Pěstování ozimé zeleniny



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 60.223 (?) 
14.1.2021 10:46

Přečetl jsem si na internetě zajímavou stránku ze Švédska. Byl tam probírán výsev semen v zimě na zamrzlý záhon. Já mám půlku nižšího tunely prázdnou, ozimé saláty mně zlikvidovali slimáci. Takže až půjdu na zahradu, tak do míst, kde byly původně ty saláty vyseji semena ozimých salátů.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 60.223 (?), 23.1.2021 6:45

V úterý jsem byl na zahradě podívat se jak vegetují ty květáky v tunelu. Sněhu minimálně, tunel přimrzlý, takže jsem ho musel násilím utrhnout. Květáky se mně nelíbily, negativně se na nich projevila nízká teplota   spolu s vysokou relativní vlhkost (trvale nad 90°%). Prostě takové jsou u nás teď zimy, vlhké, déšť, mrholení, mlhy, občas prudce poklesnou teploty a zase se to vrátí k teplotám okolo 0°C. Nevím jak snížit vlhkost v tom tunelu, možná budu muset od ozimého pěstování květáku upustit. Určitá naděje ještě je, že se ty květáky teď, kdy je tepleji ještě vrátí do normálu. Na ty květáky přikryté jen textilií jsem se nemohl podívat, protože na nich byla sice malá vrstva sněhu, ale zmrzlá. Na dvou obrázcích jsou naměřené teploty a vlhkost u mne na zahradě začátkem ledna. Teploty v tunelu byly jen o 1- 2 °C vyšší (myslel jsem si, že tunel více ochrání před nízkou teplotou) a relativní vlhkost přibližně stejná. Vlastně se nic neděje, je to jen pokus, při kterém se dobře bavím.

Zasněženo ?
Zasněženo ?
Květáky
Květáky
Teplota 30 cm nad zemí
Teplota 30 cm nad zemí
Vlhkost 30 cm nad zemí
Vlhkost 30 cm nad zemí
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 23.1.2021 9:08

Ono se říká, že dávat dobré rady mladým nemá smysl, neuvěří, musí si to odžít. Jak vidno zříti, ani některým starým. Mučení rostlin a přes ně i sebe samého, tomu říkám zábava.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.29 (?), 23.1.2021 11:57

hmm, ten Vladimírův květák má údalně odolnost i pod -15°. Já to vidím slibně a v době, kdy já budu teprve pikýrovat sazenice, jeho květák už bude dělat listový obrost před založením růžic. Věřím, že může první květáky začít sklízem koncem dubna, spíš v průběhu května, což bude o měsíc dříve, než se to daří mně z velmi rané jarní sadby. To by byl samozřejmě úspěch. Je jen otázka, zda se vyplatí okolo toho od září do dubna běhat. Ale proč to nezkusit.yes Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.223 (?), 23.1.2021 17:27

Teoreticky má vydržet až 18 °C. Ale problém je v té vlhkosti. Je to stejné jako kdybyste u nás pěstovali mrazuvzdorné opuncie. Vydrží třeba i 25 °C, ale u nás stačí trochu zapršet nebo být vlhko a při 5 °C jdou do kélu.Naděje nějaká ještě je. Nezačal jsem s tímto pokusem o své újmě, ale přijal jsem nabídku pana Stanislawa s tím, že budu pěstovat ozimé květáky současně s ním, a že on mně dodá semena. Mne to zaujalo tak, že jsem s ním do toho šel.Pokud jde o nějakou práci, tak od výsadby jsem na ty květáky nesáhl ani prstem. Jen tam chodím, abych se na ně podíval, stáhl teplotu a vlhkost v tunelu a venku a udělal nějakou fotku.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 61.132 (?), 5.2.2021 17:56

Dnes jsem si šel na zahradu pro substrát Gramoflor, který používám na výsev a přesazování rajčat. Sníh nikde, na cestičkách bláto, bláto a bláto. Nedalo mně to a šel jsem odkrýt ty květáky. Moc jsem se při představě té spouště netěšil. Milým překvapením bylo že květáky a také ta vytrvalá brokolic (na místě bude 4 roky) jsou ve výborné kondici. Asi na tom něco bude, že jsou to mrazuodolné odrůdy. I ty květáky a cibule pod netkanými textiliemi vypadají dobře, jen jsou trochu pokřivené od toho jak na nich ležel sníh.

           Vladimír

Ozimé květáky
Ozimé květáky
Broklice Nine Star Perrenial
Broklice Nine Star Perrenial
Pod textilií
Pod textilií
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.180 (?), 19.2.2021 7:40

Ahoj Vladimíre, zajímalo by mne jak přežily Tvé košťáloviny poslední mrazy?

Alex

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.189 (?), 19.2.2021 8:52

To nevím. Chystám se dnes na zahradu a jsem hodně napjatý. Buď to bude OK nebo budu trochu smutný, ale život jde dál.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 10.105 (?), 19.2.2021 9:38
mě takyWalter
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 63.49 (?), 19.2.2021 13:20

Tak jsem na té zahradě byl. Byl jsem mile překvapený. Rostliny vypadají dobře, vlastně jsem měl strach z těch -15 °C. Spočítal jsem to, z 28 rostlin mám ještě 24. Uhynuly rostliny, které již na podzim byly poškozené slimáky. Předpokládám, že už žádná zima nebude, až půda trochu oschne, přihnojím květáky ledkem a obsypu je dusíkatým vápnem (proti slimákům). Tunel na nich zatím nechám, až v březnu ho použiji na jiné rostliny, možná na rajčata. Při této příležitosti jsem také testoval použití netkané textilie na tomto tunelu. Na obrázcích je porovnání teploty venku a v tunelu od 1.1.2021 do dnešního dne. Nejnižší teplota venku byla cca -15 °C, teplota v tunelu nikdy neklesla pod -6°C.           Vladimír

Květáky
Květáky
Teplota venku
Teplota venku
Teplota v tunelu
Teplota v tunelu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika