Bazalka je ve více druzích.



Lenka U. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 114.199 (?)
30.6.2008 9:22

Zdravím, když už je řeč o bazalce, docela by mě zajímalo, jestli se jedná o pravou letničku, nebo jestli jde o trvalku, která se u nás chová jako letnička, protože zmrzne. Pravidelně mi totiž bazalka přezimuje v květináči na okně, likviduji ji až v létě, když mi naroste nová. Letos je ale obzvlášť pěkná, až je mi jí líto, tak si říkám, co se stane, když ji přesadím do většího květináče a nechám ji ještě přes jednu zimu. Má šanci, co myslíte?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Basík - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90), 19.12.2004 11:33, zobrazeno: 20024x
Rád bych Vás upozornil, stále oblíbenější listové koření bazalka je k dostání v několika druzích. Kromě normálního druhu s většími lesklými listy je tu její varieta se sytě kovově červenými listy, které působí i velmi okrasně. Dále je tu trpasličí druh s velmi stěsnaným kompaktním růstem a malými lístečky ideální do malých květináčů. A ještě jsou bazalky s mírnou citronovou a skořicovou příchutí vhodné do salátů. Bazalku pěstujeme ze semínek podobně jako majoránku s tím rozdílem, že má větší semena a tak se snadněji vysévá. Vyžaduje teplou a slunnou polohu.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 21.11.2007 22:10

Nejrozšířenější je však bazalka pravá (Ocimum basilicum). Bazalka se pěstovala již ve starém Římě. Římané jí připisovali zázračnou moc „elixíru lásky“ – věřili, že vonné oleje z bazalky podporují v lidech vzájemnou přitažlivost. Pozor tedy: nesázet k plotu, kde bydlí pěkný soused!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.2 (?), 11.10.2009 22:09

Bazalka pravá (Ocimum basillicum je pouze jednoletá, vytrvalá je pouze velmi vzácně pěstovaná bazalka posvátná známá pod názvem tulsí (Ocimum sanctum). Je však teplomilná a světlomilná, proto se pěstuje jako jednoletá venku přes léto a doma za oknem přes zimu dost obtížně podobně jako majoránka.    Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 254.207 (?), 30.6.2008 9:13

bazalka je moje nejmilovanější bylinka a bezmezně bazalku milují i moje morčata, pěstuji 4 druhy a takových truhlíků mám 6 a sklízím celé léto až do podzimu

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Lenka U. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 114.199 (?), 30.6.2008 9:22

Zdravím, když už je řeč o bazalce, docela by mě zajímalo, jestli se jedná o pravou letničku, nebo jestli jde o trvalku, která se u nás chová jako letnička, protože zmrzne. Pravidelně mi totiž bazalka přezimuje v květináči na okně, likviduji ji až v létě, když mi naroste nová. Letos je ale obzvlášť pěkná, až je mi jí líto, tak si říkám, co se stane, když ji přesadím do většího květináče a nechám ji ještě přes jednu zimu. Má šanci, co myslíte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rade91 - (43) - 243.189 (?), 11.7.2008 0:48
Zdravím. Pokud bazalku schováte na zimu do bezmrazé místnosti, tak by Vám měla určitě přezimovat, a po zmrzlých ji zase můžete dát ven. Nechci dělat reklamu, ale zahradnictví Krulichovi nabízí bazalku, která má být vytrvalá, měla by přezimovat venku... Já jsem si tam obědnal bylinky zrovna dnes mi došly a musím říct, že byli v perfektním stavu, vzrostlé a pěkně zabalené, a cenově se to taky dá, takže chválím! Přeji mnoho úspěchů!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 143.205 (?), 11.7.2008 6:13

Zdravím Vas a dík za zkušenost...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 2.242 (?), 18.6.2010 14:15

Jsem začátečník co se týče bylinek, takže jsem si letos na jaře do truhlíku vysela trpasličí druh bazalky. Chtěla jsem se zeptat, zda se pak otrhávají jen lístečky nebo se stříhají celé stonky? A ony pak dorostou znovu nebo už ne? Nevím, kdy ji začít stříhat nebo otrhávat.  Moc díky, Petra. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika