho jediného lístečku.

Rád bych dnes zjistil, co to bylo za stromek a kde bych sehnal jeho sazenici, ale vyhledávač při mých pokusech zarytě mlčí, jako by něco podobného vůbec nikdy neexistovalo a nikde na světě nebylo. A přitom jsem si tak jistý, že to není žádná tzv. klamná vzpomínka. Určitě se mi to jen nezdálo!!

Nevěděl by někdo něco o podobné rostlině a kde ji mají!!??

S pozdravem- Hlaváček Jaroslav, hermes@c-box.cz

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 166.4 (?), 3.4.2011 22:03

Podle popisu je to určitě botanická zahrada Na Slupi, pod Karlovým náměstím. Na internetu bohužel nemají seznam pěstovaných rostlin, takže návštěva a pátrání a dotaz na místě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 173.30 (?), 3.4.2011 22:47

Děkuji za nadějnou stopu.  :-)

S pozdravem- Hlaváček.

(Stejně mi ale vrtá hlavou, že to slovo nedokázal zařadit ani Google, o kterém jsem si donedávna myslel, že snad má podchycené úplně vše. A že by zahrada nikdy nenabídla k zveřejnění katalog svých rostlin?).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 137.245 (?), 4.4.2011 5:48

Podle Vámi sdělených indicií jsem pátral a pátral...

Zkoušel jsem kombinaci slov odorata a folia, příp. aroma a phyllum, dále fragrans atd. Tedy slova v druhových názvech rostlin označující vonnost a souvislost s listy. Moc daleko jsem se nedostal. Tak jsem zkusil silice: vonné látky v rostlinách. vyhodilo mi to seznam čeledí, v nichž se s. vyskytují. Tři nejpravděpodobnější čeledi jsem si vybral a trochu propátral...

Níže uvádím výsledek mého pátrání  (a jen částečně prospané noci):

1. Zkuste se podívat na Melalueca diosmifolia.

2. Případně na jiné rostliny s druhovým názvem diosmifolia anebo diosmatifolia.

3. Český název "božskovonnolistý" neodpovídá pravidlům češtiny (viz dávné počešťování názvů jako pověstná čistonosoplena či klapkobřinkostroj). Jde jistě o přesný ("otrocký") překlad vědeckého názvu. Pro laika však dobře vypovídá o vlastnostech rostliny - viz Váš případ, kdy jste si na základě tohoto názvu přivoněl, vyzkoušel a na dlouhých 30 let zapamatoval...

4. Na českých stránkách moc odkazů k hledanému slovu není; využití cizích odkazů brání má nedostatečná jazykový vybavenost :-(

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 4.4.2011 14:01

Nemohlo jít o starší název z doby národního obrození,  něco jako ručkobrnkoklapka  - klavír či nosočistoplena - kapesník?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 94.122 (?), 6.4.2011 13:25

Taky by to možná mohl být Boldovník vonný, Peumus boldus. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.130 (?), 6.4.2011 14:03

Podívejte se přímo na stránky www.bz-uk.cz/cs/contakt, mají tam uvedenou adresu na poradnu pro veřejnost. Mgr.Hroudová tam odpovídala tazatelce, že poslední seznam rostlin mají z r.1977, teď pracují na novém. Možná by vám poradila...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 173.30 (?), 6.4.2011 14:47

Děkuji za nadějný tip (vůbec jsem ani netušil, že dotyčná Botanická zahrada spadá pod UK a seznam z r.77 by v mém případě mohl být nejspíš výhodou,

protože by měl mít asi nejblíže k době, kdy jsem tam byl a stromek viděl) a rovněž děkuji i p. Josefovi a pí Eleně za projevenou snahu. Ten název zní asi

vážně trochu kostrbatě, nicméně právě díky němu jsem si stromečku pořádně

všiml. Kdyby tam byl jen latinský název, určitě bych kolem jen zběžně prošel, neboť vzhledově zajímavých rostlin tam bylo jistě stovky, ale jestli byly

ještě nějaké aspoň srovnatelně voňavé, to už pochopitelně tak zřejmé nebylo.

Dříve to pro mě byla jen perlička z výletu, neboť nebylo pravděpodobné, že bych

uvedenou rostlinku anebo listí z ní mohl nějakým rozumným způsobem získat, ale dnes, kdy se k nám dováží bylinky i vonné látky a vykuřovadla z nejrůznějších končin světa, by to mohla být třeba jen otázka, za jak velkou finanční částku by daná zahrada anebo jiný subjekt byly ochotné sazenici a

návod k pěstování uvedené rostliny mně nebo i dalším zájemcům prodávat.

Vždyť i botanické zahrady dnes, jako všichni, jistě potřebují peníze!! JARDA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika